Medimagazin logo

Sağlıkta geleceğin meslekleri

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, sağlıkta geleceğin mesleklerini açıkladı: Hastaya manevi rehber, ameliyat mühendisleri ve beyne ilaçsız müdahale eden psikologlar işsiz kalmayacak.
Kaynak: STAR - ERDİNÇ AKKOYUNLU
Sağlıkta geleceğin meslekleri
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrsit Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Hollywood filmlerindeki hastane sahnelerinden aşina olduğumuz; ağır  hastalara moral veren, ölümü kesin olan hastaları da kaçınılmaz sona hazırlayan rahip-felsefeciler ‘Manevi Rehberler’in Türkiye’de İslam dinine uygun şekilde yetiştirecek-lerini söyledi. Rektör Tarhan, geleceğin mesleklerinin iş garantisi  bulunan ameliyat mühendisleri, EMG uzmanlığı ve hemşirelik olduğunu söyledi. LYS’nın açıklanmasının ardından ek yerleştirme için öğrenciler yeni kontenjanları beklerken, Üsküdar Üniversitesi’nin rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, insan beyni araştırmaları konusunda çalışma yapan  alanlarda işsizlik sorunu olmayacağını belirtti. Rektör Tarhan, şöyle konuştu:

Bilim kurguydu gerçek oldu

“Dünyada değişimin lokomotifi Amerika’da üniversiteler oldu. Bill Gates, yılda 1 milyar dolarlık yatırımını insan beyninin nasıl çalıştığını bulmaya çalışan üniversite araştırmalara veriyor. Beynin nasıl çalıştığını anladıkça mikroçipi geliştirecekler ve yapay zekalı bilgisayarı dünyaya satacaklar. İnsan beynini aynen bilgisayara kopyalayacaklar, mavi beyin projesi ile de bunun üzerinde çalışıyorlar. Yani Matrix filmi gerçek olacak. Biz de kendi üniversitemizde buna benzer bir çalışma yürüteceğiz. Amacımız; insan beyninin sırlarını ortaya çıkarmak ve bunu teknoloji ile birleştirmek olacak. Bu sayede yazılım sektöründe atılım yapmak istiyoruz. Bu bir bilim kurgu hedefi de değildir, bizim gibi beyin üzerinde uzun zamandır çalışan bilim adamları projeyi teknoloji ile uygularsa, başarıya ulaşabilir. ABD’deki Yale Üniversitesi, planladığımız programı uyguluyor. Biyo-mühendislik geleceğin iş kolu olacak. Onlar işsiz kalmayacak.”

Beyne ilaçsız müdahale

Beyne ilaçsız yöntemlerle müdahale eden psikologların iş kolunun açık olduğunu belir- ten Rektör Tarhan, “Onlar da geleceğin meslekleri arasında olacak. Geleceğin psikolojisi denilen bu meslek kolu ABD başta olmak üzere büyük kabul görüyor. Beynin üzerindeki zihin   konusunda çalışma yürüten psikologlar teknolojinin yardımı ile tedavi uygulayacaklar. Bu nedenle psikolojide, önemli tedavi sonuçları  elde ediliyor. Psikoloji ihtiyaç olan bir alan.   Biz üniversite hastanesi olduğumuz için 3 yıl teorik bilgi, son yıl da pratik imkanı olacak. Psikologlar, yüzlerce hasta görerek mezun olacaklar. Mezun olduklarında, sudan çıkmış balık gibi olmayacaklar” şeklinde konuştu. 

Manevi rehberlik ABD’de yaygın 

Felsefe bilimi ile pozitif bilimleri bir araya getirerek, İslam dini üzerinde eğitim almış kişilere ABD’de ve Avrupa hastanelerinde bulunan, ümitsiz hastalığa yakalanmış kişilere umut vermek ve son anlarını yaşayan hastaları ölüme hazırlamakla görevli Manevi Rehberlik eğitim verileceğini belirten Prof. Dr. Tarhan, “Bu uygulama ABD’de çok yaygın. Şu anda Sağlık Bakanlığı Manevi Rehberliği getirmek istiyor ama Tabipler Odası istemiyor ve ideolojik yaklaşıyor. Oysa  bu uygulama tüm dünyada var ama bizde yok. İnanıyorum ki, yakında bu uygulama Türkiye’de de hizmete girecek ve bu alanda çalışacak uzmanlar hemen iş bulabilecekler. Bu eğitimi biz ilahiyat ya da felsefe mezunlarına sertifika programı ile uygulayacağız” diye konuştu.

Bilgisayar mühendisi ameliyathanede

Rektör Tarhan geleceğin meslekleri konusundaki tespitlerinde hemşireliğe de yer verdi. Tarhan: “Türkiye’de hemşire açığı var. Biz bile hastanemizde mezunlara iş garantisi sunuyoruz. Davranış Sağlığı konusunda de ilk tematik üniversiteyiz. 6 yüksek okulumuz var. Uyku laboratuarlarına ve EMG elemanları yetiştireceğiz. Artık önümüzdeki yıllarda ameliyatlar yeni nesil teknolojik aletlerle yapılacak. ABD’deki hastanelerde son yıllarda ameliyatlara mühendisler de giriyor, aletleri kontrol ediyorlar. Türkiye’de de yakında ameliyatlar bu şekilde yapılacak ve bilgisayar mühendislerinin de ameliyatlarda cerrah ekibinin arasında bulunması gerekecek. Yetiştireceğimiz bilgisayar mühendislerine 40 alanda sağlık dersi vererek bir anlamda Sağlık Uzmanı-Bilgisayar Mühendisi yetiştireceğiz” açıklamasını yaptı.

Burslu eğitim fırsatı

Üsküdar Üniversitesi’ndeki burs imkan-larını da anlatan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Üsküdar Üniversitesi’de tam burs, yüzde 50 ve yüzde 25 burs imkanı olacak. Toplam 1020’den öğrenciden 510’u mutlaka burs alacak.  Öğretim ücretleri fakülteye göre değişecek. Mühendislik - Psikoloji yıllık 24 bin, sağlık bilimleri 13, yüksek okullar 12 bin TL olacak” dedi.

sağlıkta
geleceğin
meslekleri
Yorum (11)
Hasan
Bu ülkede Dr olmayın da ne olursanız olun. Nevzat hoca günün gerçeklerinden kopuk yazılar yerine daha güncel olup temel sorunlara ışık tutabilirdi? Yapmamış..
0
Cevapla
Frankie Bellevan
nevzat hoca iyi uçmuş.söyledikleri abd için doğru da;keşke kendisinden çok sık işittiğimiz ergenekon,balyoz,ay ışığı,yakamoz,testere,vida,cıvata,somun vs gibi darbe planlarından ziyade sağlık alanındaki ülke gerçeklerini de kendisinden daha çok işitebilseydik. sağlıkta geleceği konuşuyoruz ama sağlıkta bugünü konuşmaya,eleştirmeye hiç kimsenin ne cesareti ne de niyeti var. hergün yeni skandal bir haberle karşılaşıyoruz.ve tek suçlu kafası çok iyi çalışan hekimler.yani şu insan beynine değer veren abd'nin elinin üzerinde tutmaya çalıştığı akıllı,zeki yaratıklardan olan bir grup insan.bizim ise yoketmeye,köle etmeye çalıştığımız bir grup zavallı insan.
0
Cevapla
alper
bu meslekler bizim gibi teknolojiyi ithal eden ülkeler için değil teknoloji üreten ülkeler için geleceğin mesleği.bizde ise gelecekte de kazanacak meslekler ilaç ithalatı, tıbbi malzeme distrübütörü, sarf malzemesi satan medikalci ve tıbbi cihaz satış servis hizmetleridir.
0
Cevapla
DrWho
Burda yorum yapan arkadaşlarıma katılıyorumm
0
Cevapla
şahin öztürk
Adam kendi ünüversitesinin reklamını yapmışş..Ayrıca perifer dönemdeki hastalara bildiğim kadarıyla sağlık bakanlığı direkt hastane imamını göndermeyi hedefliyor....siz buna manevi rehberde diyebilirsiniz..başına gelecekleri anlatır böylece moral bulur hastalar...:):):)
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir