Medimagazin logo

Tıbbi bölge jandarma giremez!

Muayenede de sivilleşme... Artık terör ve suç örgütü ile suçlanan tutukluların muayenesi sırasında da jandarma odaya giremeyecek. 3 bakanlık, 2003 tarihli protokol üzerinde değişikliğe gitti. Gerekçe 'hasta mahremiyeti'...
Kaynak: AKŞAM
Tıbbi bölge jandarma giremez!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sivilleşme rüzgarı, tutuklu muayenesine de uzandı. Artık terörle, suç örgütü kurmakla suçlanan tutuklu ve hükümlülerin muayenelerinde de asker bulunamayacak. Karar 'hastanın mahremiyetine saygı' için alındı. Hükme göre, terör suçlularının, Ergenekon ve Balyoz sanıklarının muayeneleri esnasında da asker dışarıda bekleyecek. Uygulama, İmralı'da tutuklu olan terör örgütü lideri Abdullah Öcalan için de geçerli.


Bugüne kadar uygulanan yöntem, 30 Ekim 2003'te Adalet, İçişleri ve Sağlık bakanlıkları arasında düzenlenen protokole dayanıyordu. Jandarma, adi suçlardan tutuklu ve hükümlü olanların hastanedeki muayeneleri sırasında kapı dışında bekliyordu. Ancak 'terör' ve 'suç örgütü'nden tutuklu ve hükümlü olanlar muayene olurken asker odada güvenlik önlemi alıyordu. Madde, 'doktorla hasta arasındaki konuşmaları duymayacak uzaklıkta koruma tedbiri alacaktır' dese de, uygulamada sıkıntılar yaşanıyordu. Jandarma bulunduğu gerekçesiyle hükümlüyü muayene etmeyen bazı doktorlar hakkında da soruşturma açılmıştı.


Protokol, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın imzalarıyla değişti. Yeni düzenlemede 'terör ve çıkar amaçlı suç örgütü' ayrımı yok. 'Hükümlü ve tutukluların hastanelerde muayeneleri, firara karşı engellerin bulunduğu muhafazalı odalarda yapılır. Jandarma muayene esnasında oda dışında bulunur ve gerekli tedbirlerini alır' ifadelerine yer verildi.

 

DOKTOR İSTERSE YAZILI OLARAK BAŞVURACAK
Jandarma, doktor yazılı olarak talep ederse odada bulunacak. Tutuklunun her türlü mevzuata aykırı talebi ise sağlık personelince acilen jandarma devriye komutanına bildirilecek.

tıbbi
bölge
jandarma
giremez!
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir