Medimagazin logo

Sağlık-Sen: Kamuda çalışan hekimlerin tabip odalarına üye olmaları teşvik edilmeli

Sağlık-Sen, ‘Tabip Odalarının Etkinliğinin ve Tüm Hekimleri Temsilinin Artırılması’ konulu toplantı gerçekleştirdi. Türk Tabipler Birliği Kanunu’nun değişmesi gerektiği belirtilen toplantıda, kamuda çalışan hekimlerin tabip odalarına üye olmalarını teşvik edecek ve tüm hekimlerin temsilini artıracak değişikliklerin yapılmasının önemi vurgulandı
Kaynak: DHA
Sağlık-Sen: Kamuda çalışan hekimlerin tabip odalarına üye olmaları teşvik edilmeli
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık-Sen Hekim Komisyonu ve Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM) Hekim Koordinatörlüğü tarafından ‘Tabip Odalarının Etkinliğinin ve Tüm Hekimleri Temsilinin Artırılması’ konulu toplantı yapıldı. Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Faruk Doğan, Hekim Komisyonu Başkanı Dr. Hüseyin Alperen Güldiken, SASAM Hekim Koordinatörü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli ile Türk Tabipler Birliği (TTB) konusunda çeşitli çalışmalar yapmış doktorlar ve hukukçuların katıldığı toplantıda, TTB’nin yapısı, mevzuat, TTB seçimleri ve seçim mevzuatı gibi konular ele alındı.

Bugüne kadar TTB’nin kuruluş amacına uygun hareket etmediği kaydedilen toplantıda, terör yanlısı söylemlerin hekimleri TTB’den uzaklaştırdığına dikkat çekildi. Meslek odalarının siyasi otorite ile toplum arasında bir denge unsuru olduğu belirtilen toplantıda, TTB Kanunu’nun değişmesi gerektiği kaydedildi.

“Tabip odalarının yapısı çoğulcu ve katılımcı olmalı”

Tabip odalarının yapısının çoğulcu ve katılımcı olacak şekilde yeniden düzenlenmesi gerektiği ifade edilen toplantıda, “Nispi temsil ile azınlığın, tüm hekimleri temsil etmesinin önüne geçilmelidir. En fazla oyu alan tüm kurulları oluşturuyor, nispi temsil hakkı verilmiyor. Çok sesli bir yönetim oluşmuyor ve kontrol mekanizması da bulunmuyor” denilerek, mevcut tabip odaları eleştirildi.

Sorunlar ve çözüm önerileri belirlendi

Kamuda çalışan hekimlerin tabip odalarına üye olmalarını teşvik edecek değişiklikler yapılmasının önemli olduğuna vurgu yapılan toplantıda, şu sorunlara ve çözüm önerilerine dikkat çekildi:

“Tabip odalarına üye olmaktan uzaklaştıran; TTB’nin siyasi olması ve bu yüzden etiketlenme korkusu, meslek odasını faydasız bulma veya meslek odasına ihtiyaç duymama, davet ve bilgilendirmenin olmaması, meslek odalarının tanınmaması gibi sebeplere çözümler aranmalıdır.

"Hekimlerin üye olmasını teşvik etmek için üyelik aidatları yeniden düzenlenmeli ve azaltılmalıdır.

"Bugün birçok hekimin TTB hakkında yeterince bilgisi bulunmamaktadır. Aynı zamanda vatandaşlarımız TTB’nin devletin bütünlüğü ve toplumun değerleriyle uyuşmayan açıklamalarını tüm doktorların görüşü gibi algılamaktadır.

"TTB seçimlerinde en iyi durumda bile yüzde 15’inin oy kullandığı bir süreç söz konusu. Oy kullanan hekim sayısını artırmak odanın da gücünü artırmak anlamına gelmektedir. Sandık sayısı artırılmalı ve hekimlerin kolayca ulaşabileceği birden fazla merkezde oy kullanılmalıdır.

"TTB Kanunu’nda belirtilen Sağlık Bakanlığı’nın TTB üzerindeki idari ve mali yönden denetim ve gözetim yetkisi uygulamaya geçirilmelidir.

"Tüm hekimlerin TTB’ye doğal üye olmasını sağlayacak düzenlemeler yapılmalıdır.”

sagliksen
tabip odalari
ttb
hekim
turk tabipleri birligi
Yorum (4)
Devrimci Derviş
hekimlerin çoğu mevcut ttb yönetiminin yaptıklarından hazetmedikleri için tabip odalarına da soğuk bakıyor. sayın cumhurbaşkanımız verdiği sözü tutup tabip odalarına üyelik zorunluluğunu kaldırsın bakın ne oluyor .
1
Cevapla
muzaffer hekim
köşe başlarını tutanlar ya doktor düşmanı ya devlet, kimsenin onlara yanaşası yok.
2
Cevapla
dr.hastane
pratisyen hekim düşmanı bir sendika ve sağlık bakanlığı istemiyoruz....
2
Cevapla
Eray Karahacıoğlu
tabib odaları üyelerinin hakları konusunda etkisiz kalırken aidatlarının tahsilatı konusunda yasal durumu gerekçe göstererek icra takibatı yapmaktan kaçınmıyor, bu tür kurumların üyelerine fayda getireceğine inanmıyorum.
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir