Medimagazin logo

Pratisyenler aile hekimi oldu, uzmanlar acil nöbetine

Şu ana kadar 60'ın üzerinde ilde uygulanmaya başlayan Aile Hekimliği'ne rağbet gösteren pratisyen hekimlerin hastanelerden ayrılmaları nedeniyle oluşan boşluk, acil servislerde uzman doktorların yoğun olarak nöbet tutmasına yol açtı.
Kaynak: AKŞAM
Pratisyenler aile hekimi oldu, uzmanlar acil nöbetine
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bu durum uzmanlıklarını elde etmelerinin ardından alanlarının dışında hasta bakmamış olan çok sayıda doktoru tedirgin ediyor. Acil servise başvuran hastalara doğru teşhis koyamamaktan ve yanlış müdahalede bulunmaktan çekiniyor.


TTB Başkanı Eriş Bilaloğlu uygulamanın iki boyutlu bir sıkıntı doğurduğunu belirterek şunları söyledi: 'Acil sağlık nöbetlerini, uzun süre boyunca ağırlıklı olarak pratisyen hekimler yürüttü. Üniversite ve eğitim hastanelerinde yeterli sayıda uzman bulunduğu için, bu görevi beraber yürüttüler. Buradaki pratisyen hekimler nitelikli ve yerinde hizmet yürütür durumdaydı. Birçok pratisyen hekimin aile hekimliğine geçmesiyle birlikte hem acildeki uzmanlar, hem de aile hekimliği yapan pratisyen doktorlar sıkıntı yaşamaya başladı. Bir yandan pratisyenlikten aile hekimliğine geçen doktorlar sıkıntı yaşarken, diğer yandan cerrahi ve dahiliye dışında kalan dermatoloji, kulak burun boğaz gibi alan uzmanları, acil serviste zorlanmaya başladı. Bu durum sağlık hizmetlerinin yürütülmesindeki plansızlık ve programsızlığın bir sonucu. Uzman doktorlara yönelik bir eğitim süreci ayarlanmalı. Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan ise,  'Büyük bir hastaneye giden vatandaşların beklentisi bir uzman hekimle karşılaşmak. Uzmanların tek tip hastaya bakmış olmaklarından kaynaklı cesaret eksiklikleri var. Fakat pratisyen olunmadan uzman olunmuyor' dedi.

pratisyenler
aile
hekimi
oldu
uzmanlar
acil
nöbetine
Yorum (5)
C.T
Maalesef ülkemizde bir komedi yaşanıyor. Pratisyen hekimi 1 haftada aylık 6-7000 tl vererek aile hekimi uzmanı statüsüne koyuyorsunuz. Pek çok uzman bu parayı UZMAN olmasına rağmen alamıyor. Uzman doktoru bir anda pratisyen hekim gibi acile koyuyorsunuz. Bu komediyle halka hizmet ettiğinizi söylüyorsunuz. Vay benim ülkeme vay.
0
Cevapla
h.s.
ne demek ya pratisyen dr gibi, siz acil eğitimi almadınızmı, yıllarca çalıştık didindik, sırça saraylarda oturdunuz kahrettikmi. yaşasın aile hekimliği yaşasın genel sağlık politikası
0
Cevapla
osman çal
uzman dr ler günde 5 saat çalışıp puan yapıyorlar acil konsultasyonunda bin naz ediyorlar. saat 16 yı 3 geçiyor ben konsultasyona gelemem başının çaresine bak diyenler acilin zorluğuyla tanışmaları için bence güzel bir fırsat bu.
0
Cevapla
hb
Acil havuz nöbetine herkesi koydular, göz uzmanı kaç yıldır elini karına değdirmemiştir, akut batın gelince göreceğiz neler olacak, kbb keza aynı. prostatid tedavisinin altında kadın-doğum kaşesi komik olacak. puan için gecede 500 hasta bakan, acil olmayan vakalar para vermemek için acili tercih ederlerken pratisyen dr.ların sesi çıkmıyordu. şimdi baktım ki neşeliler, neşeleri daim olsun sayın meslekdaşlarımın. ama kimse sanmasın ki aile hekimlerinin paraları aynı kalacak,sistem tam başlayınca o acilleri arayacaklar.
0
Cevapla
D.K
kusura bakmayın ama uzman pratisyene göre 5-6 yıl daha fazla okumuş, çok daha fazla sınav geçmiş doktordur. neden eşit ücret almaya ya da yaptığınız işi kıyaslamaya bu heves? yapılan işin fiyatını alınan eğitimin süresi, kalitesi ve kişinin mesleğini yaparken aldığı riskin büyüklüğü belirler.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir