Medimagazin logo

Sağlık Bakanlığı, AB'ye uyumlu 'ölüm belgesi' geliştirdi

Sağlık Bakanlığı ile Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı'nın ortak yürüttüğü çalışmalar kapsamında Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkelerdekine uyumlu "ölüm belgesi" geliştirildi
Sağlık Bakanlığı, AB'ye uyumlu 'ölüm belgesi' geliştirdi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı ile Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı'nın ortak yürüttüğü çalışmalar kapsamında Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkelerdekine uyumlu "ölüm belgesi" geliştirildi.2009 yılı başından itibaren tüm ülke genelinde kullanılan belge ile ölümlere ait derlenen verilerden Türkiye'ye ait ölüm nedeni istatistikleri üretilecek.

Sağlık Bakanlığı, yeni ölüm belgesini hekimlere tanıtmak ve belgenin doldurulması konusunda hekimleri bilgilendirmek ve belgenin derlenmesi sürecinde kişilerin sorumluluklarını bildirmek amacıyla ülke genelindeki tüm hekimleri kapsayan eğitimler düzenleyecek.

Bakanlık tarafından il sağlık müdürlüklerine gönderilen yazıda, birinci aşamada kamu, özel ve belediyelerden referans olarak seçilen hekimlere eğitim verileceği belirtildi. İkinci aşamada ise üniversite, vakıf, belediye, asker hastanesi, özel poliklinik referans hekimlerine eğitim verileceğini açıklayan Sağlık Bakanlığı, tüm hekimlerin konuya hassasiyetle yaklaşmasını istiyor.

Bu kapsamda Bursa İl Sağlık Müdürlüğü konferans salonunda yapılacak olan eğitime Uludağ Üniversitesi, Askeri Hastane, tıp merkezleri referans hekimleri ile tam zamanlı özel muayenehanede çalışan hekimler katılacak.

Birinci aşamada yapılan eğitimlere çeşitli nedenlerle katılamayan kurumların referans hekimleri de 27 Mart'taki eğitimlerin istedikleri bir turuna katılabilecek. Kurumlardan seçilen referans hekimler eğitim aldıktan sonra, kurumundaki diğer hekimlere eğitim verip, eğitimlere ait imza listelerini Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürlüğü'ne gönderecek.

Zaman

sağlık
bakanlığı
ab'ye
uyumlu
'ölüm
belgesi'
geliştirdi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir