Medimagazin logo

Sezaryen doğumlar, alerjik hastalıkları çoğalttı

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Serhan Sakarya, insan hayatı için yaşamsal önem taşıyan mikroorganizmaların normal doğum sırasında bebek doğum kanalından geçerken anneden çocuğa aktarıldığını, bu nedenle normal doğum sayısındaki azalmayla birlikte alerjik rahatsızlıkların arttığını söyledi.
Sezaryen doğumlar, alerjik hastalıkları çoğalttı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

KUŞADASI -Doç. Dr. Sakarya, Aydın'ın Kuşadası ilçesinde düzenlenen 3. Tepecik Enfeksiyon Günleri'nde yaptığı sunumda, doğum, hamilelikte antibiyotik kullanımı ve bunların alerjik hastalıklarla ilişkisi konularını ele aldı.


Mikroorganizmaların, dünya için olmazsa olmazlarından biri olduğunu belirterek Doç. Dr. Sakarya, böylesi bir ortamda, insanın yaşamını sürüdürebilmesi için bu mikroorganizmalarla tanışıklığın yaşamsal öneme taşıdığını ifade etti.


Doç. Dr. Sakarya, insanın yaşamda sağlıklı bir birey olarak tutunabilmesi için bu mikroorganizmaları bünyesinde çok sayıda barındırdığına, bunu da doğum sırasında anneden aldığına işaret ederek, şu bilgileri verdi:


"İnsan için yaşamsal önem taşıyan mikroorganizmalar, normal doğum sırasında bebek doğum kanalından geçerken anneden çocuğa aktarılıyor. Daha sonra da anne sütüyle bunları güçlendiren birtakım faktörler yine anne tarafından veriliyor. Ne ek mama, ne süt, ne de başka bir besin bunun yerini tutuyor. Bu mikroorganizmalar, normal doğumda, annenin doğum kanalından geçerken bebeğe ağız yoluyla bulaşıyor ve sindirim sistemine yerleşiyor ve burada tıpkı annedeki gibi aynı görevi yapmak için uyumlu bir çevre yaratıyorlar. Bu mikroorganizmalar, sadece bulunduğu sindirim bölgesi için değil, insan için önemli olan tüm yaşamsal bağışıklık sistemleri veya aldığımız gıdaların kullanımı açısından çok önemli."


Doç. Dr. Sakarya, sezaryen doğumlarla bebeğin, bu mikroorganizmaları edinmeden dünyaya geldiğini belirterek, "Normal doğumların azalmasıyla birlikte alerjik hastalıklar arttı" dedi.
Bu mikroorganizmaların, kanser oluşumu, astım, alerji veya deri hastalıklarını engellemede önemli rol üstlendiklerine dikkati çeken Doç. Dr. Sakarya, annenin hamilelik döneminde sindirim sistemindeki mikroorganizmaların dengede tutulmasının, birçok hastalık açısından çok önemli olduğunu söyledi.


Doç. Dr. Sakarya, bu nedenle hamilelik döneminde antibiyotik kullanımına da çok dikkat edilmesi gerektiğini kaydederek, bu dönemde gereksizce ve hoyratça antibiyotik kullanılması bu dengeyi bozacağı için bebeğin bağışıklık sisteminin gelişmesini olumsuz etkileyebildiğini sözlerine ekledi.

sezaryen
allerji
doğum
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir