Medimagazin logo

Sağlık Şurası’nda hekim sorunları tartışıldı: 10 masadan 12 öneri!

TABİP-SEN tarafından ilki düzenlenen Sağlık Şurası, İstanbul Şişli’de gerçekleştirildi. 2 gün süren şurada, sağlığı 10 farklı başlıkta masaya yatıran alanında yetkin isimler, program sonunda sonuç bildirgesini açıkladı
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Sağlık Şurası’nda hekim sorunları tartışıldı: 10 masadan 12 öneri!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Tabiplerin, “gelecek kaygısı ve korkusu” yaşadığı bir dönemde umut ışığı olarak bir yıl önce kurulan TABİP-SEN, İstanbul’da Sağlık Şurası düzenledi. 

Grand Cevahir Otel’de ilki düzenlenen şuraya, alanında uzman hekimler ve avukatlar katıldı. Sadece şikayet eden değil aynı zamanda çözüm üreten bir anlayışla düzenlenen şurada, sağlık; 10 başlık altında masaya yatırıldı.

Programa; Türkiye Sağlık STK’ları Platformu (TÜSEP) Genel Sekreteri Dr. Abdullah Daştan, Hekim Hakları Platformu Başkanı Prof. Dr. Adem Akçakaya, Sağlık Medeniyet Derneği Genel Başkanı Dr. Ahmet Yiğitalp, Cumhuriyetçi Hekimler Başkanı Prof. Dr. İrfan Gökçay, Milliyetçi Hekimler Derneği Başkanı Dr. Semih Uşaklıoğlu, Hekim Hakları Derneği Başkanı Dr. Mustafa Şener, Hekim-Sen Genel Başkanı Dr. Adil Kurban ve Yeni Sendika Genel Başkanı Metin Memiş katıldı.

“En büyük gücümüz haklılığımız!”

Çalıştayların ardından TABİP-SEN Genel Başkanı Dr. Ahmet Erçek, neyi niçin yaptıklarını katılımcılarla paylaştı. En büyük güçlerini hekimlik mesleğinden ve haklılıklarından aldıklarını ifade ederek konuşmasına başlayan Başkan Ahmet Erçek, yakın zamana kadar sendikacılık ve hekimliğin yan yana gelen kavramlar olmadığını ama gelinen süreçte buna mecbur kaldıklarını söyledi.

Erçek, “2021’in Eylül ve Kasım aylarında hekim maketi yakmakla müşahhaslaşan ayrımcılık, ötekileştirme ve görmezden gelinme tahammül sınırını aştı. Biz de bir tepki, bir başkaldırı ve bir cevap olarak TABİP-SEN’i kurduk. Bugün de burada hem sorunlarımızı hem de çözümlerimizi konuşmak ve ortaya koymak için bir aradayız” dedi. 

TABİP-SEN Genel Başkanı Dr. Ahmet Erçek

Erçek, şöyle konuştu:

“TABİP-SEN, bugün 13. ayını doldurmuş yeni ve genç bir sendika. Oldukça yorucu ve yıpratıcısı geçen bir senenin ardından geriye dönüp baktığımızda ‘İyi ki bu yola çıkmışız’ diyorum. Elbette bir senede tüm sorunlarımız çözülmedi, elbette en ideal sağlık sistemi kurulmadı fakat en başından bu yana dile getirdiğimiz 3 temel meselede yol kat edildi. 

Özlük hakları, malpraktis ve şiddet ile alakalı olumlu adımlar atılabildiyse bunda sendikamızın ciddi tesiri olduğuna inanıyoruz. Yapılan reform elbette yeterli değil. Eksik ve yanlış olduğunu düşündüğümüz tarafları var. Biz de bunları düzeltebilmek adına işte bu şurayı düzenlemiş bulunmaktayız.

 Şura ile birlikte çözüm önerilerimizi sunacak, takipçisi olacak, kamuoyu oluşturacak ve bıkmadan usanmadan sorunlarımız çözülene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Önümüzdeki yolun, güllük gülistanlık olmadığının bizler de farkındayız, biliyoruz. Ama çok önemli bir gücümüz var: haklılığımız…”

 

“Artık hiçbir hekim kendisini yalnız hissetmiyor”

Erçek, sözlerine şöyle devam etti:

“Hekimler olarak inancımızı, umudumuzu kaybetme noktasına gelmiştik. Ama meslektaşlarımızın yanında dimdik durmak, hakkını sonuna kadar aramak, dertlerini dinlemek, hissiyatlarına tercüman olmak amacıyla çıkmış olduğumuzda gerek TABİP-SEN olarak biz, gerekse HEKİM-SEN ve Hekim Birliği sendikalarımızla artık hiçbir hekimin kendisini yalnız hissetmediğini düşünüyorum. Sendika olarak malpraktisten tutun da idari cezalara, görevlendirmeden tutun da ceza yönetmeliğine kadar yüzlerce meslektaşımızın idari ve hukuki davalarını takip ediyoruz. Bu davaların kahir ekseriyetini kazanıyoruz ama kaybettiğimiz davalarda dahi meslektaşlarımız bir an olsun yalnız olmadıklarını biliyorlar, yaşıyorlar.”

 

“Bu, gelecek nesillere borcumuz”

Erçek, konuşmasını şu cümlelerle tamamladı: “Bu çalışmayı hep birlikte, kafa kafaya vererek çok daha ileriye taşımak hem gelecek nesillerimize bir borcumuz hem de mesleğimiz adına ayrı ayrı her birimizin sorumluluğudur diye düşünüyorum. Destek olan, katılım sağlayan herkese teşekkür ederim.”

 

10 farklı başlık masada

2 gün süren çalıştayda sağlık; 
“Birinci Basamak Sağlık Hizmetleri”, 
“İkinci ve Üçüncü Basamak Sağlık Hizmetleri”, 
“Hekimlik İtibari ve Hekimlik Uygulamalarında Etiğin Yeniden Keşfi”, 
“Sağlık Hukuku”, 
“Sağlıkta Şiddet”, 
“Sağlık Yönetimi ve Sağlık Politikaları”, 
“Diş Hekimliği”, 
“Sağlık Hizmetlerinin Finansmanı ve Alternatif Geri Ödeme Yöntemleri”, 
“Hekimlerin Mali ve Sosyal Hakları” ve 
“Özel Hekimlik - Muayenehane Hekimliği” başlıkları, altında etraflıca konuşuldu. 

Çalıştay sonucu, masa yetkilileri tarafından 10 farklı sunumla katılımcılarla paylaşıldı.

 

Çalıştay masalarında görüşülen konuların başlıkları şu şekilde özetlendi:

1 - Birinci basamak sağlık hizmetlerinin hem kendi içinde hem de diğer basamaklarla entegrasyonu sağlanmalıdır. Sağlık kurumları arasına sevk zinciri getirilmelidir.

2 - Hekim, hasta bakma memuru değildir. Sanatkardır. Sağlık sistemi buna göre düzenlenmelidir.

3 - İş yükünün altında ezildiği için hekimlerin yüzde 70’i mesleği bırakmayı düşünüyor. Hekimler, üzerlerindeki iş yükünün insani, tıbbi ve hukuki şartlarda düzenlenmelidir.

4 - Mevzuata aykırı görevlendirmeler ve izin kullanımının engellenmesi kabul edilemez. Gerekli mevzuat düzenlenmesi yapılmalıdır.

5 - Sağlık Okuryazarlığı Eğitimi, tüm toplum genelinde yaygınlaştırılmalıdır. TRT Sağlık ya da Sağlık TV gibi uygulamalarla toplum, düzenli ve doğru bilgilendirilmelidir.

6 - Şiddet uygulayanların, şiddet uyguladığı yerde belirli süre ile hizmetten mahrum bırakılmalıdır. Sağlık kurumlarının güvenliğinin kolluk kuvvetleri tarafından sağlanması gerekmektedir.

7 - Türkiye’de sağlık hizmetlerinde devlet, sadece oyuncu değil, kural koyucu ve stratejik liderlik yaparak hizmeti yönlendirmelidir.

8 - Sağlıkta, miktarı değil kaliteyi önceleyen hekim merkezli sağlık politikaları hayata geçirilmelidir.

9 - Kamuda uzman diş hekimliği istihdamının artırılması gerekmektedir.

10 - Hasta ve sonuç odaklı kaliteyi içine alan denetimde kapsayıcı geri ödeme kuruluşları ile sağlık hizmet sunucuları arasında risk paylaşımı yapan dinamik, reel fiyatlandırmayı içeren bir geri ödeme yöntemi modeline geçilmesi gerekmektedir.

11 - Hekimler, maaşlarının toplam tutarının yüzde 40’ını sabit, yüzde 60’ını ise değişken oranda almaktadırlar. Sabit gelirlerinin artırılması, ek ödemelerin değişkenlik göstermemesi gerekmektedir.

12 - Hastaların hekim seçme özgürlüğü ve hekimlerin serbest çalışma hakları gasp edilmemelidir. Buna yönelik mevzuatın güncellenmesi gerekmektedir.

saglik surasi
tabipsen
ahmet ercek
hekim
saglik
hekim sorunlari
calistay
Yorum (18)
KURAL YA HERKESE UYGULANIR YA DA KALDIRILIR
80 branş içersinde sadece 3 branş (biyokimya, mikrobiyoloji, enfeksiyon hastalıkları) için geçerli olan pdc bağımlı katsayı kesintisi uygulamasına son verilmelidir. pdc sadece bizim için mi var? kural ya herkese eşit uygulanır ya da tamamen kaldırılır. branş dernekleri sessiz, sendikalar sessiz.
4
Cevapla
Yaşar Bülent
biraraya gelmeleri iyi elbette ama bunlar zaten herkesçe bilinenler ve önerilen çözümler, yeni birşey yok..
4
Cevapla
Thunderbold
biraz da kurum hekimlerini, hudut sahillerdeki hekimleri konuşsaydınız. medikal estetik sertifikası neden 3-5 yıl verilip kaldırıldı? o sertifikayı alanlar ile bizler farklı meslek grubunda mıyız? eşit haklar hepimiz için olmalı.
2
Cevapla
DRbayram öztürk
her olayın kökeni toplumun yapısından kaynaklanır önce toplumun eğitimi plisiye tedbirlerle bu iş düzelmez eğitim ve hukiki düzenleme gerekir vede denetim boş ve gereksiz sözleri bırakın yıllarca bunlar söylendi hiçbişey yok politika dışı gerçek çözümlere yönelin
2
Cevapla
Dr. Tabip-sen
@kural ya herkese uygulanir ya da kaldirilir özellikle bu konuyu sonuç bildirgesinde dile getirdik, emin olabilirsiniz... bunun çok büyük bir haksızlık olduğunu savunuyoruz...
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir