Medimagazin logo

Tıp fakültesini görmeden mezun oldular

Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi geçen öğretim yılı sonunda ilk mezunlarını vermesine karşın, mezun olan öğrencilerin büyük bölümünün diploma aldıkları fakültenin bağlı olduğu üniversite yerleşkesini hiç görmedi. Tıp fakültelerinin normalde 4 yıllık kuruluş çalışmalarını tamamlayıp, öğrencisini kendi yerleşkesinde eğitip, mezun vermesi gerekirken, Bozok Üniversitesi bu geleneğin dışına çıktı.
Kaynak: ZAMAN
Tıp fakültesini görmeden mezun oldular
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, Tıp Fakültesi öğrencilerinin altyapı ve akademisyen kadrosunun yetersiz olması nedeniyle Hacettepe Üniversitesi bünyesinde eğitim gördüklerini hatırlattı. Misafir olarak davet edilen belirli sayıdakilerin dışındaki diğer öğrencilerin, yapımı devam eden tıp öğrencilerinin okudukları üniversitenin yerleşkesini hiç görmediklerini belirten Karacabey, Tıp Fakültesi binasının önümüzdeki yıl tamamlanmamış olsa bile, öğrencilerinin Yozgat'ta eğitimlerini sürdürebilmeleri için gerekli altyapının oluşturulacağını söyledi. Karacabey, şöyle dedi:

"Normal şartlarda yeni kurulan tıp fakülteleri 4 yıl içerisinde kurulum çalışmalarını tamamlar ve 4 yıldan sonra kendi öğrencisini mezun eder. Yozgat'ta maalesef bu gerçekleşemedi. Öğrencilerimiz Hacettepe bünyesinde 8 yılı tamamlıyor. Geçen yıl ilk mezunlarımızı verdik. Fakültemizden mezun olan öğrenciler ne Yozgat'ı ne de kampusumüzü görmemiştir. Bu sebeple önümüzdeki yıl tıp fakültesi binamız bitecek diye hesap yapıyoruz. Fakülte binamızın Mayıs ayı içerisinde tamamlanması gerekiyor. Ancak, Ağustos ayı sonunda teslim edilmesini bekliyoruz. Belirtilen tarihte binamız tamamlanmasa dahi yeni çözümler üreterek, fakülte öğrencilerimizi Yozgat'a getireceğiz. Tıp öğrencilerimizi mevcut Sağlık Okulu binamızın üst katında geçici olarak eğitime alacağız. Kadro çalışmalarımız hızla tamamlanmaktadır. Temel Tıp Bilimleri'nde akademisyen açığımız kalmayacak. Önümüzdeki yıldan itibaren birinci sınıftan itibaren tıp öğrencilerimiz Yozgat'ta eğitime başlayacak. Tıp fakültesi, Yozgat için çok önem arz etmektedir."

Tıp fakültesinin Yozgat ve çevresi açısından çok önemli olduğunu da vurgulayan Rektör Prof.Dr. Karacabey, ayrıca Sarıkaya ile Sorgun İlçesi'nde fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi ile Türkiye genelinden hasta kabul etmek ve yurt dışından da hasta kabul edebilir hale getirmek istediklerini anlatırken, "Yozgat termal kaynaklar bakımından çok zengin, biz bu kaynaklan kullanmak istiyoruz" diye konuştu.

tıp eğitimi
yetersizlik
bozok üniversitesi tıp fakültesi
prof. dr. salih karacabey
yozgat
tip fakultesi
Yorum (6)
fatma ertek
Altyapı tamamlanmadan tıp fakültesi açarak Bozok tıp fakültesi öğrencilerini Hacettepe bünyesine katanlar, Hacettepe Tıp Fakültesi öğrencilerinin eğitim kalitesini olumsuz etkilemiş, laboratuvarlarda ve amfilerde yığılmayı arttırarak LYS de ilk binden giren gençlere haksızlık etmişlerdir.
32
Cevapla
Ertürk Yöntem
Yozgat ilini hiç görmeden Profesör oldu bir çok kıymetli hocamız, bu çocuklar görmemiş çok mu?
17
Cevapla
aydin sinal
benim tip tahsiline basladigim 1966 yilinda AÜTF si 150 talebe almisti,ayrica 25 diyarbakir tip ögrencisi baslamisti toplam 175 talebe ,HÜTF ise -aklimda kaldigi kadar-125 talebe almisti,simdi ki ilk sömestreye baslayan talebe adedini yazan olursa memnun olurum,binalar.anfiler,labaratuarlar ayni talebe sayisi 3 misli .her zaman her seyde kalite sayi ile ters orantidir. Yozgat üniversitesi rektörünün"yurt disindan hasta kabul etmek" cok makul bir yaklasim,Almanyadaki türkiye kökenli iscilerin neredeyse yarisi Yozgatli!!.
9
Cevapla
Abdullah
Sadece Yozgat değil, diğer pek çok kâğıt üzerinde tıp fakültesi olan yerler de aynı durumda. Prof ve Doç payesi, kadrosu verilmek üzere kurulmuş pek çok fakülte var ülkemizde. Vay benim ülkeme vay.
11
Cevapla
Gülengül Çalışkan
Kastamonu tip da kaç dönem mezun verdi niye yazmıyorsunuz? O zaman Amfiler de yığılmaı ve ilk bine haksızlık olmadı mı? Ayrıca binince ile sekizbininci arasında 3-4 doğru cevap oynuyor. Yani ilk binde olanlar daha zeki sonrakiler gerizekalı değil bunu bilerek yorum yapmak daha objektif olur kanısındayım ayrıca önemli olan çalışmaktır. Çalışan hersekilde her yerde ve şartta başarılı olur. Önemli olan hangi toptan mezun oldugunuz değil tus daki basarinizdir.
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir