Medimagazin logo

TTB, TDB ve tabip odalarından "Filistin'deki vahşete" tepki

Gazze’de son günlerde yaşanmakta olan İsrail’in kanlı Siyonist saldırılarını üzüntü ve dehşet içinde izlemekteyiz. Yüzlerce insanın ölümüne, bini aşkın insanın yaralanmasına yol açan ve insanlığın gözleri önünde sürmekte olan bu vahşeti nefretle kınıyoruz
TTB, TDB ve tabip odalarından "Filistin'deki vahşete" tepki
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy, Filistin Büyükelçiliği, Filistin Doktorlar Sendikası ve İsrail Tabipler Birliği'ne birer mektup göndererek, İsrail'in Filistin halkına yönelik olarak yürüttüğü kanlı saldırıyı kınadıklarını bildirdi.
TTB'den yapılan açıklamaya göre, Gürsoy, Filistin Büyükelçisi Nabil Maarouf'u da telefonla arayarak üzüntülerini dile getirdi. Türk Tabipleri Birliği olarak Filistin halkının yanında olduklarını belirten Gürsoy, Maarouf'a, talep edildiği taktirde tıbbi yardıma hazır olduklarını da söyledi.


Filistin Büyükelçiliği, Filistin Doktorlar Sendikası ve İsrail Tabipler Birliği'ne gönderilen mektuplarda şunlar kaydedildi:

"Gazze'de son günlerde yaşanmakta olan kanlı İsrail saldırılarını üzüntü ve dehşet içinde izlemekteyiz. Yüzlerce insanın ölümüne, bini aşkın insanın yaralanmasına yol açan ve insanlığın gözleri önünde sürmekte olan bu vahşeti nefretle kınıyoruz.

İsrail'in acımasız saldırıları ve Filistin halkının yaşam hakkını kısıtlayan abluka, en temel insani ve tıbbi yardımların ulaştırılmasını da engelleyerek, bir soykırım uygulamasına dönüşmektedir.

Türk Tabipleri Birliği olarak Filistin'de her ne pahasına olursa olsun özgürlük ve var olma mücadelesi veren Filistin halkının ve insanca, onurlu bir yaşam için verdiği mücadelenin yanında olduğumuzu, insani ve tıbbi yardım iletmeye hazır olduğumuzu, kardeşçe dayanışma duygularımızı iletiriz."

İsrail Tabipler Birliği'ne gönderilen mektupta ise, ek olarak, "İsrail Tabipler Birliğinden evrensel hekimlik değerleri doğrultusunda, saldırıların bir an önce kesilmesi, yaşama ve tedaviye erişim hakkı elinden alınmış Gazze halkına en kısa zamanda insani ve tıbbi yardım ulaştırılması konularında İsrail hükümeti nezdinde girişimde bulunmasını talep ediyoruz" denildi. (ANKA)

........................

Gazze’de son günlerde yaşanmakta olan İsrail’in kanlı Siyonist saldırılarını üzüntü ve dehşet içinde izlemekteyiz. Yüzlerce insanın ölümüne, bini aşkın insanın yaralanmasına yol açan ve insanlığın gözleri önünde sürmekte olan bu vahşeti nefretle kınıyoruz.

ABD’nin açıktan desteklediği bu tutumun hiçbir gerekçeyle mazur gösterilemeyeceğini, başta ülkemiz yöneticileri olmak üzere herkes için en önemli insanlık ayracı olacağını düşünüyoruz.

İsrail’in acımasız saldırıları ve Filistin halkının yaşam hakkını kısıtlayan abluka (ambargo?), en temel insani ve tıbbi yardımların ulaştırılmasını da engelleyerek, yaşam hakkını tümüyle ortadan kaldırmaktadır.

Türk Tabipleri Birliği olarak Filistin’de her ne pahasına olursa olsun özgürlük ve var olma mücadelesi veren Filistin halkının ve insanca, onurlu bir yaşam için verdiği mücadelenin yanında olduğumuzu, insani ve tıbbi yardım iletmeye hazır olduğumuzu, kardeşçe dayanışma duygularımızı iletiriz.

Türk Tabipleri Birliği
Merkez Konseyi

........................

Şanlıurfa Tabip Odası Basın Bildirisi

İsrail 2 günden bu yana, Gazze’de kendilerine sağlanan dar bir alanda hayatta kalma ve var olma mücadelesi veren Filistin halkına acımasız bir saldırı içindedir. Gelen haberler ve görüntüler tarihte eşine az rastlanır bir orantısız güç kullanımını gözler önüne sermektedir. Hiçbir söylemin meşru kılamayacağı bu vahşet, sivilleri de hedef alması ve yurtdışından gelecek insani yardımların da engellenmesiyle tam bir katliama dönüşmüştür. Tarihte kendilerine soykırım yapıldığı iddiasında bulunan bir milletin, aynı uygulamayı bir başka millete reva görmesi düşündürücü olmanın ötesinde ibret vericidir.

Şanlıurfa Tabip Odası olarak Filistin’de devam eden bu insanlık suçunu nefretle kınıyor, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere bu devlet terörünü engellemeyen fakat bizzat cesaretlendiren bütün medeni dünyayı da vahşi iki yüzlülüklerinden dolayı protesto ediyoruz.

Bu vesile ile Ülkemizin bütün kurum ve yetkililerini beyanat vermekten öte somut bir şeyler yapmaya ve onurlu her ülke gibi tepkiler vermeye davet ediyoruz.

Filistin’de yitirdiğimiz canların acılarını yüreklerimizde hissederken ölenlere Allah’tan Rahmet, geride kalan ailelerine sabır ve dayanma gücü diliyoruz.

Şanlıurfa Tabip Odası Yönetim Kurulu
adına Oda Başkanı
Prof. Dr. Şahin AKSOY

........................

İSRAİL SALDIRISINI KINIYORUZİsrail'in hafta sonu Gazze'ye düzenlediği hava saldırısında haber ajanslarının verdiği bilgiye göre çoğu çocuk ve kadın 225 kişi öldü, 300 kişi yaralandı.İsrail; Gazze'de kadın, çocuk demeden tüm sivilleri açıkça hedef almakta, füze saldırıları ve uzun süredir uyguladığı acımasız abluka sonucu binlerce Filistinli'yi açlık, susuzluk ve ilaçsızlık nedeniyle toplu ölüm tehlikesiyle karşı karşıya bırakmaktadır.İsrail'in kendi çıkarları için Gazze'de uyguladığı vahşi politika ve Filistin halkını çaresiz bırakan abluka, adeta bir toplu katliama dönüşmektedir.Dünya ise, bu vahşete sadece seyirci kalmakla yetinerek, uzun süredir şiddet ve karmaşanın hakim olduğu, kan ve gözyaşının aktığı Ortadoğu'da yükselen çığlıklara kulaklarını tıkamaktadır.İnsanlığın gözleri önünde sürmekte olan bu vahşeti nefretle kınıyoruz.Dileğimiz; yıllardır barış sürecinde neredeyse hiç ilerleme olmayan Ortadoğu'da savaşların son bulması ve masum insanların katledilmelerine artık "dur!.." denmesidir. Uluslararası toplumu bu vahşete tepkisiz kalmamaya ve acil olarak Filistin halkına yardım etmeye davet ediyoruz.Gelecek kuşaklar bu insanlık ayıbına ve katliama göz yuman ulusları asla affetmeyecektir.


Prof. Dr. Murat AKKAYA
Türk Dişhekimleri Birliği
Genel Başkanı
ttb
tdb
ve
tabip
odalarından
"filistin'deki
vahşete"
tepki
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir