Medimagazin logo

Rektör: Piyasa hekimliğine bulaşmış hekimleri fazla üniversiteye almak istemiyoruz

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, ''Piyasa hekimliğine bulaşmış hekimleri fazla üniversiteye almak istemiyoruz. Bundan sonra da almayacağız. Çünkü piyasa hekimliği ile akademisyen olarak hekimlik yapmak, bilimadamlığının çok da örtüşen değerler olmadığını biliyoruz'' dedi.
Rektör: Piyasa hekimliğine bulaşmış hekimleri fazla üniversiteye almak istemiyoruz
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 Prof. Dr. Çelik, Anemon Otel'de Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği (EKMUD) tarafından düzenlenen ''İntraabdominal Enfeksiyonlara Güncel Yaklaşımlar Sempozyumu''nun açılışında yaptığı konuşmada, üniversite hastanelerinin kendi içinde sıkıntıları bulunduğunu, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nin böyle bir sorunu bulunmadığını söyledi.

     Diğer üniversite akademisyenlerinin bunu hayretle karşıladığını aktaran Çelik, başarıyı hastane içindeki uyum atmosferiyle sağladıklarını ifade etti.

     Turgut Özal Tıp Merkezi'ndeki hiçbir hekimin dışarıda muayenehanesi bulunmadığını anlatan Çelik, ''Piyasa hekimliğine bulaşmış hekimleri fazla üniversiteye almak istemiyoruz. Bundan sonra da almayacağız. Çünkü piyasa hekimliği ile akademisyen olarak hekimlik yapmak, bilimadamlığının çok da örtüşen değerler olmadığını biliyoruz'' diye konuştu.

     Organ nakillerinde marka olan bir tıp fakültesi olma yolunda ilerlediklerini belirten Çelik, üniversite bünyesinde karaciğer nakli enstitüsü kurulduğunu ve akademisyenlerin buranın içini doldurmak için çaba sarf ettiğini kaydetti.

     Kanser konusunda da merkez olmayı amaçladıklarını söyleyen Çelik, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü açtıklarını ve ABD'de doktorasını tamamlamış 5 bilim insanı bünyesine kattıklarını dile getirdi.

     Türkiye'nin pek çok alanda yurt dışındaki ülkelerden daha da iyi duruma geldiğini belirten Çelik, üniversitelerin de bu konuda ilerleme kaydetmesi gerektiğini ifade etti.

     Çelik'in konuşmasının ardından basına kapalı olarak gerçekleştirilen sempozyumda, intraabdominal enfeksiyonu olan hastaların yönetimi ve karaciğer transplant alıcılarında intraabdominal enfeksiyonlar gibi konular ele alındı.

     Yarın da devam edecek sempozyumda, konuyla ilgili yeni tedavi seçenekleri ve farklı hasta gruplarında antimikrobiyal tedavide yaşanan sorunlar ele alınacak.

rektör:
piyasa
hekimliğine
bulaşmış
hekimleri
fazla
üniversiteye
almak
istemiyoruz
Yorum (45)
mustafa
inönü üni. rektörü önce kendi geçmişine baksın. piyasaya bulaşmış ne demektir, piyasa hekimi cüzzamlı mı? akademik kariyeri boyunca sürekli AKP'den destek görmüş ve AKP'nin her söylediğini harfiyen yerine getirmiş bir adamdır benim düşüncem bir akademisyen değil iktidar partisinin Malatya temsilcisidir.
0
Cevapla
ey
Piyasa hekimliğinden çok daha büyük problemleri var hocaların.En büyük eksiklikleri bir araştırmayı yönetebilme kapasitesi.Bu hocalığın temeli olmalı,ama ne yazık ki birçok hocada bunun izi bile yok,ama caka satmaya gelince var.Yalan yanlış istatistik bilgileri ile yaptırdıkları-yönettikleri-daha doğrusu hamallığını başkalarına yaptırdıkları bilgilerle ,2 nüfus cüzdanı sureti-ikametgah toplar gibi topladıkları belgelerle hoca oluyorlar.Tezlerin hepsine istatistik bilen hocalar göz atsalar,kimlerin hocalıkları çöpe gider. Şu kolesterol tartışması örneğin.Bu konuda söylenecek söz meta analizlerin derlenip,sonuca bakmak bundan öncesinde de metodolojik olarak yapılan çalışmaları denetlemek.Bunların adı bile geçmedi bu tartışmalarda, çünkü kimsenin bilmediği bir konuda birşeyler anlatması beklenemez. Hekimliğin de hocalığın da temeli,üsturuplu-uygun şekilde araştırma yapabilme kapasitesidir.İlla istatistikçiler mi bilecek bu yöntemleri.Hoca hiçkimseye danışma ihtiyacı olmadan 2 yıl veri topluyor, sonunda bir istatistikçiye geliyor ,verilerim şu-bu diyor.İstatistikçe son dakikada naapsın,olacağını söylüyor.Kimisi başı öne eğik emekleri boşa gitmiş,ki bu çok azı ,kimisi de bu veriyi literatüre göre şöyle değiştirsek mi diye başlıyor ayak yapmaya.Bu nasıl bilimsellik nasıl insanlık nasıl bilim.En büyük sorunlarımzdan konuşalım önce.HOCA BİLİMSEL ARAŞTIRMAYI YÖNETEBİLMELİDİR ÖNCE.
0
Cevapla
jindr
''piyasa hekimliğine bulaşmış''sağlık bakanının meslektaşlarına bulaşan sayın veteriner rektörü!!her bulaşmanın yıllar sonra da olsa özellikle çevresel koşulların değişmesi sonucu bir faturasının olabileceğini sempozyumda aklı başında arkadaşlarımızın sizlere hatırlatmış olmasını umuyorum.. İNANMAYAN SAYIN BAŞBAKANIMIZA SORABİLİR.ONUN DOKTORU DA PORTÖR..
0
Cevapla
Dr. M.K.
Akademisyenlerin -en azından bir kısmının- piyasada biraz fazla para kazanarak kötü yola düşme tehlikesi yaşayan ve bilimselliği pek önemsemeyen hekimlerden farkı olmalıdır! Kongreler, sempozyumlar ayrı ayrı yapılmalı,özelde, piyasaya bulaşmış kişilerin yaptığı organ nakilleri üniversitelerde incelenmeli, gerekirse piyasaya bulaşmış organlar çıkarılarak yenileri daha bilimsel olarak takılmalıdır...
0
Cevapla
Dr
Tabii ki,iyi deneyimli hocalarda kapınızda ne olur bizi de al ,bizi de al ,diye bekliyordu,yalvarıyordu...Biz de yedik bunu...Malatya da para kazanamayacaksa ne yapacak adam orada...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir