Medimagazin logo

Rektörün "açık kalp cerrahisi" dersi öğrencileri bayılttı!

Trakya Üniversitesi'nin 2011-2012 akademik yılı açılış törenindeki ilk derste Rektör Prof. Dr Enver Duran, açık kalp ameliyatını anlattı. Rektör dersi anlatırken görüntülerden etkilenen bazı öğrenciler bayıldı.
Rektörün "açık kalp cerrahisi" dersi öğrencileri bayılttı!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

EDİRNE-Balkan Kongre Merkezi'ndeki akademik yıl açılış töreninde yapılan konuşmaların ardından Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Enver Duran, yeni eğitim ve öğretim yılında kayıt yaptıran öğrencilere vereceği sembolik dersten örneklemeler, verirken salonda bulunan öğrencilerden bazılarının bayıldığı görüldü.

 

Kendisi Kalp ve Damar Cerrahı olan Prof. Dr. Enver Duran geçmişte yaptığı ameliyatların fotoğraflarını ve bilgilerini salonda bulunan dev ekrana yansıtarak anlatıma başladığı sırada koltuklarda oturan konuklardan bazıları görüntülere, bakamazken bazı öğrencilerde ameliyat görüntülerinden etkilenerek salonda baygınlık geçirdi.

 

Açık kalp ameliyatı görüntülerine dayanamayan öğrencilerden üçü yanlarında bulunan arkadaşları tarafından ayıltılırken Muhammed Timur isimli birinci sınıf öğrencisi uzun süre arkadaşları tarafından ayıltılamadı. Arkadaşlarının bayılması üzerine yaşanan kısa süreli panikte, Rektör Enver Duran hiç bir şey yokmuş gibi anlatımına devam etti ve "ayaklarını yukarı doğru uzatın, rahat nefes almasını sağlayın" diyerek Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil servis sorumlusunu görevlendirerek gereğini yapmasını istedi.


Bir süre yapılan müdahalenin ardından kendine gelen öğrenci salondan çıkartılarak ayrı bir alana götürüldü ve burada tatlı yiyeceklerin ikramı yapıldı. Kan şekerinin düştüğünü ve karnı açken kalp ameliyatı görüntülerine baktığı için fenalaştığını söyleyen genç öğrenci daha sonra Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesine ait ambulans ile acil servise kaldırılarak burada müşahede altına alındı.

açık kalp cerrahisi
ders
trakya tıp
enver duran
Yorum (8)
Rad.Dr.Cem Ustaoğlu
saygıdeğer hocam, iyi niyetli ancak öğrencilerin alıştırılması lazımdı birden kanlı canlı operasyon görüntüleri doktor adaylarını ürkütmüştür. Bu vesile ile sayın PROF.DR.HİKMET KOÇAK ve ekibine saygılar sunarım.
0
Cevapla
sk
Dönem I öğrencilerine yapılan düpedüz teşhir. Tebrikler...!!!
0
Cevapla
ceren
bu öğrencileri hemen başka bir fakülteye yönlendirmeli.
0
Cevapla
beştensonraboştagezdiyorlar
HOCAYI HEMEN ŞİKAYET ETMELERİNİ BEKLERDİM YENİ NESİLDEN..HAYRET..ASİSTAN ABİLERİNDEN ÖĞRENECEKLERİ ÇOK ŞEY VAR DEMEK Kİ
0
Cevapla
Dr. Jane Doe
Benim ''Erkek'' ''cerrah'' bir meslektaşım vardır. Kendi yaptığı ameliyatları kendisine şaka yollu ''Bööyle kestiik, böyle açtııkk, kan şöyle aktı'' diye anlatmaya başlarsanız bayılır.:)) şaka gibi ama gerçek. Ameliyatı yaparken değil de böyle ballandırarak anlatırsanız bayılır. Burada bu öğrencileri başka bölüme yönlendirmeyi düşünen hemşireye de sözüm: ''Doktorluk sadece kanla, doku kesmeyle ilgili değil. İnsan piskolojisiyle, hücresiyle, kimyasıyla da ilgili. O insanlardan çoğu doktor olacak, hem de belki de iyi bir cerrah olacak. Doktorluk işte bunun için önemli. Yoksa bir hemşireyi d ekoysan ameliyathaneye 3-5 sene sonra öğreniverir tekniği. Ama bütüncül yaklaşım diğer komponentlerin de öğrenilmesi ile olur. Burada , bu öğrencileri eleştiren hemşirenin de hemen meslektan atılması gerekir kendi mantığını uygularsak. İnsan psikolojisinden hiç anlamamaktadır zira.İğne yaparken ağlayan, bayılan hastayı azarlar da bunu söyleyen hemşire. SON SÖZ: BURNUNU BİLMEDİĞİN İŞE SOKMA. İŞİNE BAK. BU İNSANLAR SENİN GİBİ 17 YAŞINDA GENEL LİSE EĞİTİMİNDEN BİLE GEÇMEDEN MEZUN EDİLMİŞ DEĞİL. HEPSİ ÜLKENİN İMKANSIZLIKLARI İÇİNDE TIP FAKÜLTESİ KAZANMIŞ DOKTOR ADAYLARI. HEPSİ SAYGIYA LAYIK. HADDİNİ BİL.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir