Medimagazin logo

Sağlıkta yenilenmiş 'Medula' uygulamaya kondu

Sağlık hizmeti verilerinin elektronik ortamda derlenmesi ve faturalandırılmasını sağlayan "Medula" sisteminin kuralları yenilendi
Sağlıkta yenilenmiş 'Medula' uygulamaya kondu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık hizmeti verilerinin elektronik ortamda derlenmesi ve faturalandırılmasını sağlayan "Medula" sisteminin kuralları yenilendi.

Hastaneler ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) arasında kullanılan sistemin yeni versiyonu, yazılım firmalarının talebi üzerine 3 aylık rötarın ardından dün uygulamaya kondu. Sağlık Uygulama Tebliği'nde (SUT) yer alan ödeme kuralları, bu tarihten itibaren on-line olarak çalıştırılacak ve işlemlerin günlük takibi mümkün hale gelecek. Yeni uygulamada hizmetin hastaya verilip verilemeyeceğine dair tüm kontroller yapılarak hata durumunda hastaneler uyarılacak. Sistemle kullanıcı hataları ve suiistimallerin ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Bir hastane yöneticisi, mevcut sistemde bazı hastanelerin ciddi suiistimaller gerçekleştirdiğini ve kimi hastaların da kontrolsüz biçimde sağlık hizmeti aldığını belirtirken kontrol ve takip açısından getirilen uygulamanın önemi üzerinde durdu. Yetkili, sistemde kimi zaman oluşan gecikmeler dışında sorun yaşamadıklarını ve kontrol getirecek yeni uygulamanın başarılı olmasını beklediklerini söyledi.

Referans

sağlıkta
yenilenmiş
'medula'
uygulamaya
kondu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir