Medimagazin logo

Şanlıurfa'da konteyner hastane yapılacak

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan 24 bin Suriyeli, Suruç'taki çadır kentte 24 saat esasına göre sunulan sağlık hizmetlerinden yararlanarak şifa buluyor.
Şanlıurfa'da konteyner hastane yapılacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ŞANLIURFA -Kobani'de (Ayn el Arap) DAEŞ ile bazı Kürt gruplar arasında çıkan çatışmalardan kaçan Suriyeliler, yaklaşık 10 aydır Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca (AFAD) oluşturulan çadır kentte kalıyor.

Türkiye'nin en büyük çadır kenti olma özelliğini taşıyan ve 10 ayda yaklaşık 43 bin kişinin giriş çıkış yaptığı çadır kentte sığınmacılara 24 saat sağlık hizmeti veriliyor.

Suruç Konaklama Tesisleri Müdür Yardımcısı Abdurrahman Aksu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çadır kent kurulduğu günden bu yana sığınmacılara sağlık hizmeti verdiklerini söyledi.

Sığınmacıların çadır kentte kesintisiz bir şekilde sağlık hizmetlerinden yararlandığını belirten Aksu, "Burada acil servisimiz vardır. Bunun yanında dahiliye ve çocuk hastalıkları servislerimiz vardır. Acil servisimiz 7 gün 24 saat esasına göre hizmet vermektedir. Bugüne kadar sağlık hizmetlerimize 61 bin başvuru yapılmıştır" dedi.

Çadır kentte tedavi olamayan sığınmacıları tercüman eşliğinde Şanlıurfa ve Suruç kent merkezlerindeki hastanelere sevk ettiklerini anlatan Aksu, tedavi için gerekli ilaçların da çadır kente getirilerek sığınmacılara teslim edildiğini bildirdi.

- Konteyner hastane de yapılacak

Sığınmacılar için çadır kentte Toplum Sağlığı Merkezi de açtıklarını vurgulayan Aksu, şöyle konuştu:

"Bu merkezimiz de tüm sığınmacıların kızamık, felç aşısı gibi aşıları yapıldı. Burada aile planlaması, gebelik testleri de yapılıyor. Şu anda diş hekimimizin hizmete başlamasıyla birlikte bir ilçede olması gereken tüm sağlık hizmetlerini sığınmacılara vermekteyiz. Önümüzdeki günlerde 900 metrekare büyüklüğünde konteyner hastane yapılacak. İnşallah o zaman daha güzel bir ortamda sağlık hizmetleri sunacağız."

şanlıurfa'da
konteyner
hastane
yapılacak
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir