Medimagazin logo

Parasetamole dikkat!

Kronik ağrılarını doktora danışmadan sürekli Parasetamol kullanımıyla bastırmaya çalışanlara Edinburg Üniversitesi'nden bir uyarı var. Ağrı kesici özelliğe sahip olan bu ilaç uzun süreli kullanımda doz aşımı sebebiyle ölümcül olabiliyor. Çünkü hastanın da doktorun da Parasetamolde doz aşımını tespit edebilmesi zor.
Kaynak: CNN TÜRK
Parasetamole dikkat!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak evlerden eksik olmayan Parasetamol etken maddeli  ilaçlar, doz aşımında ölüm sebebi olabilir mi?

İngiltere'de Edinburg Üniversitesi'nin yaptığı son araştırma dikkat çekici.

Araştırmaya göre, her gün düzenli olarak günde birkaç tane alınması  ve haftalarca kullanılması durumunda masum gözüken bu ilaç doz aşımı sebebiyle ölümcül olabilir.

Edinburg Üniversitesi araştırmacıları, kronik ağrılara karşı uzun vadeli olarak her gün Parasetamol ilacı kullananların, aşırı doz aldıklarının farkına varmadığını belirtiyor.

Araştırmaya göre, bu yoğun kullanımla ilaç organlarda hasara neden oluyor. Karaciğer ya da beyinde ciddi problemler çıkabiliyor, böbrek yetmezliği, solunum sorunları yaşanabiliyor. Bu komplikasyonlar,  ölüme kadar gidebiliyor.

Araştırmada, hekimliklere yönelik bir uyarı da var.

Hasta yüksek oranda Parasetamol içerikli ilaç kullansa da kan testinde oranı saptanamadığı için doktorlar aşırı dozu gözden kaçırabiliyor.

Tavsiye bütün ilaçlarda olduğu gibi aynı: Eğer kronik bir ağrınız varsa, öncelikle doktorunuza başvurun. Şifa ararken sağlığınızdan olmayın.

parasetamole
dikkat!
Yorum (1)
farma
hepatotoksisite:n-asetil sistein geçmiş olsn
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir