Medimagazin logo

"Tam Gün" e bir istisna geldi

Tam Gün nedeniyle durma noktasına gelen kök hücre çalışmalarına vize geldi. Yasayı reddedip çalışmaya ara veren ekibe özel izin çıktı. Sağlık Bakanlığı 'gelir getirmediği' sürece klinik çalışmalara onay verdi...
"Tam Gün" e bir istisna geldi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Tam Gün uygulamasında 'kök hücre'ye istisna... Omurilik felçlilerinin umudu olan ancak Tam Gün sonrası sekteye uğrayan araştırmaya Sağlık Bakanlığı'ndan vize çıktı. Sürpriz gelişme, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki araştırmaları yürüten ekibin başındaki iki isimden biri olan ancak Tam Gün'ü kabul etmediği için klinik çalışmalarla ilişkisi kesilen Prof. Dr. Ayhan Attar'ın durumunun sorulmasıyla ortaya çıktı.

ARAŞTIRMA DEVAM EDECEK
Tıp Fakültesi Dekanlığı'nın 27 Aralık tarihli başvurusunu değerlendiren Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü, muayenehanelerini kapatmayan öğretim üyelerinin, 'döner sermaye kapsamında gelir elde etmemeleri' koşuluyla, klinik çalışmalara devam edebileceğini bildirdi. 'Kök hücre' araştırmalarını yürüten Prof. Attar ve ekibi, bu çalışmaları nedeniyle herhangi bir ücret almadıkları için araştırma kaldığı yerden devam edebilecek.

ÖRNEK DE OLACAK
Bakanlığın bu kararı, bilimsel içerikli diğer klinik araştırmalar için de emsal teşkil edecek. Muayenehanesini kapatmayan akademisyen hekimler, 'döner sermaye kapsamında gelir elde edilmemesi' koşuluyla, klinik araştırmalara katılabilecekler. 

İZİN BAKAN AKDAĞ'DAN
Kök hücre araştırmalarına 'devam' kararı, Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ'a danışılarak alındı. 3 Ocak tarihli cevap yazısında şöyle denildi: 'Yürütülmekte olan klinik çalışmaların, kurumunuzca 'döner sermaye faaliyetleri kapsamında gelir elde elden hizmetlerden' olmadığı ve 'eğitim veya araştırma faaliyetleri' kapsamında olduğunun değerlendirilmesi halinde, klinik çalışmaların sürdürülebileceği düşünülmektedir...' AKŞAM DUYURMUŞTU
BAKANLIĞIN özel izniyle 2009'da kök hücre çalışmalarına başlayan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni-İ Sina Hastanesi'nin araştırması, 26 Ağustos 2011'de uygulamaya giren Tam Gün nedeniyle sekteye uğramıştı. Prof. Dr. Attar, muayenehanesini kapatmayı reddedince, hasta ile temas gerektiren klinik çalışmalara katılması kısıtlanmış ve 'Kök hücre' araştırması durma noktasına gelmişti. AKŞAM yaşanan durumu 19 Ekim'de manşete taşımıştı.

tam gün
kök hücre
ayhan attar
Yorum (16)
mustafa giray
Tam gün fiyaskosunun ilanlarından biri daha.Demekki yürümüyor, bu inat niye. her çıkmaz olayla karşılaşınca özel izin verilecekse, istisnai durum denilecekse ve her seferinde milleti kandırmak için mazeret üretilecekse söyleyecek sözüm yok.
0
Cevapla
mt
Var olan yasaya rağmen, bakan tarafından özel izinler çıkartılması ne kadar yasaldır? Benzerini başbakan'ın ameliyatında da yaşamıştık.
0
Cevapla
hasan efe
yani tam gün bohçasına bir yama daha yapıldı.
0
Cevapla
D.N.
Başka mesleklere tam gün yasası çıkartan milletvekilleri kendileri niye tam gün çalışmıyor ? örnekmi ,hakan şükür hem vekil hemde digitürkte çalışıyor !
0
Cevapla
seren
Syın bakan burası Türkiye Cumhuriyeti bu nedenle bakanın özel izni vb şeyler konuşulması yazılması yada yayınlanması hiçte yakışır değil. Kararlar meclisten geçirilmeli ve yasalaşmalı. Fermanlarla genelgelerle yönetim hiç yakışır değil.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir