Medimagazin logo

Sezeryan kararı sorgulanmalı

Sağlık Bakanı Akdağ, "Gereksiz sezeryanler anneye ve çocuklara zarar veriyor. Vatandaşlarımız sezeryan kararını mutlaka sorgulasın" dedi.
Kaynak: STAR
Sezeryan kararı sorgulanmalı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, TBMM Genel Kurulunda, milletvekillerinin yazılı soru önergelerini yanıtladı.

Sezeryan yerine normal doğumun teşvik edilmesiyle ilgili olarak 2008 yılından beri yürütülen programların etkisini göstermeye başladığına işaret eden Akdağ, ''2009 yılında ilk gebelikte sezeryan yüzde 27 iken, alınan tedbirlerle bu yüzde 24'lere düşmüş durumdadır. Gereksiz sezeryanler hem anneye hem de çocuklara zarar veriyor. Vatandaşlarımız sezeryan kararını mutlaka sorgulasın. Estetik kaygılarla yapılan sezeryanler son derece yanlıştır. Normal doğum anne ve bebek açısından son derece faydalıdır. Sezeryana ancak ihtiyaç olduğunda başvurulmalı'' dedi.

Tam gün uygulaması
Akdağ, tam gün uygulamasıyla ilgili soruları yanıtlarken, Haziran sonundan Kasım sonuna kadar bakanlığa bağlı hastanelerden klinik şef, şef yardımcısı, uzman doktor, doktor başasistan ve asistan olarak görev yapan hekimlerden 407'sinin emekli olduğunu, 1859'unun da istifa olmak üzere toplam 2266 kişinin ayrıldığını bildirdi.

Sağlık Bakanı Akdağ, ''Ancak 7196 hekim de bakanlık kadrolarına atanmıştır. Tam gün kanunu nedeniyle önemli ayrılış yoktur, hizmetler devam ediyor. Muhalefetin tam gün konusunda bize desteğini bekliyoruz. Çünkü tam gün halkın yararınadır, vatandaşları muayenehanelere yönlendiren köhnemiş sistemin sonlandırılmasıdır. Tam günün anlamı: 'vatandaş olarak devletin hastanesine gittiğimde ayrıca para ödemek zorunda kalacağım muayenehaneye yönlendirilmeyeceğim'. Biz yıllarca çile çektik. Bu çile sonlandırılmıştır'' diye konuştu.

sezeryan
kararı
sorgulanmalı
Yorum (9)
DOKTOR
sezeryan konusundaki tutumunu s.b. nın değiştirmesi lazım.devlet hastanelerinde yasakladığınız (soruşturma,para,eğitim adı altında aşağılama) sezeryanları özel hastanelere kaydırdınız.sezeryan oranındaki yükseklik özel hastanelerden kaynaklanmaktadır.bu basit havuz problemini koskoca s.b. teşkilatınız çözemedi...
0
Cevapla
gölgelice
Bazı hastanelerde % 95 e vardı. Lütfen, artık yazık oluyor, bu gidişe bir dur deyin!
0
Cevapla
baran ince
eee özel hastanennin aldığı extra para ne oluyor.yoksa o bıçak parası değilde ne.muayahane yasağı ile oraya gidemeyen hastalarıda özel hastaneye kaydırdınız.yoksa özel hastanelerin aldığı para vatandaşın gönlünden kopan sadaka mıı.bakan açıklasada öğrensekk
0
Cevapla
As
Tip merkezi acayım olmaz Ruhsat yok ,özel hastane de çalışalım kadro yok , muayenehane için o daha zor memlekette öyle standartta bina yok acsan reçete yazsan SGK ödemez ameliyat yapsan ödemez sonrada herkez devleti tercih etti eee mecburen başka secenekmi var 3 dakikada bir hasta bak performansci ol çalışıyor gozuk bir koyundan 3 post çıkar saglikdaki açık çığ gibi büyüsün bu arada resmi bıçak paralarını özellere millet vermeye devam
0
Cevapla
çetin öcal
sayın bakan vajinal doğumun kadın fizyolojisinde yarattığı sistosel,rektosel,total uterin prolapsusu,idrar inkontinansı...vb ve bunu düzeltmek için yapılan ameliyatları ve bu ameliyatların etkilerini görmüş olsa eminimki normal doğum terimi yerine vajinal doğum terimini kullanırdı,ve o zaman vajinal doğumu bu kadar savunmazdı.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir