Medimagazin logo

Sağlık Bakanlığı önünde çadırlı eylem

Türk Tabipler Birliği, Sağlık Bakanlığı önünde Van'da görev yapan sağlık çalışanlarının çalışma koşullarına dikkat çekmek için çadırlı protesto eylemi düzenledi.
Sağlık Bakanlığı önünde çadırlı eylem
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA-Sağlık Bakanlığı önünde toplanan Türk Tabipler Birliği üyeleri adına bir basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada, bugün Van depreminin 43. günü olduğu belirtilerek gecelerin havanın -10 derecelere kadar düştüğü hatırlatıldı. Yetersiz barınma koşullarının özellikle bebek ve yaşlılar açısından çok tehlikeli olduğu ifade edilerek bölgede bronşit, zaatüre, solunum yolu enfeksiyonları gibi hastalıkların hastalıkların arttı ve bu tür hastalıkların ölümcül sonuçlara yol açmaması için acilen korunaklı bir barınağa ihtiyaç olduğunu kaydedildi.

Erciş'te kurulan Sahra Hastanesi olarak adlandırılan birimin aslında bir çadırlı poliklinik olduğuna dikkat çekilerek, "Bir hastanede bulunması gereken temel iç donanım ve alt yapıdan yoksun, yataklı tedavi hizmeti vermeyen bir birim. Van'da ise bu bile yok" denildi.

Van'daki Aile Sağlık Merkezlerinin ise birçoğunun hasarlı olması nedeniyle verimli hizmet verilemediği iddia edilerek şöyle denildi: "Bu tablo 2011 yılının Türkiye’sine hiç yakışmamaktadır, deyim yerindeyse bu bir skandaldır."

Hekimlerin ve sağlık çalışanlarının temel gereksinimlerinin barınma, tuvalet ve yıkanma gibi sorunlarının olduğu vurgulanarak şu ifadeler kullanıldı: "Arkadaşlarımızın beklemeye tahammüllerinin kalmadığını, tükendiklerini, her şeye rağmen hizmet vermeyi sürdürdüklerini biliyoruz. Biz arkadaşlarımız soğukta, açıkta iken burada sıcak evlerimizde huzurlu olamayız. Bu çadırı onların en temel insani hakları olan barınma hakkı taleplerini görünür kılmak için buraya, Sağlık Bakanlığı'nın önüne kuruyoruz. Biz şu an Ankara'da olsak da yüreğimiz onlarla."

Yapılan açıklamanın ardından grup üyeleri çadırın içine girdi. Eylem yapılan açıklamaların ardından olaysız sona erdi.

sağlık
bakanlığı
önünde
çadırlı
eylem
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir