Medimagazin logo

Sağlık Bakanlığı kellik ilacına sıkı denetim getirdi

Sağlık Bakanlığı yardımcı ilaçları izlemeye aldı... Kilo verdiren, kelliğe çare olan, boy uzatan ve cinsel performansı artıran ilaçlar artık bakanlığın izni olmadan satılamayacak
Kaynak: MİLLİYET
Sağlık Bakanlığı kellik ilacına sıkı denetim getirdi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Takviye edici gıda veya tedavi edici yardımcı ilaç adı altında, kilo verdirici, boy uzatıcı, cinsel performansı artırıcı, sigara bıraktırıcı gibi insan sağlığı için tehlike oluşturabilecek hatta ölümlere yol açan ilaçlar artık Sağlık Bakanlığı’ndan izin alındıktan sonra satılabilecek. Takviye gıdalar adı altında Tarım ve Sanayi bakanlıklarından izin alınmış olsa dahi, tedavi amaçlı olarak piyasaya sürülen ilaçlarda son sözü artık Sağlık Bakanlığı söyleyecek. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, hazırladıkları “Yardımcı ilaç tanıtım yönetmeliği” ile bu tür bitkisel ve yardımcı ilaçlar için “sağlık beyanı izni” şartı getirdiklerini belirterek, “Sağlık Bakanlığı’na sağlık beyanında bulunmayanlar, izin alamayanlar artık piyasada satış yapamayacak” dedi.

‘Şarlatanlar engellenmeli’
TBMM’de Ak Parti’nin doktor kökenli Gümüşhane Milletvekili Kemalettin Aydın, tedavi edici yardımcı ilaçların piyasada kontrolsüz satılmasına isyan ederek Akdağ’a şikâyette bulundu. Aydın, “Bitkisel tıbbi ürünler TV’lerden şarlatanlar tarafından reklam ediliyor. Sağlık Bakanlığı’ndan onay aldıklarını söylüyorlar. Bakanlık da alet oluyor. Uydu kanallarında sağlık haberleri tarzında programlar yapıyorlar. Doç. Dr. gibi gibi doktor unvanlarını kullanarak halkı aldatıyorlar. Şarlatan ve şaklabanlar engellenmeli, umut bekleyen halkın bunlara yönelmesine set çekilmeli” dedi. Eski Eczacılar Birliği Başkanı Ak Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Domaç da Aydın’a destek vererek önlem alınmasını istedi.

Sağlık Bakanlığı üst düzey yetkilileri ise yönetmeliğin ayrıntılarını anlatırken, “Mesela, ‘şu bitkiyi sürerseniz ağrınız geçecek, kellik bitecek saçının çıkmasını yardımcı olacak’ şeklindeki ifadeler sağlık beyanı olarak kabul edilecek. Bakanlığa böyle beyan belgesi vermek zorunda olacaklar. Bakanlık olarak bilimsel açıdan uygun mudur değil midir diye bakacağız. Uygun bulunursa izin verilmeyecek ve piyasaya çıkarılmayacak” diye konuştu.

sağlık
bakanlığı
kellik
ilacına
sıkı
denetim
getirdi
Yorum (2)
algım güzel
sağlık bakanlığı kellik ilaçları yanında saç ekimi yapan ve lazer uygulaması yapan ruhsatsız ve yetkisiz yerleride denetlesin
0
Cevapla
A.Çamsarı
Kelin ilacı olsa başına sürer!
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir