Medimagazin logo

Ondokuz Mayıs Tıp İngilizce eğitim de verecek

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi bünyesinde 2011-2012 eğitim-öğretim yılında ders başı yapan toplam 210 doktor adayı önlüklerini giydi.
Ondokuz Mayıs Tıp İngilizce eğitim de verecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

2011-2012 eğiti-öğretim yılı için OMÜ Tıp Fakültesi Dekanlık Mavi Salon'da açılış töreni düzendi. Bu yıl kayıt yaptıran 174 Türkçe tıp, 45 İngilizce tıp öğrencisinin hazır bulunduğu törenin açılış konuşmasını yapan OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Haydar Şahinoğlu, OMÜ Tıp Fakültesi'ni kazanan öğrencilerin layık oldukları önemli bir üniversiteyi kazandığını söyledi.

Öğrencilerin zorlu bir sürecin başlayacağı iyi bir fakülteyi kazandıklarını kaydeden Prof. Şahinoğlu, tıp alanının insan ile uğraştığı için ihmali affetmeyeceğine dikkat çekti. Öğrenciler hitaben konuşan Şahinoğlu, "Bilgilerinizi yenilemelisiniz; sabahtan akşama eskiyor. Bilgileri yüklemekle değil, sırtında beyaz gömleği olan değil, sosyal bir insan yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Eğitim sistemimizi revize ettik. Mükemmel insan olmanız için çalışacağız" dedi.

Üniversitede bin yatak kapasitesi uygulama, 200 öğretim üyesi 400 asistanıyla hizmet verildiğini belirten Dekan Şahinoğlu, "Türkiye'deki ilk 10 üniversite arasında olduğumuzu biliyoruz. Eğitim sistemimizi biraz farklıdır. Aktif ve eğitimimiz öğrenci merkezlidir. Öğretim üyesi pasif, öğrencilerimizi daha aktif araştırmaya yönelik olacaktır. Eğitim konularını siz bulacaksınız. Siz aktif konumda olacaksınız, kendinize güveniniz olacak. Tıp fakültesini girip de 'ben doktor olacağım' diyip de bunu kafasına koyan herkes olur. İngilizce eğitime de başlıyoruz. Yüzümüzün hakkıyla gideceğiz. Kadromuz oldukça güçlü, Türkiye'deki bu alanda eğittim veren üniversiteler arasında olacağız" diye konuştu.

İngilizci ve Türkçe tıpta eğitim alacak öğrencilere temsili olarak Dekan Prof. Dr. Ali Haydar Şahinoğlu, Başhekim Prof. Dr. Mustafa Bekir Selçuk doktor önlüğü giydirdi. Daha sonra Yrd. Doç. Ömer Tontuş, 'doktor, hasta ve insan olmak' konularında ilk dersi verdi. Tontuş, "Diplomanıza sahip olmamız için 12-15 yıl kadar süre var önünüzde. 6 yılda 250 sınava gireceksiniz, sayısız nöbet tutacaksınız. Arkadaşlarınız sosyal hayatlarının büyük bölümünü yoluna koymuş olacak, siz halen okuyor olacaksınız. Hal böyleyken insanlar neden doktor olmak istiyor. Genellikle insanlara yardım yapmak için doktor olmak istiyorlar. Mesleğinizle duygularınızı yeneceksiniz. Yaşadıklarınız gece rüyanıza girecek, sabah unutacaksınız" ifadelerini kullandı.

Törene; Rektör Danışma Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, Yabancı Dil Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bünyamin Şahin ve çok sayıda öğretim üyesi katıldı.
 

ondokuz
mayıs
tıp
i̇ngilizce
eğitim
de
verecek
Yorum (1)
AA
Hayırlı olsun, bahane ile görüşümü paylaşmak istiyorum, İngilizce Tıp Mezunu olarak Tıp ilminin Türkiye'de Türk öğretim üyesinden Türk öğrenciye ingilizce olarak anlatılmasına karşıyım. Aktarılan bilgi ciddi fire verebilmektedir. Öğretim üyesinin ingilizce anlayabilmesi, anlatabilmesi, öğrencinin o anlatılanları algılayabilmesi vb pek çok faktör var. Hekim adayı arkadaşlara Tıbbi İngilizce çok iyi seviyede öğretilmeli, çoğu güncel kaynak ingilizce maalesef.Ama İngilizce ders anlatmak ayrı bir konu. Ben Sayın Hocalarımın öğrencilerine deneyimlerini aktarmalarını istiyorum, İngilizce slaytları okumalarını değil. Saygılarımla.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir