Medimagazin logo

Prof. Dr. Murat Biçer'ı darbeden hasta yakınları serbest!

Bursa Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Biçer’i silah kabzasıyla darbederek yaralayan hasta yakınları çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı
Kaynak: DHA
Prof. Dr. Murat Biçer'ı darbeden hasta yakınları serbest!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İddiaya göre, BUÜ Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Biçer'i, bir yıl önce vefat eden hastasının yakınları evine giderken saldırdı.

Bursa Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Biçer’i silah kabzasıyla darbederek yaralayan hasta yakını K.S. (38) ile E.S. (40) kardeşler, emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildikleri adliyede çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Güvenlik kamerası görüntülerine de yansıyan saldırıyla ilgili soruşturma başlatan Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı, şüphelilerin serbest bırakılmasına itiraz etti.

Saldırı anı kamerada

2 Mayıs’ta saat 20.00 sıralarında Nilüfer ilçesinde meydana gelen saldırı anı, bir AVM’nin güvenlik kamerasına yansıdı. Görüntülerde Prof. Dr. Murat Biçer’in bir kişi ile tartıştığı ve aralarında arbede çıktığı görüldü. O sırada çevredeki bir kafeden koşarak çıkan diğer şüpheli, belinden çıkardığı tabancasını önce Biçer’e doğrulttu. Taraflar arasında çıkan arbedede, Prof. Dr. Murat Biçer, tabancanın kabzasıyla darbedildi. Çevredekilerin araya girmesiyle, saldırganların elinden kurtulan Biçer, bir kafeye sığınırken, o anlar güvenlik kamerası tarafından anbean kaydedildi.

Tıp literatürüne adını yazdıran profesöre skandal saldırı!

 

Sağlık çalışanları saldırıyı protesto etti

Bursa Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Biçer’in, hasta yakınları tarafından silah kabzasıyla darbedilmesi, Türk Sağlık-Sen ve sağlık çalışanları tarafından protesto edildi. 

Bursa Uludağ Üniversitesi Hastanesi önünde toplanan sendika üyeleri ve sağlık çalışanları, 'Sağlıkçıya uzanan eller kırılsın' sloganları attı. 

Grup adına konuşan Türk Sağlık-Sen 2 No'lu Şube Başkanı Bilal Atik, “İnsanlıktan çıkmış zorbaların, histerik bir halde sağlık çalışanlarının canına kastettiği vahşeti yaşıyoruz. Bu tür olaylardan biri de Bursa’mızda yaşanmış, üniversitemizde görevli Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Murat Biçer, emek harcayarak iyileştirmek için tedavi ettiği, fakat vefat eden bir hastanın yakını tarafından silahın kabzasıyla darbedilmiştir. Hasta yakını tarafından darbedilen, başına aldığı darbe sonucu dikiş atılarak tedavisi yapılan hocamıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Yaşanan bu olay sağlıkta şiddetin ne korkunç bir hale geldiğinin en açık göstergesidir" dedi. 

‘Şiddet uygulayanlara ücretli sağlık hizmeti verilsin’

Sağlık çalışanlarının kendilerini güvende hissetmedikleri, can güvenliklerinden endişeli bir halde çalıştıklarında verimli hizmet üretemeyeceklerini vurgulayan Atik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Böylesine korkunç olayların yaşanması, yaptırımların ne kadar ağır olması, tedbirlerin en üst seviyede alınması gerektiğini bir kez daha göstermektedir. Sağlıkta şiddete cezayı arttıran ve bu suçu kategorik bir suç olarak tanımlayan düzenleme hayata geçmiştir. Bu olumlu olmakla birlikte, bunun yanı sıra sağlık kurum ve kuruluşlarının sıfır toleranslı alan ilan edilmesi önerimiz süratle hayata geçirilmelidir. Buradaki herhangi bir suçun ertelemesi, paraya çevrilmesi imkansız hale getirilerek hapis cezası ile cezalandırılması gereklidir. Sıfır toleranslı alan uygulaması dışında, şiddet uygulayanlara acil haller dışında kamu sağlık hizmetlerinin belirli bir süre ücretli verilmesi gibi önlemler acilen hayata geçmelidir. Aksi takdirde ne yazık ki şiddetin önlenmesi mümkün değildir. Sağlık çalışanlarının yaşadıklarına bir son verilmesinin başka bir çaresi yoktur. Sağlık çalışanları şiddet sarmalından bir an önce kurtarılmalıdır. Hastaları hayata tutunmaya çalışırken, kendi hayatını kaybetme endişesi yaşamalarına sağlık çalışanlarının artık tahammül edecek sabrı kalmamıştır."

 

‘Bursa, sağlık çalışanına saygının başkentidir’

Türk Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Köse de saldırıyı kınayarak, Prof. Dr. Murat Biçer'e geçmiş olsun temennisinde bulundu.

 Köse, "Sağlık çalışanları her hastaya, kendi annesi, babası, kardeşi gibi bakıyor, ilgileniyor ama tıbbın yapabileceği, çalışanların yapabilecekleri de belli bir yerde. İstemediğimiz sonuçlar olduğu zaman sanki kusur bizdeymiş, yanlış bizdeymiş gibi iş ve işlemler gerçekleşiyor. Baskı, tehdit, mobbing buna benzer şeyler gerçekleştiği gibi Bursa'mızda gerçekleşen ki bu Bursa'da gerçekleşmiş olması da ayrı bir garabet çünkü sağlıkçıya sevginin, sağlık çalışanına saygının başkentidir Bursa. Bursa gibi bir ilde dahi bu şiddetin gerçekleşiyor olması, memnuniyetin en fazla olduğu illerden bir tanesinde bunun gerçekleşiyor olması bizi ziyadesiyle üzüyor" diye konuştu.

‘Biz hizmet vermeye devam edeceğiz’

Sağlıkta şiddetin kınanarak geçiştirilecek, basın açıklamalarıyla ötelenecek bir konu olmadığını söyleyen Köse, "Sağlıkta şiddet uygulayan insanlara bir kez daha hatırlatıyoruz. Burada hizmet üretecek insanlar olmazsa, can güvenliği ve huzur içerisinde çalışacak sağlık çalışanlarını bulamazlarsa yarın sizin anneniz, babanız, kardeşinizin de ihtiyacı olduğu zaman bir saniyenin çok kıymetli olduğu anlarda hizmet edecek, can verecek sağlık çalışanlarını bulamayabilirsiniz. O yüzden umutlarımızı tüketmeyin. Dünkü magandaya rağmen, buna benzer iş ve işlemler gerçekleştirenlere rağmen de biz inandığımız şekliyle, inandığımız bir ortamda sağlık hizmeti üretmeye, çalışmaya, onların yakınlarına dahi hizmet etmeye, can vermeye inşallah devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. 

murat bicer
doktor
saldiri
profesor
sagliktasiddet
Yorum (14)
hekim osman
şaşırdık mı? ne oldu kategorik suç masallarına? ülkenin dünya çapındaki değerleri ölünce, darp edilince, yurtdışına gönlü kanasa da gitmek zorunda bırakılınca... boş vaadlerin, geri dön çağrılarının bir anlamı var mı? söylesek tesiri var mı?
27
Cevapla
Osman D
çok yazık! işte saldırganlara da cesaret veren bu. tutuklama sonrası hiçbir ciddi yaptırım olmaması.
31
Cevapla
Acil uzmanı
vay be, silahla tehdit, öldürmeye teşebbüs, adam yaralama ve tutuklama yok. yaradanın adaletine kaldı güzel ülkem.
34
Cevapla
En çok da
bu kahrediyor..
19
Cevapla
Ömer Hayyam
bu ülkede hakim & savcı şiddeti var ! , şu durum için hsk ya şikayet edin, mahkeme hakimini reddi hakim yapın, hepsini ret ederler, asla birbirlerini, haksız olsalar bile, satmıyorlar !
27
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir