Medimagazin logo

Sağlık Bakanlığı: Süt izni, döner sermeye gelirinden düşülsün

Sağlık Bakanlığı, il müdürlüklerine gönderdiği genelgeyle, süt izni kullanan kadınların geçirdiği zamanın çalışmadığı zaman olarak kaydedilmesini ve döner sermaye ödeneklerinin kesilmesi talimatını verdi.
Kaynak: MİLLİYET
Sağlık Bakanlığı: Süt izni, döner sermeye gelirinden düşülsün
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 81 ilin sağlık müdürlüklerine “3710678 sayılı 6 nolu kamu personeli genel tebliği” başlıklı bir genelge gönderdi. Süt izni kullanan kadınların çalışmadığı saat olarak işlenmesi ve döner sermaye ek göstergelerinin buna göre hesaplanması istenen genelgede, şöyle denildi:

“Netice olarak söz konusu mevzuat hükümleri birlikte değerlendirildiğinde mazeret izinlerinde geçen sürelerin çalışılmayan gün olarak hesaplanması suretiyle ilgili dönem için mezkur mevzuat hükümleri çerçevesinde yapılması hususunda bilgilerini ve gereğini rica ederim.”

Genelgede kadın sağlık çalışanlarının gittiği süt izinlerinin çalışılmayan zaman olarak görülmesi ve buna göre döner sermaye hesaplanması istendi.

Sağlık çalışanları ise genelgeye sosyal medya üzerinden tepki gösterdi. Bir sağlık çalışanı kadın, “Bir yandan çocuk yapalım nüfus artsın diyoruz, diğer yandan süt izni için döner sermayeden para kesiyoruz. Böyle iş mi olur” dedi. Diğer kadınlar da süt iznine gidenlerin döner sermayelerinin kesilmesinin doğru olmadığını ifade ederek Bakanlığı bu konuyu düzeltmesini istedi.  


Süt izni

657 sayılı kanunun 104 üncü maddesinin (D) fıkrasında, “Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır” hükmü bulunuyor.


 

süt izni
yönetim hizmetleri genel müdürlüğü
döner sermaye
Yorum (10)
Berk
Döner sermayesi olmayan kurumlarda çalışan Hekim maaşlarında bir iyileştirme yapıp adaleti biraz olsun sağlamak varken, nelerle uğraşıyor bu SB, hey Allah''im aklımı sen koru!
13
Cevapla
dr.mikro
ARTIK YETER!!! Sizce de doktoru,hemşiresi tüm sağlık çalışanları olarak artık yeter deme zamanı gelmedi mi? 2012 yılında başbakan talimat verdi emekli hekim maaşlarına zam geliyor,2014 yılında tüm sağlık çalışanlarına yıpranma payı geliyor dendi yıl 2016 hiçbiri olmadı.Bırakın iyileştirmeyi hergeçen gün alehimize uygulamlar çıkıyor son örneğide haberdeki konu. Lütfen artık hep birlikte yeter diyelim yoksa bu günleri bile arayacağız her geçen gün kötüye gidiyoruz....
61
Cevapla
el insaf
geldiği gibi başladı, allahım bizi daha kötü günlerden korusun
13
Cevapla
Urfali dr
Cok mantikli, adil bi yaklasim olmus
2
Cevapla
ayşe
Yıllık izindeyken performansın kesilmesini adil bulmayanların süt izni konusunda böyle düşünmesi çok manidar sn. urfalı dr. Zaten performans puanı düşüyor buna bağlı gelir düşüyor. Başka hangi kurumda çalışan memurlar bu şekilde maaş dışı aldığı teşfik gibi gelirlerden mahrum ediliyor?
11
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir