Medimagazin logo

Sosyal güvenliğe para yetişmiyor

Devlet, Ocak-Ağustos döneminde yaklaşık 215 milyar 308,7 milyon lira gelir elde etti, 224 milyar 148,7 milyon lira harcama yaptı.
Kaynak: AA
Sosyal güvenliğe para yetişmiyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Maliye Bakanlığı verilerine göre, yılın 8 ayında en büyük bütçe kalemini 96 milyar 646,5 milyon lira ile cari transferler oluşturdu. Bunun 16 milyar 777 milyon lirası sosyal güvenlik açık finansmanı, 15 milyar 441 milyon 860 bin lirası devlet sosyal güvenlik katkısı, 2 milyar 376 milyon 933 bin lirası da sosyal güvenliği olmayanların sağlık primi için kullanıldı.

Bütçeden çıkan paranın 50 milyar 580 milyon 440 bin lirası da personel harcamalarına gitti. Söz konusu dönemde, savunma ve güvenlik için 5 milyar 812,3 milyon lira harcanırken, bunun da 4 milyar 316,9 milyon lirası Milli Savunma Bakanlığı'na, 741 milyon 558 bin lirası Jandarma Genel Komutanlığı'na, 753 milyon 876 bin lirası da Emniyet Genel Müdürlüğü'ne kullandırıldı.

Sosyal güvenliğe para yetişmiyor

Devletin KİT'lere görev zararı olarak 1 milyar 758,7 milyon lira yardım sağladığı 8 aylık dönemde, SGK'ya ise devlet primi olarak 8 milyar 360,6 milyon lira aktarıldı. Söz konusu dönemde 411 milyon 313 bin lira sağlık giderleri olarak, SGK'ya da Hazine yardımı olarak 1 milyar 44,5 milyon lira harcandı. Sağlık, emeklilik ve sosyal yardım giderleri olarak da bütçeden 44 milyar 877,2 milyon lira aktarıldı.

sosyal
güvenliğe
para
yetişmiyor
Yorum (11)
FT
günaydın bu yazıyı okuyunca günaydın demekten başka ne kaldı ki, sorunun böyle olacağını taaa 2005 yılının son aylarında TBMM sağlık işleri komisyonundaki bütün üyelerine yazdım çözüm yollarını birkaç madde ile bildirdim. ancak SGK nın ülkemizi zor durumda bırakacağını ancak 2012 yılında yetkililer görmekteler. sayın fatih acar SGK başkanına 2005 yılındaki TBMM sağlık işleri üyelerine yolladığım yazımıgöndermeye çalıştım herhangi bir ortamda epostasını bulamadım.
0
Cevapla
ahmet er
devlet sosyal güvenliğe para yetiştirmek için dürüst eczacılarla uğraşacağına gidip doğuda devletin kasasından pkk ve yandaşlarına ilaç temin eden muvazaalı eczaneleri kapatmalıdır.doğudaki eczanelerin önemli bir kısmı muvazaalıdır.bunun yanında çalışmayıp,devlete bir kuruş vergi vermeyip devleti ve milletimizi sırtından vuran insanlara bağlamış olduğu yeşil kart olayını bitirmelidir.böylece sosyal güvenlik sisteminden teröre akan paranın da önü kesilmiş olacaktır.saygılarımla...
0
Cevapla
Hasan Canerler
çözüm basit: PARASAL GENİŞLEME
0
Cevapla
ERKAN KARAGÖZ
Merhaba, önerilerinizi görmek isterim
0
Cevapla
Murat celikten
Arkadaşlar heyecanınızı anlıyorum. Hepiniz SGK'ya tavsiyelerde bulunuyorsunuz. Ben de bu yollardan geçtim hatta başkandan randevu bile aldım, yardımcılarından birine yönlendirdi. Kimse elini taşın altına koyup akan suya taş koymak istemiyor. Zira taş koyanları sağlık bakanlığı tespit ediyor ve yükselmesi mümkün olmuyor. Tüm SGK bürokratları bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın diyerek, önlerine koyulan işleri bitirmenin yoluna bakıyorlar. Savcılar desen zaten bu işten anlamıyorlar, ihbar edeceksin. Ama ihbar edip kaçamıyorsun, hemen gel bakalım diyorlar. Dolayısıyla bu ülkede ya başkan olacaksın, ya da önüne koyulan işi yapacaksın, etliye, sütlüye karışmayacaksın. "Ama ülkemiz ilerlemiyor" diyorsanız eğer cevabım "sizden önce ne idealistler, cevherler gördü bu ülke" .Dönemin geçince yasaları değiştirirler bir bakmışsın içeridesin. Sonra içeride kendini teselli edersin "Allah biliyor" dersin.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir