Medimagazin logo

TTB: Tam Gün kararnamesinin hekimleri ciddi zarara soktu

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Özdemir Aktan, ''Tam Gün'' kararnamesinin hekimleri ciddi zarara uğrattığını belirterek hukuk bürolarının bu konuda çalışma yaptığını belirtti.
TTB: Tam Gün kararnamesinin hekimleri ciddi zarara soktu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

     TTB merkez binasında düzenlenen basın toplantısında, Merkez Konseyi Başkanı Aktan, İkinci Başkan Gülriz Erişgen, Genel Sekreter Bayazıt İlhan, Konsey üyeleri Osman Öztürk ile Ziynet Özçelik katıldı.
    

Anayasa Mahkemesi'nin 650 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin hekimlerin muayenehane açmasıyla ilgili maddelerini iptal etmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
   

  Aktan, kararnamenin iptal edileceği bile bile çıkartıldığını iddia ederek ''Sağlık alanında önemli değişiklikler yapan 663 sayılı kararnameninde aynı gerekçelerle iptal edilmesini bekliyoruz'' dedi.
   

  TTB hukuk bürosunun Danıştay'a 2010 da 42 başvuru yaptığını anlatan Aktan ''42'sinde de Sağlık Bakanlığı'nın mevzuata açık aykırı davrandığı konusu Danıştay tarafından tescil edilmiş. Bakanlık bunu alışkanlık haline getirmiş'' diye konuştu.
    

Aktan, hekimlerin kararname nedeniyle ciddi mağduriyetler yaşadığını, eğitim, hizmet ve araştırmalar alanında da aksaklıkların yaşandığını ileri sürerek, düzenlemenin hekim ve hasta ilişkisini de bozduğunu savundu.
   

  Ortada tam gün, yarım gün ya da kısmi çalışma gibi bir kavramın olmadığını ifade eden Aktan, ''2 yıl önce Anayasa Mahkemesi kararını net olarak verdi. Kamuda çalışan hekimler 8 saatlik mesailerini yapmak zorunda. Biz de bunun yararlı olduğunu düşünüyoruz'' diye konuştu.
   

  8 saatlik mesai sonrası hekimlerin muayenelerinde çalışmasının, hekimlikle uygun olmayan bazı davranışların olabileceği iddiasının kendilerini üzdüğünü söyleyen Aktan, ''Türkiye'de 120 bin hekim olduğu düşünüldüğünde bir iki kötü örneği 120 bin hekime yaymak bizi üzüyor. Hatta bununla kalmayıp hekim-hasta ilişkisini bozuyor'' şeklinde konuştu.
    

Aktan, Sağlık Bakanı'ndan tam gün ile ve hekime yönelik şiddetle ilgili görüşmek üzere randevu talep edeceklerini belirtti.
   

  Genel Sekreter Bayazıt İlhan da iptal kararının, Resmi Gazetede yayınlanmasından altı ay sonra yürürlüğe girmesinin kararlaştırıldığını hatırlatarak, ''Kararın yürürlüğe girmesi için konulan altı aylık süre Anayasa'ya aykırılığı saptanan bütün hükümlerin uygulanmasına devam edileceği anlamına gelmemektedir'' dedi.

ttb:
tam
gün
kararnamesinin
hekimleri
ciddi
zarara
soktu
Yorum (10)
m.a
ttb hala ve sıkılmadan, mesayi sonrası muayenehanenin, ne işe yaradığını bilmezmiş gibi hocalara muayenehane lobisi yapıyor. Beyler uyanın kral çıplak. Muayenehane değil özlük hakkı peşinde koşun.
0
Cevapla
unal
Sn ma haberin içeriğini bile okumadan direk TTB'yi eleştirerek başladığınız yorum pes dedirtiyor. Çıplak olan biri var ama bu TTB değil. birileri çırılçıplak.
0
Cevapla
E.Y
Ben iptal edilen KHK nedeniyle 24 saat icinde istifaetmek zorunda kalan 22 yıllık bir devletmemuru olarak 10 aylık kaybımı nasıl hak arayarak geri alacağım? Hukuk devleti olmak bunu gerektirmezmi? Kim yol gosterecek bize?
0
Cevapla
Kasabalı
Yanlız kalıyorsunuz yanlız..Çıkarın o gözlükleri siz de görün kim çıplak..Biz de isteriz adam gibi meslek örgütümüz olsun arkasında duralım.. her şeye rağmen istifa da etmedim ama yanlışa da yanlış deme hakkımız olsun lütfen..
0
Cevapla
dr
Helal olsun ttb'ye, yaptığı açıklamanın altına imzamı atarım. ttb'nin kıymetini bilelim yoksa bütün dr'lara kölelik sistemi gözüküyor
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir