Medimagazin logo

Reçete yazamayan doktorun 24 saat görevine tepki

İzmir'de, Haziran ve Eylül ayları itibari ile devlet hastanesi bulunmayan sahil ilçelerde 24 saat hizmet vermesi planlanan hekim ve hemşirelerin ilaç yazma yetkisizliğine Sağlık Emekçileri Sendikası (Sağlık-Sen) tarafından tepki gösterildi. Uygulama ile hekimlik diplomasının yok sayılacağına dikkat çekildi.
Reçete yazamayan doktorun 24 saat görevine tepki
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Sağlık Sen İzmir 1 Nolu Şubesi Başkanı Ahmet Doğruyol 1 Haziran -1 Eylül tarihleri arasında devlet hastanesi bulunmayan Yeni Foça, Çandarlı ve Mordoğan bölgelerinde Bakanlık talimatı ile 24 saat hizmet vermek için hafta içi bir hekim ve hemşire, hafta sonu bir hekim iki hemşirenin görev yapacağını ancak hekimlerin ilaç yazma yetkisinin olmadığını söyledi. Uygulamada çeşitli sıkıntıların yaşanabileceğini açıklayan Doğruyol, "Toplum sağlığı merkezlerindeki sağlık personeli fazla diye Bakanlığın talimatıyla meta zoruyla devlet hastanelerine görevlendirilen sağlık personeli, yine aynı zorlamayla geçici görevlendirilmeyle nöbetli sistemle çalışan birimlere görevlendirilmektedir" dedi. Doğruyol, yaz döneminde bahsi geçen yerleşim yerlerinde görev yapacak doktor ve hemşirelerin ilaç yazma yetkilerinin olmama sebebinde ise SGK'yı işaret etti. Doğruyol, aile hekimliği uygulama yönetmeliğinin 24. maddesinin 4. bölümünde birinci basamak sağlık birimlerinde ilaç yazma yetkisinin sadece aile hekimlerine verildiğini belirterek şöyle konuştu: "İfadesinde 'Birinci basamakta resmi reçete yazılması ve kişilerin sağlık durumları ile ilgili rapor tanziminde aile hekimi yetkilidir' denilmektedir. Hekimlerimize görev verilmiş ancak, yetkileri elinden alınmıştır. Böylesine trajikomik bir olaya dünyanın hiçbir yerinde rastlamak mümkün değildir."

Doğruyol, hastanesi olmayan Menderes, Gümüldür, Kınık, Beydağ, Karaburun bölgelerinde hastane olmadığı gerekçesi ile 24 saat hizmet veren nöbet ekiplerinin, vatandaşın hizmet alması açısından doğru bir uygulama olduğunu dile getirerek "Sarnıç, Güzelbahçe, Bayraklı ve Karabağlarda yani hastanelerimize üç-beş dakikalık mesafelere nöbet ekibi konulması doğru bir uygulama değildir" dedi.
 

reçete
yazamayan
doktorun
24
saat
görevine
tepki
Yorum (4)
dr.zandena
DOKTORA KAKARETE 10 AY HAPİS DİYE YAYINLANAN VE EN ÇOK OKUNANLAR ARASINDA OLAN HABERİ NEDEN KALDIRDINIZ. YOKSA Bİ ZUHURDA BULUNAN MI OLDU EDİTÖR: HABER KALDIRILMADI, adresi: http://www.medimagazin.com.tr/hekim/hukuk-etik/tr-doktora-hakarete-10-ay-hapis-2-17-35339.html
0
Cevapla
hakan genc
bu basin aciklamasi saglik sen tarafindan degil izmir turk saglik sen sendikasi tarafindan yapilmistir.yazinizda bunu duzeltin lutfen
0
Cevapla
Uzm
Demoraside çareler tükenmez. Isırgan otu, altın çilek veya bilmem ne çayı gibi doğal bitkilerden tavsiyelerde bulunabilirler.
0
Cevapla
hasan can
reçete yazamaz diye bir şey yok sadece yazdığı reçeteyi sgk ödemez
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir