Medimagazin logo

Sağlıklı ilgili yasa teklifi Anayasa Mahkemesine taşınıyor

Sağlıklı ilgili düzenlemeler öngören yasa teklifi 21 Şubat’ta Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Muhalefet, sağlık çalışanlarının “Anayasa’ya aykırılık” sebebiyle itiraz ettiği yasa teklifini Anayasa Mahkemesi gündemine taşıyacak.
Kaynak: Medyascope - Evrin Güvendik
Sağlıklı ilgili yasa teklifi Anayasa Mahkemesine taşınıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Meclis Genel Kurulu’nda iki hafta süren mesainin ardından kabul edildi. Teklif, diş hekimlerinden ebelerin görevlerine, eczanelerden acil tıp ana dal uzmanlarına, disiplin cezası alan doktorlara ek ödeme yapılmamasından, ilaç ruhsatlandırma işlemlerine kadar sağlıkla ilgili pek çok konuda düzenleme getiriyor. Türk Tabipler Birliği (TTB), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) gibi sağlık örgütlerinin tepki gösterdiği ve geri çekilmesini istediği yasa teklifiyle ilgili muhalefet partileri de Meclis Genel Kurulu’nda Anayasa’ya aykırılık gerekçesiyle itiraz etti. CHP’nin önümüzdeki günlerde teklifle ilgili Anayasa Mahkemesi’ne başvurması bekleniyor.

AYM’nin iptal ettiği maddeler yasalaştı

CHP Bursa Milletvekili Kayıhan Pala, Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, Teklif’in Türkiye’nin sağlık sorununa çözüm bulmaktan uzak olduğunu belirtirken bazı maddelerin Anayasa’ya aykırı olduğunu dile getirdi.

“Daha önce Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiş döner sermayeden ek ödeme yapılmasını bir yönetmeliğe bağlayan düzenleme tekrar getiriliyor. Bir ceza alan herhangi bir sağlık çalışanının ikinci bir ceza olarak ek ödemeden yararlandırılmasının durdurulması da hem mevzuata aykırı hem Anayasa’ya aykırı. Akademik kadroların Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmesi ki bu akademik özerkliği tamamen ortadan kaldırmaya dönük bir düzenlemedir, asla kabul edilemez, Anayasa’ya aykırıdır. Bir Hastane Koordinasyon Kurulu kurulmaktadır, böyle bir Kurul elbette kurulabilir ancak bu Kurul’a sözleşme yapılmış kişilere uyarı verme, ikaz verme yetkisinin verilmesi ve bunların üç ikazdan sonra sözleşmelerinin feshedilmesi ve aynı hastanede çalışmasının ortadan kaldırılması kabul edilemez; mevzuata aykırıdır, Anayasa’ya aykırıdır.

“Klinik araştırmaların akademik kurumlar dışında yapılmasına izin verilecek bir düzenleme”

Klinik araştırmaların akademik kurumlar dışında yapılmasına izin verilecek bir düzenlemenin getirilmesi de kabul edilemez. Bunlar daha sonra, maalesef, ilaç tekellerinin ülkemizde aynen Afrika’da aynen, Asya’nın bazı ülkelerinde yaptığı gibi olumsuz birtakım sonuçlara yol açabilecek araştırmalar yapılmasının kapısını açabilir. Askerî sağlık hizmetlerinin geçici yöntemlerle değil, Millî Savunma Bakanlığına bağlı sağlık kuruluşları tarafından verilmesine ilişkin bir düzenlemeyi kapsamaması nedeniyle de bu kanunda ciddi bir eksiklik olduğunu bir kez daha söyleyelim. Aile Hekimliği Kanunu’nda değişiklik yapılarak disiplin cezasına bağlı olarak destek ödemelerinin ortadan kaldırılması ve bir süreye bağlı olarak aile hekimlerinin sözleşmelerinin feshedilecek olması daha önce de Anayasa Mahkemesi tarafından gösterildiği gibi hem kanuna hem Anayasa Mahkemesi kararlarına aykırıdır.

Yasa Anayasa Mahkemesi yolunda

CHP ise teklifin Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilmesinin ardından Anayasa Mahkemesi’ne başvuru için hazırlığa başladı. CHP’nin AYM’ye başvurusu ise Komisyon’da ve Genel Kurul’da dile getirilen Anayasa’ya aykırılık yönündeki itirazlarını kapsayacak.

anayasa mahkemesi
kanun teklifi
chp
Yorum (5)
nevzat kulukçu
bir hukuk devletinde yaşamak ne güzel. her yer adalet. hz. ömer zamanından beri böylesi yaşanmadı.
6
Cevapla
Hakan Öztürk
chp yi desteklemesemde bu tasarıyı aym taşıyacak olmalarından dolayı teşekkür ediyorum …
Cevapla
Devrimci Derviş
anayasa mahkemesi hâlâ çalışıyor mu ?
1
Cevapla
DrAkademi
mahkemeye gitme hakkı olması büyük nimet (sonuç önemli değil)
Cevapla
M Yahyaoglu
bu arada 6 yıl tıp fakültesi ve sonrası uzun eğitimleri olan doktorların ek gostergedinin diğer meslek gruplarından farklılaştırılmış unutuluyor sanırım ek gosterge en az 7200 olmalı.
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir