Medimagazin logo

Türkiye kişi başına düşen doktor sayısında Avrupa'da sonuncu

Türkiye doktor sayısında Almanya, İtalya (243 bin), Fransa (216 bin) ve İspanya’nın (213 bin) ardından beşinci sırada bulunuyor. Ancak nüfusa göre hesaplandığında durum değişiyor
Kaynak: tr.euronews.com
Türkiye kişi başına düşen doktor sayısında Avrupa'da sonuncu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

2021 yılı verilerine göre Türk vatandaşları senede ortalama 8 defa muayene olmak için doktora gidiyor. Türkiye bu alanda Avrupa ülkeleri içinde üst sıralarda yer alıyor. Ülkedeki toplam hekim sayısı açısından Türkiye yine üst sıralarda yer almasına rağmen nüfus dikkate alındığında durum tam tersi. Kişi başına düşen doktor sayısı açısından Türkiye Avrupa’da son sırada yer alıyor.

Yıllık doktora gitme sayısı ülkeden ülkeye büyük farklılık gösteriyor. AB İstatistik Ofisi Eurostat’ın açıkladığı 2021 yılı verilerine göre bu sayı 2 ile 11 arasında değişiyor. 

İlk sırada 11 defa ile Slovakya bulunurken İsveç 2,3 defa ile son sırada. Türkiye’de ise bir kişi yılda ortalama 8 defa doktora gidiyor.

Türkiye bu alanda 29 Avrupa ülkesi içinde beşinci sırada yer alıyor. Almanya 9,6 kere ile ikinci olurken ardından Macaristan (9,4 defa) ve Hollanda (8,6 defa) geliyor.

Bu sayı Fransa’da 5,5 olurken Yunanistan’da 2,7.

Öte yandan COVID-19 salgını döneminde muayene sayısında bir düşüş yaşandı. Salgın öncesi 2019 yılında Türkiye’de bir kişi senede ortalama 9,8 defa doktora gidiyordu. Bazı ülkelerde ise çok daha keskin düşüşler yaşandı. Örneğin İtalya’da 2019’da 10,4 olan muayene sayısı 2021’de 5,3’e düştü.

Muayene sayısındaki farkın sebebi nedir?

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) raporuna göre muayene sayısında ülkeler arasında bu kadar fark olmasının çeşitli sebepleri olabilir. Bunların başında bazı ülkelerde hemşire ve diğer sağlık görevlilerin önemli rol üstlenmesi. İsveç ve Finlandiya buna bir örnek. Bu durum doktora ihtiyaç oranını düşürüyor.

Doktorların baktıkları hasta başına ücret aldıkları ülkelerde ise bu sayı daha yüksek. Buna örnek Slovakya ve Çekya.

Ülkenizdeki doktor sayısı kaç?

Eurostat verilerine göre 2021 yılında Türkiye’de bulunan toplam hekim sayısı 183 bin 569 oldu.

Zirvede ise 377 bin hekim ile Almanya yer alıyor.

Türkiye doktor sayısında Almanya, İtalya (243 bin), Fransa (216 bin) ve İspanya’nın (213 bin) ardından beşinci sırada bulunuyor.

Kişi başına düşen doktor sayısı: Türkiye Avrupa’da son sırada

Ülkelerin nüfusu birbirinden oldukça farklı. Bundan dolayı asıl olan kişi başına düşen doktor sayısı. 2021 yılı verilerine göre Avrupa’da kişi başına düşen doktor sayısının en düşük olduğu ülke Türkiye. Türkiye’de 100 bin kişiye 218 doktor düşüyor. Zirvede ise 629 doktor ile Yunanistan var.

Diğer bazı ülkelerde 100 bin kişiye düşen doktor sayısı ise şöyle: Portekiz 562, Norveç 516, Almanya 453, İtalya 411, Hollanda 390, Belçika 325 ve Fransa 318.

Türkiye’de doktorlar başta olmak üzere sağlık görevlileri sık sık şiddet mağduru oluyor. Türkiye’den yurt dışına giden doktor sayısı da son yıllarda giderek artıyor. Türk doktorların ilk tercihi Almanya oluyor.

doktor
avrupa
turkiye
doktor sayisi
Yorum (6)
nevzat kulukçu
bu grafikleri okuyunca kişi başına 3 kat fazla doktor olan yunanistan'da kişi başına doktora gidiş 3 kat fazla olduğuna göre türk dr iş yükü yunan doktorun yaklaşık dokuz katı. bir diğer çıkarım kuzey ülkeleri arasında en çok doktora gitmede türklerin olması canı sıkılanın dr gittiğini gösteriyor
16
Cevapla
tekrar oku
yoruma gerek yok. memleketin ahvali şeraitini çok güzel izah etmiş. 4x1/gün okunmasını şiddetle tavsiye ederim. şiddet demişken sağlıkta şiddetin kökünü kazıyarak başlayalım işe. sevk zinciri ve yazıda vurguladığı gibi rol dağıtımında doktor dışı oyunculara da görev vermek.
16
Cevapla
Ekrem BİR
kişi başı hekim sayısında sonuncu ama hekime mürcaatta beşinci. sonra hakkı ödenmeyen hekimler ve şiddet.
29
Cevapla
Esat
avrupa'daki ortalamaya ulaşınca hekimlerin eline serçe kadar maaş geçeceğini de hesap edersiniz artık. dr sayısı artınca ülke gelirleri de artar diye bir kanun kural yok. aynı bütçe ile 400 bin doktor beslenir.
11
Cevapla
A.a
habere bak...bi allahın kulu da şu ülkede kaliteden bahsetsin be kardeşim...sayıyı arttır tüm sorunlar bitsin öyle mi....bu kafayla daha çook tıp fakültesi açılır bu ülkede...sevk zinciri oluşturursun...aile hekimlerinin hem iş yükünü alacak tedbirler alırsın hem de özlük haklarını iyileştirirsin...
14
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir