Medimagazin logo

Referans Fiyat Sistemiyle ilaçta 1 milyar YTL tasarruf sağlandı

Sağlık Bakanlığı tarafından ilaçlarda uygulanmaya başlayan Referans Fiyat Sistemiyle kamuda yıllık 1 milyar YTL tasarruf sağlandı. 2002'den itibaren 5 yıllık süreçte ilaç tüketimi yüzde 100 artarken, kamunun ilaç harcaması ise yüzde 16'da kaldı
Referans Fiyat Sistemiyle ilaçta 1 milyar YTL tasarruf sağlandı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı tarafından ilaçlarda uygulanmaya başlayan Referans Fiyat Sistemiyle kamuda yıllık 1 milyar YTL tasarruf sağlandı. 2002'den itibaren 5 yıllık süreçte ilaç tüketimi yüzde 100 artarken, kamunun ilaç harcaması ise yüzde 16'da kaldı.


Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan 2008 İlerleme Raporunda, Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında yapılan sağlık hizmetleri ile hedeflere yer verildi.


Hükümet tarafından 2004'te yayımlanan Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararnameyle, ilaç fiyatlandırmasına şeffaflık getirildiği vurgulandı.


1984 tarihli ilaç fiyat kararnamesinde firmanın maliyet beyanına dayanan, özellikle ithal ilaçlarda maliyetin soruşturulmasına pratik olarak imkan vermeyen, masraf ve kar oranları eklenerek belirlenen piyasa fiyatları oluştuğu belirtilen raporda, ''2004 yılında uygulanmaya başlanan Referans Fiyat Sistemiyle ilaç fiyatları, en ucuz olan ve takip edilen AB üyesi 5 ülkeyi referans alıyoruz.


Herhangi bir ilacın ülkemizdeki azami fiyatını bu 5 ülkedeki en ucuz rakamı esas alarak belirliyoruz. Fiyatları Uluslararası İlaç İstatistik verileriyle takip ederek, gerek duyduğumuzda ilgili ülkeden onaylı belge istiyoruz ve büyükelçiliklerimizden sorarak belirliyoruz. Bu uygulama ile bine yakın üründe yüzde 1 ile yüzde 80 arasında değişen fiyat düşüşleri gerçekleştirdik'' denildi.


Sağlıkta Dönüşüm Programı raporunda, 2002 fiyatları ile kamu ilaç harcamaları ve tüketilen ilaç miktarlarına yer verildi. Buna göre, kamu ilaç harcamalarında 2002'de 699 milyon kutu ilaç karşılığında 5 milyon 232 bin YTL harcanırken, 2007'de 1 milyar 399 milyon kutu ilaç için 6 milyon 56 bin YTL ödendi.

AA

referans
fiyat
sistemiyle
ilaçta
1
milyar
ytl
tasarruf
sağlandı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir