Medimagazin logo

Sorumluluk sigortası yarar mı getiriyor, zarar mı?

ABD’de uygulanan mesleki sorumluluk sigortası sistemi, mesleksel hata iddialarını artırdı. Uygulamanın sağlık sistemine yıllık maliyetinin 84-151 milyar dolar arasında olabileceği belirtiliyor
Kaynak: MEDİMAGAZİN - HELİN AYGÜN
Sorumluluk sigortası yarar mı getiriyor, zarar mı?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 

Türkiye’de geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren Tam Gün Yasası ile zorunlu hale getirilen mesleki zorunluluk sigortasının Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’ndeki uygulamasının sonuçları ağır oldu. ABD’de 40 yıldır uygulanan sigorta sisteminin sağlık sistemine maliyetinin, yıllık 84-151 milyar dolar arasında olduğu tahmin ediliyor.

 

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalından Doç. Dr. Ali Rıza Tümer, Öğr. Gör. Dr. Ramazan Akçan ve Araş. Gör. Dr. Emre Karacaoğlu tarafından hazırlanan “Ülkemizde ve Dünyadaki Örnekleri ile Hekim Mesleki Sorumluluk Sigorta Sisteminin Değerlendirilmesi” başlıklı inceleme, Hacettepe Tıp dergisinde yayınlandı.

 

İncelemede, ABD’de uygulanan sigorta sistemi uygulamasının, hastaneler ve hekimler aleyhine açılan davalarda önemli bir artışa neden olduğu kaydedildi. ABD’de ciddi zarara uğradığı belirlenen 14 hastadan ancak birinin zararının sigorta tarafından tam olarak karşılandığı belirtilirken, Kaliforniya eyaleti dışında sigorta primlerinde 1975 yılından itibaren her yıl yaklaşık yüzde 12’lik bir artış olduğu, tazminat oranlarında da ciddi artışlar yaşandığı dile getirildi.

 

Tazminatlar 1 milyon dolara kadar yükseldi

ABD’de 1999 yılından bu yana mahkeme kararı ile belirlenen tazminat oranlarının yüzde 43’lük bir artışla 700 bin dolardan 1 milyon dolara kadar yükseldiğine dikkat çekildi. Mesleksel hata iddiaları ve buna bağlı yüksek mesleki sorumluluk sigortası tazminatlarının sağlık sistemine doğrudan veya dolaylı etki yaparak maliyetin artmasına neden olduğu, bu maliyet kalemlerinden olan çekinik tıp uygulamalarının Amerika Tabipler Birliğine göre sağlık sistemine maliyetinin yıllık 84-151 milyar dolar arasında değiştiği belirtildi.

 

İncelemede, ABD’de sigorta sistemindeki paranın yüzde 50’sinin hastalar yerine avukatlık, bilirkişi ve diğer hukuki giderlere ayrıldığı ifade edildi. Mesleksel hata davalarının karara bağlanmasının 3-5 yıl gibi uzun süreler aldığına dikkat çekilen incelemede, bunun sonucunda zarar görenlerin tazmin sürelerinin uzadığı kaydedildi.

 

ABD’deki mesleki sigortanın olumsuz sonuçlarından birinin de mahkemelerin tazminat açısından sigortalı hekimler aleyhine karar verilmesine yol  açmak olduğu bildirildi. Jüri üyelerinin, hekimlerin sigortalı olduğunu bilmeleri durumunda, ödemenin sigorta tarafından yapılacağını göz önünde bulundurarak davalının tarafını tuttuğuna dikkat çekildi. Bu nedenle bazı eyaletlerde mahkemelerin, savunmacıya sigortalı olduğu bilgisini saklı tutma hakkı tanıdığı dile getirildi.

 

 

Hekim sıkıntısına yol açıyor

Mesleksel hata davalarında davacı avukatının, jüriyi hekimin herhangi bir ekonomik kayba uğramayacağını ve bütün tazminatın sigorta şirketince ödeneceğini açıktan ifade etmeyip ima etmesinin bile, tazminatın ödenmesi yönündeki jüri kararını etkilediği ifade edildi. Sigorta sisteminin ayrıca, bazı eyaletlerde doktor sıkıntısına neden olduğu belirtildi. Sigorta primlerinin yüksek tutarının, hekimler ve dolayısıyla hastalara büyük bir maddi yük getirdiğine, bu yükün Amerika Tabipler Birliğinin iddiasına göre 20 eyalette krize neden olduğuna dikkat çekildi. Amerika Tabipler Birliğinin buradaki krizi, “sıkıntıdaki bir gebe kadının gidecek kadın hastalıkları ve doğum uzmanı bulamaması veya dokuz yaşında kafa travması geçiren bir çocuğun yaşadığı bölgede beyin cerrahı olmaması” olarak tanımladığı vurgulandı.

 

ABD’deki mevcut durumun yol açtığı krize örnek olarak, “mesleki sorumluluk maliyetinden dolayı Güney Philadelphia’daki tek doğumhanenin de kapandığı; gebe bir kadının takiplerini yapan hekimin doğumu gerçekleştirmemeye karar vermesi üzerine 80 mil araba kullanarak doğumdan 10 dakika önce başka bir ildeki doğumhaneye ulaştığı; New York’taki kadın-doğum uzmanlarının yüzde 16’sının kriz nedeniyle doğumla ilgili işlemleri yapmama kararı aldığı, bu eyaletteki kasabaların yüzde 40’ında beşten az kadın-doğum uzmanının bulunduğu, yıllık 300 doğumun gerçekleştiği yedi şehirde kadın-doğum uzmanının çalışmadığı; Ohio’da sorumluluk sigortası maliyeti nedeniyle emekli olmaya karar veren bir onkoloğun hastalarının, priminin 40 bin dolarını kendilerinin karşılayarak, doktorun çalışmaya devam etmesini sağladığı” gösterildi.

 

İncelemede, Teksas’ta 2003 yılında ekonomik kayıp bulunmayan olgularda tazminat oranının 250 bin dolar ile Wisconsin’de 2006 yılında 750 bin dolar ile North Carolina’da ise 2007 yılında 1 milyon dolar ile sınırlandırıldığı kaydedildi.

 

Sisteme reform getirildi

ABD’de sigorta prim artışlarını sınırlandırmak ve böylece sağlık giderlerini kısıtlamak amacıyla bazı reformların da yapıldığı belirtilen incelemede, Kaliforniya’da hastada ekonomik kayıp meydana getirmeyen durumlarda tazminat sınırının 250 bin dolar olarak belirlendiği dile getirildi. Daha sonra Teksas’ta yapılan reform ile de 2003 yılından bu yana hekimlerin Teksas’ta çalışma lisansı başvurularında yüzde 58 oranında bir artış olduğu; bu eyalette, diğer uzmanlık alanları ile paralel olarak kadın-doğum uzmanlarının sayısında 2003-2008 yılları arasında yüzde 7.2 oranında artış görüldüğü; 2003-2007 yılları arasında hekim hatası iddialarında yüzde 60 oranında düşme ve bununla beraber tazminat oranlarında da olgu başına üçte bir oranında düşme olduğu ifade edildi.

 

Türkiye’de 35 milyon TL sigorta şirketlerine gitti

İncelemede, Türkiye’deki mesleki sorumluluk sigortasının tarihçesinin 2006 yılına dayandığı, ancak 30 Ocak 2010 tarihli Tam Gün Yasası ile bunun zorunlu hale getirildiği anımsatıldı.

 

Türkiye’de yeni olan mesleki sorumluluk sigortası sisteminin sonuçlarının, sağlık çalışanlarının ve sağlık sistemini ne şekilde etkileyeceği konularının henüz netleşmediği belirtilen incelemede, 2005 yılına kadar hekim hatalarından kaynaklanan istenmeyen durumlar için yüksek tazminat oranları görülmezken, 2005 yılından sonra bazı mahkeme kararlarında ve talep edilen tazminat oranlarında fahiş artışlar görüldüğüne dikkat çekildi.

 

İncelemede, şunlar dile getirildi:

“Talep edilen ve bazı mahkemeler tarafından uygun görülen yüksek tazminat oranları açık olarak kişilerin zenginleşmesine katkı sağlayıcı oranlara ulaşmış, mesleksel hata yapan hekim açısından da bir cezaya dönüşmüştür. Söz konusu yüksek tazminat oranları karşısında hekimler kendilerini güvence altına almak amacıyla sigorta yaptırmaktan başka çözüm bulamamaktadır.

 

Türkiye 9. Kalkınma Planı’nda 103 bin hekim olduğu belirtilmekte olup, bu rakamın 2013 yılında 120 bin olması beklenmektedir. Tüm hekimlerin ödediği sigorta primleri esas alınarak yapılan hesaplamada toplam sigortalama bedelinin 41 milyon TL’yi aştığı, Sağlık Bakanlığı Hukuk Müşavirliğinin ve Sağlık Bakanlığı tarafından bir soru önergesine verilen cevabi yazıda hekim hatalarından dolayı Sağlık Bakanlığının kişilere ödediği tazminat miktarı 5.7 milyon TL olarak bildirdiği dikkate alındığında; yaklaşık 35 milyon TL’nin sağlık bütçesine değil, sigorta şirketlerinin gelir hanesine geçtiği dikkati çekmektedir.

 

Bu duruma alternatif olarak, mesleki sorumluluk sigortalama işlemlerinin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılması ile söz konusu sigorta gelirinin sağlık bütçesine aktarılması sağlanabilecektir. Diğer yandan, ülkemizde yeni kurulan mesleki sorumluluk sigortası sisteminin alternatifsiz olmadığı gerçeği göz önünde bulundurulmalıdır.”

sorumluluk
sigortası
yarar
getiriyor
zarar
mı?
Yorum (15)
vahit can
Amaç sigorta şirketlerini zenginleştirmek, doktorluğu bitirmek. Günde yuzlerce hasta bakılan, üç kuruş maaş verilen yerde ne malpraktisi!! Malpraktis, yüksek ücretlerle çalıştırılan gunde en çok 10 hasta bakan gelişmiş ülkelerde mantıklı bir yontem olabilir. Türkiyede calışan doktorun tum sorumluluğu sağlık bakanlıgındadır. tum davalar doktora değil bakanlığa açılmalıdır. Bizim hangi sartlar altında nasıl çalışacağımızı belirleyen onlar.
0
Cevapla
süleyman yılmaz
vahit bey biraz daha yazarsanız aglıyacam inanaın çok acıklısınız.allah aşkına bu ülkede sizin kadar kazanan sizin kadar saygı gören başka bir meslek gurubu varmı acaba sen hata yap bedelini benim devletim ödesin yok öyle üç kurusa bes kurus hep bizden iyi durumda olan ülkelerdeki dr ları örnek göstemeyin birazda bulgaristan azerbaycan ermenistana gidinde ordakiler nekadar kazanıyor bi bakın bakalım ne diyeyim allah dr ların yardımcısı olsun.
0
Cevapla
ALi
Avukat bey avukatların kazancından neden bahsetmemişsin. Sadece mahkemeye girçık hiç konuşma bile sonra müvekkilinden al 6000tl oh ne güzel valla. Sonrada kalk sağa sola bilmediğin konularda konuş.
0
Cevapla
doktor jinekolog
sen avukatsın bu işlerden nemalanmak istiyor olabilir misiniz acaba
0
Cevapla
murat
süleyman yılmaz (avukat) valla avukat bey arzu ederseniz bir sonraki rahatsizliginizda romanya ermenistan bulgaristan istediginiz **istan li ulkeye tedavi olmaya gidebilirsiniz.emin olun ki insan hayatina ve butunlugune verdigimiz deger bunlarin cok cok uzerinde ..su anki bulundugumuz durum ise tamamen ulkemin gercekleri ve bize uygulatilmaya calisilan istem disi surecler ile ilgili inanin..
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir