Medimagazin logo

Taksim yürüyüşünde 3000 hekim buluştu

Tıp Haftası kapsamındaki geleneksel Taksim yürüyüşü 20 Mart Pazar günü 3000 hekimin katılımıyla gerçekleştirildi.
Taksim yürüyüşünde 3000 hekim buluştu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İSTANBUL-Beyaz önlüklerini giyen, ellerinde taleplerini, sorunlarını ifade eden dövizler taşıyan hekimler sabahın erken saatlerinden itibaren Tünel Meydanı’nda toplanmaya başladılar. “İstanbul Tabip Odası Çok Ses Tek Yürek” ve “Mesleki Onurumuz Geleceğimiz İçin G(ö)reve Yürüyoruz” pankartları arkasında beyaza kesmiş bir kortej oluşturan hekimler 12.00’da Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüş sırasında yol boyunca “Hekimler Burada, Bakan Nerede”, “Performans Sağlığa Zararlıdır”, “Köle Değil Hekimiz”, “Mesleki Bağımsızlık İstiyoruz”, “Hekim Düşmanı Bakan İstifa”, “Hekim Emeği Gaspedilemez”, “Sağlık Haktır Satılamaz” ve “Hakkımız İçin Greve Yürüyoruz” sloganları hep bir ağızdan atıldı, protesto düdükleri çalındı. Vatandaşın da yoğun ilgi gösterdiği ve alkışlarla destek verdiği yürüyüş sonunda Tramvay Durağı’na sığmayan kortej Gezi Parkı’na yöneldi.

Burada İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu, TTB Merkez Konseyi 2. Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan ve Odamız Başkanı Prof. Dr. Taner Gören birer konuşma yaptılar.

Dr. Ali Çerkezoğlu yaptığı konuşmada; hekimlerin 14 Mart gününü ve haftasını sağlıktaki tüm  sorunların çözüldüğü bir bayram havasında kutlamak istediklerini ve yine bu etkinlik gününe denk gelen, baharın müjdeleyicisi Nevruz'un da  toplumsal barışa ve halkların kardeşliğine katkı sunduğu bir bayram ve şenlik biçiminde kutlanmasını istediklerini ifade etti. Dr. Çerkezoğlu, uygulanmakta olan sağlığın piyasalaştırılması programının hekimlerin iş güvencesi, mesleki bağımsızlığı ve tıp eğitimine vermekte olduğu tahribatın ortada olduğunu ve yurttaşların sağlık hakkının bu piyasaya yatırım yapan bir kaç sermaye grubunun insafına bırakılmakta olduğunu belirtti. Bu olumsuz gidişatı engellemek için mesleklerinden aldıkları güçle sürece aktif müdahale edeceklerini, 13 Mart’ta Ankara'da ve 20 Mart’ta Taksim’de binlerce hekimin katılımıyla büyük bir yürüyüş başlatarak herkese bu kararlılığı göstermiş olduklarını, bu kararlılığın Bakanlığın saygısız ve hürmetsiz tutumlarına karşı işyerlerinde üretimden ve hizmetten alınan güçle GöREV haline dönüşeceğinin bilinmesi gerektiğini söyledi.

Dr. Özdemir Aktan ise “13 Mart Mitingi’nde on binlerce sağlık çalışanı Ankara’daydı. Bu yürüyüş de farklı çalışma alanlarından tüm hekim kesimlerini bir araya getirdi. Bugün pratisyen hekimlerden asistan hekimlere, tıp öğrencilerinden öğretim üyelerine, aile hekimlerinden muayenehane hekimlerine dek tüm hekimler yaşadıkları sorunları, taleplerini dile getirmek üzere buradalar. Başta Sağlık Bakanı olmak üzere sağlık politikalarının mimarı ve uygulayıcısı olan yöneticiler bu sese kulak vermelidir. Hükümeti hem vatandaşı hem hekimleri ve sağlık çalışanlarını yıkıma uğratan politikalardan bir an önce vazgeçmeye çağırıyoruz,” diye konuştu.

Dr. Taner Gören ise yaptığı konuşmada tüm halka seslenerek, sağlık sistemindeki sorunları haykırmak için toplandıklarını belirtti. Sağlık sisteminde yapılan değişikliklerin, 5-10 yıl sonra ülkemizde nitelikli sağlık hizmeti almayı olanaksız hale getireceğini ifade eden Dr. Gören, bu sorunları hep birlikte mücadele ederek çözeceklerini, bu mücadelenin sonunda, halkımızın ve hatta Sağlıkta Dönüşüm  Programı’nın uygulayıcılarının da nitelikli sağlık hizmeti alabilmesini sağlayacaklarını belirtti. Şimdiye kadar olmadığı ölçüde bir kalabalık oluşturan meslektaşlarına teşekkür eden Dr. Gören, “Bu kalabalıklar ne kadar artarsa o kadar güçlü olacağız. Mücadelemiz hakkımız olanı alıncaya kadar devam edecektir,” dedi.

Etkinlik 2011 Tıp Haftası Bildirgesi’ni Odamız Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Lale Tırtıl’ın okumasının ardından sona erdi.

taksim
yürüyüşünde
3000
hekim
buluştu
Yorum (1)
dr yusuf
Arkadaşlar dikkatli olsaydınız.Bu seferki yürüyüşte de bir sağlık bakanlığı görevlisi fidel castro dövizi taşımış olmasın. TTB'nin gerçek!!! yüzünü bakanımız halka iyice anlatır tüm emeklerimiz komünizm yoluna gider ha
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir