Medimagazin logo

Pediatri hocası emekli oldu

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmi Aksaray, 41 yıllık hizmetinin ardından emekli oldu.
Pediatri hocası emekli oldu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olarak, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında uzmanlık eğitimine başlayan ve İngiltere Glasgow Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları departmanında 2 yıl süre ile burslu eğitim gören Prof. Dr. Aksaray, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Pediatrik Enfeksiyon Bilim Dalı kurucusu olarak uzun yıllar hizmet verdi.


Çukurova Üniversitesi’nde birçok başarılı çalışmaya imza atan Prof. Dr. Necmi Aksaray, 41 yıllık çalışma hayatının ardından emekli oldu. Prof. Dr. Aksaray için Hippokrat Konferans Salonu’nda emeklilik töreni düzenlendi.


Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan törenin açılış konuşmasını yapan ÇÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Atilla Tanyeli, Prof. Dr. Aksaray’ın başasistanlık yaptığı yıllarda kendisine büyük katkıları olduğunu söyledi. ÇÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Özcengiz de emekliliğin, çalışmak üretmek ve hayata katkı sunma dönemini başka bir şekilde sürdürmek anlamına geldiğini ifade etti.

“BİR BİLİM İNSANI OLARAK, ÇOK SAYIDA HEKİM VE ASİSTAN YETİŞTİRDİ”
Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar ise, Prof. Dr. Aksaray’ın bir bilim insanı olarak çok sayıda hekim ve öğrenci yetiştirdiğine vurgu yaparak, aynı paralelde yürütülen birçok bilimsel araştırma ile sayısız hastaya hizmet verdiğini de hatırlattı. Rektör Prof. Dr. Kibar, “Kendisi önce bir insan, sonra bir hekim ve saygın bir bilim insanı olarak, sağlık alanında üniversitemize büyük değerler kattı. Hocam, örnek kişiliğiniz, hocalığınız ve hekimliğiniz ile öğrencilerinize, asistanlarınıza, çalışma arkadaşlarınıza hep iyi bir rol model oldunuz. Bizlerin de, yaptığınız büyük hizmetleri unutmayacağımızı bilmenizi isteriz. Bundan sonraki hayatınızda eşiniz ve çocuklarınızla güzel zamanlar geçirmenizi diliyor, tüm sevdikleriniz ve dostlarınızla birlikte sağlıklı ve mutlu bir hayat yaşamanızı temenni ediyoruz.” şeklinde konuştu.


Rektör Prof. Kibar’ın konuşmasının ardından Prof. Dr. Necmi Aksaray’ın yaşam öyküsü, fotoğraflarla barkovizyona yansıtıldı. Kürsüye davet edilen Prof. Aksaray’ın eşi Semra Aksaray da, eşiyle yaşadıkları zorlukları ve anılarını anlattı. Göz yaşlarına hakim olamayan Semra Aksaray, salonda hüzünlü anların yaşanmasına neden oldu. Prof. Dr. Necmi Aksaray’ın çalışma arkadaşları da tek tek söz alarak anılarını anlattı. Törende son sözü alan Prof. Dr. Necmi Aksaray ise meslek hayatında yaşadığı zorlukları anlatarak, annesinin ona olan desteği ve katkılarından bahsetti. Akademik kariyerinde önemli bir yere sahip olan Çukurova Üniversitesi ve Sağlık Bakanlığı’na da teşekkür eden Prof. Dr. Aksaray, “Gözüm arkada kalmadan ayrılıyorum dedi.


Konuşmaların ardından plaket törenine geçildi. Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, hizmetlerinden dolayı Üniversite adına Prof. Aksaray’a plaket takdim etti. Tören, Devlet Konservatuarı sanatçılarının sunduğu müzik dinletisi ve toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

pediatri
hocası
emekli
oldu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir