Medimagazin logo

"Şarlatan" davasının ikinci duruşması görüldü

Ekibiyle birlikte Dilovası'ndaki hava kirliğini araştıran Kocaeli Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof Dr. Onur Hamzaoğlu'nun Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu aleyhinde kendisine, "şarlatan" dediği iddiasıyla açtığı hakaret davasının ikinci duruşması, Kocaeli 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Başkan Karaosmanoğlu, mahkemede yaptığı sözlü savunmada, "Sözlerimin arkasındayım. Onur Bey hala şov yapıyor. Halkı paniğe soktuğu için kendisinden ayrıca şikayetçi oldum" dedi.
"Şarlatan" davasının ikinci duruşması görüldü
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

KOCAELİ (İHA) - Profesör Onur Hamzaoğlu'nu geçen duruşmada olduğu gibi bu duruşmada da akademi çevreleri yalnız bırakmadı. Eskişehir, Kocaeli, Ankara, İstanbul Tabib Odası yetkilileri, Türk Tabibler Bilrliği Genel Sekreteri Feride Aksu Tanık, sendika temsilcileri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri Kocaeli Adliyesi önünde toplandı.


Geçen duruşmaya katılmayan sanık İbrahim Karaosmanoğlu ve davacı Onur Hamzaoğlu, bu duruşmada hazır bulundu. Başkan Karaosmanoğlu, gazeteci Yeliz Koray ve Ejder Hatipoğlu'na verdiği röportajda Kocaeli Üniversitesi Halk Sağılığı Ana Bilim Dalı Başkanı Onur Hamzaoğlu'na Dilovası'nda çevre kirliliğiyle ilgili araştırmalarını televizyonlara ve gazetelere açıklamasının ardından "şarlatan" demesi üzerine açılan davanın ikinci duruşmasında sözlü ifade verdi.


Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, yazılı ifadesini verdiğini, ayrıca sözlü olarak ifade vermek istediğini belirterek şunları söyledi: "Onur Bey ile hiçbir tanışıklığımız yok, kendisini ilk kez burada görüyorum. Ben bu şehrin büyükşehir belediye başkanıyım. Kent içerisinde sağlıkla ilgili bir sorun varsa bu beni ilgilendirir. Onur Bey'in yaptığı araştırmaların sonucu hiçbir resmi kuruluşa bildirilmemiş. Doğrudan doğruya televizyonlara çıkıp şov yapıyor. Kendisine araştırma için verilen 36 aylık süre bitmeden televizyonlarda yapılan bu konuşmalara şarlatanlık denir. Müştekiye şarlatan diye bir şey söylemedim. Yapılan işin ve eylemin adına şarlatanlık dedim. Ayrıca toplumu paniğe sevk ettiğinden dolayı suç duyurusunda bulundum."


Karaosmanoğlu'nun avukatı Hüseyin Aydın da yaptığı savunmada Onur Hamzaoğlu'na bu görevin üniversiteden verilip verilmediği sorarak, "Kocaeli Üniversitesi'nden edindiğimiz bilgiye göre, üniversitenin etik kurulu tarafından Onur Bey aleyhinde soruşturma açılmış ve etik olmadığı yönünde karar verilmiş. Bu belgenin üniversiteden istenmesini talep ediyoruz" diye konuştu.


Onur Hamzaoğlu'nun avukatı Ali Haydar Konca ise Karaosmanoğlu'nun yazılı savunmasını talep etti ve ek kanıtlar için süre istedi. Onur Hamzaoğlu ise hakim Yaşar Yavuz'un sorusu üzerine şikayetinin devam ettiğini belirtti. Hamzaoğlu araştırma süresi bitmeden sonuçları açıklama nedeninin Kocaeli'nde kurulacak demir çelik fabrikasının şehre vereceği zararı daha iyi anlatmak olduğunu ve açıklamalarının rapor niteliğinde olmadığını söyledi. Hamzaoğlu, kendisinin mülki hiçbir kurumu bilgilendirmemesi ile ilgili iddialara da şu şekilde cevap verdi: " 2004 yılında Dilovası Belediye Başkanlığının bize sunduğu olanaklarla çevre kirliğini araştırmaya başladık. 100 ölümden 33 ölümün kanser nedeniyle olduğunu tespit ettik ve Tıp Fakültesi Dekanlığı kanalıyla sonuçları rektörlüğe, oradan da valiliğe teslim ettik. Daha sonra Dilovası'nda 10 yıldan fazla yaşayan insanların kanserden ölme riskinin 4,5 kat fazla olduğunu tespit edip yine ilgili yerlere bildirdik. Sadece Dilovası değil, Kocaeli genelinde bir sorun vardı. 2007 yılında ise Kanser Savaş Daire Başkanlığı, Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü ve üniversite olarak 2002-2007 yıllarında ölen 100 kişiden 30'unun kanser nedeniyle hayatını kaybettiğini belirledik. Resmi makamları bugüne kadar denedik ama netice alamadık. Anne sütü ve bebek kakası araştırmalarımız bitti. Badece bebek büyümesi ve gelişmesi çalışmaları devam ediyor."


Tanık gazeteciler Serkan Borlak ve Yeliz Koray da Başkan'ın "şarlatan" dediği yönündeki ifadelerini bir kez daha yineledi. Hakim Yaşar Yavuz, duruşmayı 24 Kasım tarihine erteledi.


Duruşma sonrası Başkan Karaosmanoğlu kimseye görünmeden adliyeden ayrılırken, Onur Hamzaoğlu kendisini desteklemeye gelen akademisyenlerle birlikte bir açıklama yaptı. Hamzaoğlu, "Burada önemli olan kanserden ölen insanların sağlığıdır" dedi.

"şarlatan"
davasının
ikinci
duruşması
görüldü
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir