Medimagazin logo

Tıbbı bitiren kız öğrenci hemen Çukurca’ya mı...

Hürriyet'ten Yalçın Bayer, bugünkü köşesinde doktor bir babanın feryadını paylaştı. İşte o yazı:
Tıbbı bitiren kız öğrenci hemen Çukurca’ya mı...
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

KIZIM, gecesini gündüzüne katarak çocukluktan beri tek hedefi olan tıp fakültesini kazandı. Zorlu ve uzun bir eğitim sürecinden sonra bu yıl tıp fakültesini bitirdi. Mesleğe başlayacağı yer için yapmış olduğu 10 tercihin dışında, terör olaylarının zirve yaptığı ve emniyet güçlerinin bile can güvenliğinin olmadığı Hakkâri Çukurca'ya, isteği dışında resen ataması yapıldı. Diğer kız arkadaşlarının da Yüksekova, Cizre gibi yerlere ataması çıktı. Bu ne biçim anlayıştır? Sağlık Bakanlığı, yeni mezun, çiçeği burnunda hiçbir tecrübesi olmayan bu çocukları, hem de kız çocuklarını terör bölgesine göndermekle ne yapmak istiyor? Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, şu ortamda kendi çocuğunu buralara gönderir miydi acaba?


Göreve başlamayı büyük bir heyecanla bekleyen kızım, moralman çöktü. Can güvenliği olmadığından görev bölgesine maalesef gidemeyecek, göndermeyeceğiz. Önümüzdeki uzmanlık sınavına (TUS) hazırlanacak. Fakat göreve başlamadığı için, TUS sonrasında tercihte bulunurken Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastaneleri yazamıyor. Sadece üniversite hastanelerini yazabiliyor. Böyle olunca da kazanma şansları çok düşüyor. Bu haksız uygulamanın kaldırılması gerek. Herkes eşit şartlarda sınava girmeli. Kaldı ki göreve başlayamama nedeni keyfi değil. Bakanlık bu mağduriyeti gidermeli. Biz ve bizim durumumuzda olanların sesini yetkililere duyurursanız seviniriz.


(İsmi saklı bir baba)

tıbbı
bitiren
kız
öğrenci
hemen
çukurca’ya
mı...
Yorum (26)
a h
doktor bulmada zorluk çekilen bölgeler belirlensin.her doktor orada mecburi hizmet yapsın.kaç ay ,yada kaç gün düşerse. şansı olan bilmem nereye (adamı olan)sanssız olan bilmem nereye kura çeksin gibi aptalca uygulamalara son verilsin.bakanlıkta torpili olan yalovada mecburi hizmet yapmasın.bende doğuda mecburi hizmet yaptım.hatta sağlık ocağına pkk burayı yakacağına dair mektupta gelmiş.inanmadım aptalın yada doktora husumeti olan birinin yazdığıaşikardı.bana göre.hatta pkk nın böyle şeylerle işi olmaz dediğimde hakkımda soruşturma açmayı bile düşündüler.yanlış hatırlamıyorsam kaymakamıda ninno deresinde öldürmüşlerdi.İLGİNÇ OLANI:tain istediğimde tain talebimin altına müdürlük,ilimiz hekim sayısı dikkate alınarak taininin yapılması diye aptalca yazı yazdığını ankarada müsteşarın odasında okudum.müsteşara gitme nedenimde sağlık ocağının hizmet aracı bmc nian motorluydu arkadan çektiğinden küy yollarına gitmiyor (trakrörler yolları bozuyordu yollar topraktan stablize )ittirir dururduk.müsteşardan altı yüksek araç istedim.4 çeker lant gönderdmişti.müdürlükte tantana yapmıştı.müdürün kendi makam aracının biride lanttı.bundan dolayı bana ezit etmişlerdi.BU UYGULAMALARDA YANİ KURALARDA HİÇKİMSE SANSSIZ DEĞİLDİR.BAKANLIĞIN APTALCA UYGULAMALARIDIR.ORALARDA ÇALIŞMAMIŞ AMA SİYASETTE VE TARİKATTA ADAMI OLANLAR BAKANLIKTA OLDIĞUNDAN DURUM BÖYLEDİR.BU ZİHNİYET DEVAM ETTİĞİ MÜDDETÇE TÜRKİYE DÜZELMEYECEKTİR.EMEKLİLİĞİNİ HAKETMİŞ BİRİ OLARAK HERKESE SAYĞILAR.
0
Cevapla
ENES ÖZTÜRK
bitirir bitirmez nereyi bekliyordu acaba bu arakadaş. doktoru bile öldürmeyi görev sayan bir terör örgütüne güzellemeler yaparken düşünecektik bunları.
0
Cevapla
bigmücahid2002
Lafa bak! Yeni mezun doktorların hakkariye gönderilmesi yanlışmış! Kim gönderilsin beyefendi ? Meslekte 30 yılını doldurmuş, düzenini kurmuş, evlatları üniversitede eğitim gören 40 yaş üstü doktorlar mı gönderilsin ? Hatta en güzeli doçent ve profesörler gonderilsin. Onlardan boşalan yerlerede çiçeği burnunda senin kızın gibi yeni Mezunlar gelir. Nede olsa tıptan yeni mezun oldular ; bilgileri taze. Sizin evlatlarınızın canı can; dağlarda şehit olan askerlerimizin canı patlıcan mı? Bu gençler dağlarda askerlik vazifelerini yaparken sizler de bu vatanın evlatları olarak sağlık hizmetini yapacaksınız.
0
Cevapla
esatb
bakın kendi çocuğuma da söylüyorum, diğer herkese de;yabancı dil öğrenin. mümkünse ingilizce yanında almanca, İsveçce olur. neyse bu dilleri biliyorsanız TUS belasını fazla takmazsınız, TUS da kazanacak kadar iyiyseniz amerika, ingiltere, kanada, almanyada da ihtisas yapabilirsiniz. sonuçta bu ülkenin durumu belli, yol yakınken güvenli limanlara demir atın...
0
Cevapla
ilhan berk
kamil bey ileride siz de ben gibi yaşlanacak ve iyi bir dr arayacaksınız, hem de kendimiz hekim olduğumuz halde. iyiler odtü, boğaziçiye derken kendinizi de riske atıyorsunuz..iyi dr lar yine zekilerin insanların arasından çıkar, onları da odtü ye vb kaptırırsak bize kim bakacak. bir de biliyormusunuz odtülülerin veya boğaziçilerin hemen iş garantisi olmadığını. işe alma şekilleri ve kriterleri eskiye göre çok değişti. her mezun iş bulamıyor veya işi garanti değil. artık yaratıcı zeka, cesaret ve girişkenlik ön şart, yanında 2-3 dil, mastır vb varsa iyi bir yerde olabilirler. yoksa sıradan bir memur gibi işe gider gelirler ve hatta lise mezunu ama kafası çalışan bir patronun yanında düz mühendis olurlar.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir