Medimagazin logo

Turgut Özal Tıp Merkezinin karaciğer nakli başarısı

Geçen yıl 175 karaciğer nakli yaparak Türkiye'de birinci olan İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, bu alanda ilk dörde giren sağlık kuruluşları içinde tek devlet kurumu olma özeliğini elinde tutuyor.
 Turgut Özal Tıp Merkezinin karaciğer nakli başarısı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MALATYA - AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, üniversitenin karaciğer naklini yürüten ekibi ziyaret etti.


     Ekibin başkanı olan Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sezai Yılmaz'dan karaciğer nakilleri ile ilgili bilgi alan Çalık, Malatya'nın, Türkiye ve dünyanın sağlık turizmi başkenti olmasını istediklerini, özellikle son yıllarda yürütülen karaciğer nakillerinin de bu konuda rolünün olacağına inandığını söyledi.


     Sezai Yılmaz da 2002 yılında ilk defa 3 karaciğer nakli ile başladıkları çalışmalar sonunda iyi bir yere geldiklerini bildirdi.


     O yıllarda karaciğer naklinde en başarılı üniversitenin Ege Üniversitesi olduğunu dile getiren Yılmaz, daha sonra karaciğer naklinde özel hastanelerin de adını duyurmaya başladığını aktardı.


     Sezai Yılmaz, İnönü Üniversitesinin 2007 yılında 50 nakil yaptığını ve ilk dörde girmeyi başardığına değinerek, 2008 yılından sonra ise ayrı bir dönemin başladığını belirtti.


     ''2008 yılında 153 karaciğer nakli yaptık ve bir anda birinci sıraya oturduk'' diyen Yılmaz, kamuoyunun bu başarının gelip geçici olduğunu konuşmaya başladığını ifade etti.


     Yılmaz, 2009 yılında da benzer bir başarıyı devam ettirdiklerine dikkati çekerek, ''2009 yılında bir miktar sayımız düştü ama o seneyi yine de birinci olarak bitirdik. 2010 yılında 175 karaciğer nakli yaptık. İlk dörde giren merkezler içinde tek devlet kuruluşu olduk'' dedi.
    
     -HEDEF YILDA 200 KARACİĞER NAKLİ-
    
     Bu seneki hedeflerinin Amerika'yı da geride bırakmak olduğunu vurgulayan Yılmaz, ''Hedefimiz 200'ün üzerine çıkmak. Özellikle bölgemizde hepatit B'nin çok fazla yaygın olması bu işin çok fazla ihtiyaç olduğunun en büyük göstergesi'' diye konuştu.


     Yılmaz, Irak, Suriye ve Sudan'dan da hastalara nakil yaptıklarını belirtti.


     Malatya'da 9-10 Eylül'de uluslararası katılımlı bir sempozyum yapılacağına değinen Yılmaz, İnönü Üniversitesi bünyesinde, ''Karaciğer Nakli Enstitüsü'' kurulması için 30 Aralık 2010 tarihinde Yüksek Öğretim Kurulunun (YÖK) karar aldığını anlattı.


     ''Üniversitemizde modern yapıda bir Karaciğer Nakli Enstitüsü olması lazım'' diyen Yılmaz, karaciğer nakline yön veren bilimsel çalışmaların üretilmesi gerektiğini bildirdi.


     Yılmaz, yaptıkları nakillerin Malatya ekonomisine yılda 200 milyon dolarlık katkısı olduğunu ve hastaneye de ayda 2 milyon lira ''Sıcak para'' girmesini sağladığını ifade etti.


     Yılmaz, yaptıkları nakiller sırasında birçok ameliyat tekniğini tanımladıklarını belirterek, ''Bir ameliyat tekniğine 'Malatya Yaklaşımı', bir başka tekniğe 'İnönü Yaklaşımı', bir başka yaklaşıma da 'Turgut Özal Yaklaşımı' adını verdik'' dedi.

turgut
özal
tıp
merkezinin
karaciğer
nakli
başarısı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir