Medimagazin logo

Plasebo ameliyat iyileştirir mi?

İnsanların ilaçlara verdiği psikolojik tepkilerin ölçülmesi amacıyla bilim adamları tarafından yıllardır kullanılan plasebo ilaçların sanıldığı gibi etkisiz olmadığı ortaya çıktı.
Plasebo ameliyat iyileştirir mi?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Dünyaca ünlü Mayo Clinic'te çalışan radyolog Dr. David Kallmes bel sorunlarını özel bir iğne ile tedavi ediyor. Vertebroplasti adı verilen prosedür oldukça etkili tedavilerden biri. Ancak bazı hastaların bu tedaviden diğerlerine nazaran çok daha fazla yararlandığını gören Dr. Kallmes bunun nedenini bulmaya karar verdi.

PLASEBO ETKİLİ AMELİYAT

Bunun üzerine uzmanlar bazı hastalara sahte operasyon yapmaya karar verdi ve etkili bir işlem yapılmamasına rağmen yine de hastaların belinin düzeldiğini gördü. 130 hastaya haberi olmadan sahte operasyon düzenleyen Dr. Kallmes'in bu yaptığı aslında hastaları ve diğer doktorları çok sinirlendirse de çıkan sonuçlar önemli bir bilimsel araştırma niteliği taşıyor. Çünkü sonuçlara göre gerçekten vertebroplasti olan hastalar ile sahte bir operasyon geçiren hastaların, işlem sonrasında rahatlamalarında hiçbir fark görülmedi. Sahte operasyon geçirenler de en az diğerleri kadar rahatladığını söylüyordu.

plasebo
ameliyat
iyileştirir
mi?
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir