Medimagazin logo

Spinаl stаbilizаsyоn аmеliyаtlаrında uygulanan spinal anestezi sonuçları açıklandı

Türkiyе'nin tеk uluslаrаrаsı bеyin cеrrаhisi dеrgisi kаtеgоrisindе оlаn "Turkish Nеurоsurgеry" dеrgisinin Ekim 2015 sаyısındа, 500'е yаkın hаstаdа spinаl аnеstеzi ilе yаpılаn, hаlk аrаsındа ‘bеlе plаtin kоnulmаsı’ оlаrаk bilinеn spinаl stаbilizаsyоn аmеliyаtlаrının sоnuçlаrı yаyımlаndı.
Spinаl stаbilizаsyоn аmеliyаtlаrında uygulanan spinal anestezi sonuçları açıklandı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ersin Erdoğan, genellikle ileri yaş grubundaki belde kireçlenmelerin çok aşırı olduğu olgularda yapılan ve halk arasında bele platin konulması olarak bilinen spinal füzyon ameliyatlarının, belden aşağısının uyuşturularak yapıldığını ve böylelikle hastanın genel anestezinin risklerinden uzaklaştırılmış olduğunu ifade etti.

Spinal stabilizasyon ameliyatlarında hastalara genel anestezi uygulanmayarak, hasta bunun getirdiği risklerden korunduğunu, aynı zamanda hasta yatışının kısa tutularak hastane enfeksiyonlarından korunmuş olduğunu ifade eden Prof. Dr. Erdoğan; “Spinal ameliyatlarda, yani bel ameliyatlarında belde özellikle stabilizasyon dediğimiz halk arasında platin ameliyatları dediğimiz ameliyatları spinal anesteziyle, yani belden uyuşturarak yapılan bir anestezi yöntemiyle yaptığımız sistemi belirtmek istiyorum. Biz bu konuyla ilgili yaklaşık olarak 10 yıldır uğraşıyoruz. En son ’Turkish Neurosurgery’ dergisinde yayınlanan yayında da yaklaşık 500 vaka yayınlandı, spinal füzyon yapılan 500 vaka” diye konuştu.

“HASTA,GENEL ANESTEZİNİN RİSKLERİNDEN KESİNLİKLE UZAKLAŞTIRILMIŞ OLUYOR”
Spinal füzyon ameliyatının önemine dikkat çeken Prof. Dr. Erdoğan, şunları kaydetti: “Spinal füzyon ameliyatları genellikle ileri yaş grubundaki belde kireçlenmelerin çok aşırı olduğu, dar kanalın olduğu olgularda yapılıyor. Bu olgularda sabitleme dediğimiz platin işlemi genellikle dünyanın her yerinde genel anestezi altında yapılıyor. Genel anestezinin kendine has riskleri bulunuyor. Özellikle genel anestezinin risklerini sınıflandırırken 1’den 4’e kadar ayırabiliyoruz. Bu 3 ve 4 grubundaki büyük riskli hastalar genel anesteziyle yaparken hastalarda problem olabiliyor. Bu nedenle spinal anestezi kullanılması, ki spinal anestezi birçok ameliyatta kullanılıyor, diz ameliyatlarında ve bazı karın ameliyatlarında da kullanılıyor. Biz de bu ameliyatı bel ameliyatlarında kullanmaya başladık. Öncelikle daha kısa süren bel fıtığı ameliyatlarında kullandık. Daha sonraki dönemde de platin denilen sabitleme yöntemi için kullanılan çiviyle ve rotla sabitleme yöntemiyle kullanılan yöntemde de kullanmaya başladık. Bu yöntemde çok kısa sürede yapmak gerekiyor ameliyatı. Yaklaşık olarak 2-3 saat içinde ameliyatı bitirmek gerekiyor. Çünkü spinal anestezinin belli bir süresi var. Bu da tecrübeyi gerektiriyor,belli bir senenin üzerinde tecrübe olunca bunlar çok daha kolay olarak yapılıyor. Bir de hastanın anestezi sonrasında ağrısının hemen gelmesi söz konusu değil. Belli bir süre sonra hastanın ağrısı tekrar gelmeye başlıyor. Bu arada da ilaçlarla bunu dengeleyip hastanın ağrısını daha minimalize etmeyi sağlıyor bu yöntem. Genel anestezinin risklerinden kesinlikle uzaklaştırılmış oluyor hasta. Yaptığımız çalışmada da 500’e yakın vakada herhangi bir anesteziyle ilgili bir risk görmedik. Hastanın ağrısının gelmesi de çok olmadı. O yüzden hasta açısından ve hekim açısından da oldukça konforlu. Solunum cihazına bağlı olmadığı için onun risklerinden, anestezi madde risklerinden hasta uzaklaşmış oluyor. Bu çok önemli.”

“AMELİYATTAN 1 GÜN SONRA HASTA YÜRÜYEBİLİYOR”
Bel ameliyatlarında belde yapılan platin ameliyatlarından sonra bir miktar ağrı olduğunu kaydeden Prof. Dr. Erdoğan, “Hastayı aynı akşam ya da daha sonraki gün mobilize ediyoruz. Hasta erken dönemde ayağa kalkıyor. Özellikle bu hastalar belli yaşın üzerinde ve belli yaşın üzerindeki hastaların uzun süre yatması uygun değil. O nedenle hastayı biran evvel hareketlendirmek gerekiyor. Genellikle ameliyattan 5 saat sonra hareket başlıyor. Tuvalete gidebiliyor, yatak içerisinde hareket edebiliyorlar. Ama genellikle ertesi gün yürümeye başlıyorlar. İlk bir hafta yaranın iyileşmesi, toparlamasıyla ilgili süreç oluyor. Bu dönemde de hastanın ağrıları daha az olsun diye istirahatı biraz daha ağırlıklı tutuyoruz. Ama mutlaka hareket oluyor” ifadelerini kullandı.
 

beyin cerrahisi
spinal füzyon ameliyatları
ufuk üniversitesi tıp fakültesi
prof. dr. ersin erdoğan
bele platin konulması
Yorum (6)
aydin sinal
yorum yazacagim ama kimsenin okumayacagindan emin oldugum icin bosuna vakit kaybetmeyim dedim,yalniz dikkatimi ceken bu hastahanenin anestesi uzmanini nerede?SA yi cerrahmi yapiyor?anestesinin bu konuda hicmi fikri yok?
1
Cevapla
Dr Adil
Bu bir tıbbi makale ise yazan yapan anestezi uzmanı olmalı. Yazarlardan biri olması gereken beyin cerrahı arkadaşımız hangi anestezinin riskli hangisinin risksiz olduğu konusundaki bilgiyide çekinmeden verebiliyor. bende bundan sonra ameliyat yöntemlerinin riskleriyle ilgili yorumlar yapacağım hastalarıma..... herkes her işi yapsın madem öyle....
0
Cevapla
Mustafa ATCI
Aydın bey ben yorumunuzu merak ediyorum. Sozkonusu calisma anestezi ve beyin cerrahi kliniginin ortak calismasi anlasilan. Bizde calistigimiz klinikte deneyimli beyin cerrahi izmanlariyla bu ameliyatlari regional anestezi uygulayarak yapiyoruz. saygilar http://www.turkishneurosurgery.org.tr/text.php3?id=1574
1
Cevapla
ciao
http://www.turkishneurosurgery.org.tr/text.php3?id=1587 Siteden alinti yaptim linki. Neden bu kadar strese girdiginizi anlamadim. Yazarlar arasinda bir anestezi uzmani da var. Yukardaki yaziya bakinca ne gördügünüzü merak ediyorum.
0
Cevapla
ALPER
ASA skoru 1-4 arası değil 1- 6 arası derecelendirilir. bende bu bilgiyi anestezi uzmanı vermesi gerekir diyenlerdenim
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir