Medimagazin logo

TÜBA'dan Kök Hücre Sempozyumu

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, kök hücre çalışmalarının uzun soluklu bir süreç olduğunu belirterek, "Türkiye'nin ve Türk toplumunun potansiyeline güveniyorum" dedi.
TÜBA'dan Kök Hücre Sempozyumu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Acar, TÜBA tarafından Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Prof. Dr. Lütfi Tat Konferans Salonu'nda düzenlenen "Kök Hücre Tedavilerinde Güncel Yaklaşımlar Sempozyumu"nda, kök hücrenin gelişen bir alan olduğunu söyledi.

Kök hücre tedavilerinin kanserden alzaymıra, göz hastalıklarından eklem rahatsızlıklarına kadar birçok alanda, etkin tedavi gerçekleştirmede yeni seçenekler sunduğunu ifade eden Acar, şunları kaydetti:

"Kök hücre çok yönlü ve çok fonksiyonlu, uygulama alanları geniş. Dünyada ve Türkiye'de çok sayıda araştırma yürütülüyor. Türkiye'nin bilim ve teknoloji stratejileri çerçevesinde kök hücre araştırmaları da öncelikli konular arasında yer alıyor. Biz TÜBA olarak özellikle stratejik ve politik düzeyde öneri üretme bağlamında çeşitli faaliyetler yapıyoruz. Özellikle kök hücre ve kanser grubumuz çok aktif. Ulusal Kök Hücre Çalıştayı ile başlayan bir dizi çalışma yaptık. İlgili bütün paydaşları sürece dahil etmek amacıyla yola çıktık. Kök hücre ve benzeri hususlardaki etkinlikleri rapor haline getirip ilgili kurumlarla paylaşıyoruz."

Acar, kök hücre çalışmalarının uzun soluklu bir süreç olduğuna işaret ederek, "Olumsuzluklara rağmen kendimize olan güvenimizi ve potansiyelimizin kıymetini göz ardı etmeyelim. Türkiye'nin ve Türk toplumunun potansiyeline güveniyorum" diye konuştu.

Sempozyuma, kök hücre alanında çalışma yapan bilim adamları ve akademisyenler katıldı.

Acar, Amerika'dan Kansas Devlet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ting Xie, New York Kök Hücre Vakfı Başkanı Dr. Mahendra Rao ve Ulusal Göz Enstitüsü'nden Dr. Wei Li'nin aralarında bulunduğu yurt dışından gelen katılımcılara hediye takdim etti.

türkiye bilimler akademisi
tüba
sempozyum
prof. dr. ahmet cevat acar
kök hücre
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir