Medimagazin logo

Sağlık çalışanı kıyafeti 'sağlıksız'

Kocaeli'de sağlık çalışanlarının takım elbiseleri ile hemşire ayakkabılarının, ihale şartnamesindeki özellikleri taşımadığı ortaya çıktı. Çalışanlardan gelen şikayetler üzerine TSE laboratuarlarına gönderilen kıyafetlerin yün ağırlıklı olması gerekirken polyester yani naylon ağırlıklı olduğu tespit edildi
Sağlık çalışanı kıyafeti 'sağlıksız'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Kocaeli'de sağlık çalışanlarının takım elbiseleri ile hemşire ayakkabılarının, ihale şartnamesindeki özellikleri taşımadığı ortaya çıktı. Çalışanlardan gelen şikayetler üzerine TSE laboratuarlarına gönderilen kıyafetlerin yün ağırlıklı olması gerekirken polyester yani naylon ağırlıklı olduğu tespit edildi.

Sağlık çalışanlarının kıyafetlerinde usulsüzlük yapıldığı iddiaları ortaya atıldı. 2008 yılında Kocaeli'de, İl Sağlık Müdürlüğü'nün, sağlık ocaklarında çalışanlar için ihaleyle aldığı ve sağlık çalışanlarına dağıttığı kıyafetler hakkında Türk Sağlık-Sen'e şikayetler gelmeye başladı.

Çalışanların şikayetleri üzerine Türk Sağlık-Sen giysilerden birer numune alarak TSE'nin Denizli ve Ankara'daki laboratuarlarına gönderdi. Numune olarak gönderilen Hemşire ayakkabısı ve takım elbiselerin ihale standartlarına uygun olmadığı tespit edildi. Giyim kuşam ihalesine göre takım elbisenin yün ağırlıklı polyester kumaştan yapılmış olması gerekirken, analiz sonuçlarında takım elbisedeki polyester yani naylon oranının yüzde 53.6, yün oranının ise yüzde 46.4 olduğu ortaya çıktı. Tabanlarının kauçuk, üstünün deri olması gereken ebe hemşire ayakkabılarının da analiz sonuçlarında bu özellikleri taşımadı tespit edildi.


"Çalışanlar günde 9 saat bu kıyafetleri giyiyor"

Türk Sağlık-Sen Başkanı Önder Kahveci sendikaya çalışanların yaptığı başvuru sonucunda ihale şartlarına uygun olmayan kalitesiz giysi ve ayakkabıların çalışanlara verildiğinin ortaya çıktığını belirtti. Ortada bir usulsüzlüğün olduğunun analiz sonuçlarından da anlaşıldığını ifade eden Kahveci, "Söz konusu bu usulsüzlüğün üstüne gidilerek gerekli hukuki işlemler yapılmalı ve günde 9 saat bu kıyafetleri giyen çalışanlara standartlara uygun giysi ve ayakkabıların bir an önce verilmesi gerekmektedir" dedi. Kahveci, ayrıca Türk Sağlık-Sen olarak sağlık çalışanlarına bir çağrıda bulunarak "Bu tür sorunlarında şubelerimizle irtibata geçmelerini istiyoruz. Sendika olarak bu tür olayların bir daha yaşanmaması olarak giyim yardımının para olarak çalışanlara yapılmasını istiyoruz. Sağlık Bakanlığı bu talebimizi dikkate almalıdır" diye konuştu. (ANKA)
sağlık
çalışanı
kıyafeti
'sağlıksız'
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir