Medimagazin logo

Sağlıkta, tayin sınırlamaları

Sağlık Bakanlığı Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 30. maddesinde atama sınırlamalarına yer verilmiştir
Kaynak: memurlar.net
Sağlıkta, tayin sınırlamaları
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 30. maddesinde atama sınırlamalarına yer verilmiştir.

 

Aşağıda bu sınırlamalara tek tek yer verilmiştir. Maddenin atıfta bulunduğu en karışık maddesi olağanüstü ve özel durumları kapsayan 21. maddesidir. 4 nolu fıkradaki atıftan dolayı, bu maddenin açıklamasında bazı fıkralara da yer verilmiştir.

 

Yönetmeliğin 2. maddesine göre bu Yönetmelik; Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının taşra teşkilatlarında görev yapan sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfı personelini kapsar. Ancak, Bakanlık ve bağlı kuruluşlarının merkez teşkilatlarından taşra teşkilatlarına, taşra teşkilatlarından merkez teşkilatlarına yapılacak atamalar ve görevlendirmeler ile eğitim ve araştırma hastanelerinde görev yapan eğitim görevlisi, başasistan ve asistanları kapsamamaktadır.

 

İşte atama sınırlamalarını gösterir maddenin tablo hali..

 

MADDE METNİ ATIFTA BULUNULAN MADDELER

BU MADDELERE GÖRE ATANANLAR 2 YIL BOYUNCA YENİDEN TAYİN İSTEYEMEZ

(1) 14 üncü, 15 inci, 16 ncı, 17 nci, 18 inci, 19 uncu, 20 nci, 21 inci, 22 nci, 24 üncü, 25 inci, 26 ncı, 27 nci ve 29 uncu maddelere göre atanan personel atandıkları tarihten itibaren fiilen iki yıl çalışmadıkça başka bir yere atanma talebinde bulunamaz.

İSTİSNASI

Ancak atanma talepleri 19 uncu, 20 nci, 21 inci ve 26 ncı maddeler kapsamında ise, fiilen iki yıl çalışmış olma şartı aranmaz.

14: İlk atama,
15: Yeniden atama (istifa sonrası atama)
16: İl içi ve iller arası atama
17: Kurumlar arası naklen atama
18: Bir mazarete (eş, sağlık) dayalı atama
19: Sağlık mazereti nedeniyle atama
20: Eş durumu nedeniyle atama
21: Olağanüstü ve özel durumlar (deprem, eşin vefatı, can güvenliği, boşanma, eşin özel sektörde çalışması, öğrenim durumundan tayin)

22: Sınıf ve unvan değişikliği
24: Hizmet gereği (Bir soruşturmaya binaen yapılan) atamalar
25: Yönetici atamaları
26: Üst hizmet bölgesinden alt hizmet bölgesine atama
27: Yeni açılan tesislere atama
29: Becayiş

ÇIKAN ATAMA TALEPLERİNİ İPTAL ETTİRENLER 1 YIL TAYİN İSTEYEMEZ

(2) 16 ncı, 19 uncu, 20 nci, 21 inci ve 26 ncı maddelere göre atanmış olup atama kararlarını iptal ettirenler, mazeret durumlarında yeni bir değişiklik olmadığı müddetçe bir yıl süre ile atama talebinde bulunamazlar.

(3) Branşında eğitim kliniği bulunan eğitim araştırma hastanelerine 16 ncı, 17 nci, 26 ncı ve 29 uncu maddelere göre atanma talebinde bulunan uzman tabip ile uzman diş tabiplerinin, başasistanlık sınavı başvuru şartlarını taşıdığını belgelemesi gerekmektedir.

SAĞLIK ÖZRÜNE BİNAEN ATANANLAR, BECAYİŞ İSTEYEMEZ, ÜST BÖLGEDEN ALT BÖLGEYE TAYİN İSTEYEMEZ

(4) 19 uncu madde kapsamında atanan personel, 26 ncı ve 29 uncu maddelere göre, 20 nci maddesi ile 21 inci maddesinin üçüncü, altıncı ve yedinci fıkraları kapsamında atanan personel ise 29 uncu maddeye göre atanma talebinde bulunamaz.

21. madde

Üçüncü fıkra: Eşi özel sektörde sigortalı çalışanlar, Bağ-Kur'lular, nakil imkanı olmayan kamu personeli, hastane yöneticisi, başhekim

Altıncı fıkra: Eşi üniversite öğretim üyesi olanlar, uzmanlık ve yan dal uzmanlık eğitimi alanlar

Yedinci fıkra: Sağlıklka ilgili bir alanda 4 yıllık eğitim görenler

 

ADAY MEMUR SAĞLIK VE EŞ DURUMU ATAMASI İSTEYEBİLİR

(5) 19 uncu, 20 nci ve 21 inci maddeler kapsamındaki atanma talepleri hariç, aday memur olan personel atanma talebinde bulunamaz.

 

sağlıkta
tayin
sınırlamaları
Yorum (4)
can akın
NAKLEN ATAMA kuralarında münhal yerler açıklandıktan sonra verilen 1 HAFTA süre karar vermek için çok yetersizdir. 2-3 HAFTA yapılırsa çok iyi olacaktır.
0
Cevapla
alper
Mevzuati biliyoruz zaten yeni birsey degil ve bunlar sadece belli bir kesimi bagliyor. Kimlerin nasil nerelere tayin yapildigini hergun goruyoruz biliyoruz..
0
Cevapla
dr
acıktan atamalarda bas asıstanlık krıterlerı sartı işletilmemesi torpılın resmı belgesıdır. ocak 2014 kurum içinde yönetmelik böyle oldugu halde ilan metnınde bas asıstalık krıterlerı istenmedi hukuksuzdur. doktorların aynı ilde yer degıstırmesı bır yok bır var keyfiyettır . bu komisyon fesh edilip yerıne rezıl etmeyecek yonetmeliği uygulayacak kişiler getirin
1
Cevapla
Gokcen Uslu
Mecburi hizmet süremi doldurdum ama 2 yılı doldurmadım. Ayrıca aday memurken 4924'e geçtim, ve bağlı bulunduğum halk sağlığı müdürlüğü 4924 lü iken asillik sınavına giremeyeceğimi söyledi. 4924 ten istifa edip 657 ye geçtikten 2 ay sonra tayin isteyebiliyordum. Ama şu an, mecburi hizmetim bitmesine rağmen 2 yılı doldurmadigim için ve de görev yaptığım yerde 1 yılı aşkın süredir çalışmama rağmen hala asillik sınavı yapılmadığı, dolayısıyla asil olamadan 4924'e geçtiğim ve 657'ye tekrar geçmeden bu sınava giremeyecegim için, şu an benim tayin hakkım yok mu??
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir