Medimagazin logo

Obezler için tasarlanan özel ambulanslar görev başında

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de obez oranının yüksek olmasından dolayı 8 ay önce hizmete giren obez ambulansa talep çoğalınca düğmeye bastı. Bakanlık, Eskişehir ve Ankara'da bulunan obez ambulansın 81 vilayete gönderilmesi için çalışmaları hızlandırdı.
Obezler için tasarlanan özel ambulanslar görev başında
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA-Obez hastaların güvenli bir şekilde taşınması için her ilde bir obez ambulansı çalışmalarında sona yaklaşıldı. Bakanlık Ankara ve Eskişehir'de bulunan obez ambulansların 8 ayda 100 hastanın tedavisinde kullanıldığını bildirdi. Sağlık Bakanlığı evde yatalak, hastaneye gidemeyen hastalar, hareket sıkıntısı çeken vakalar için obez ambulansı Türkiye geneline yayıyor. Konuyla ilgili konuşan Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seracettin Çom, obez ambulanslarla ilgili bilgi verdi. Çom, bu uygulamanın Türkiye'de ilk olarak Ankara'da başladığına dikkat çekerek, tüm illerde, en az her ilde 1 tane olmak kaydıyla yapıldığını kaydetti. Bütün illerin hazırlıklarının yapıldığına dikkat çeken Çom, şöyle konuştu: "Sedyelerin taşıma kapasitesinden daha fazla güce sahip hastalar için ve zahmet çeken hastalar için özel tasarlandı. Buna obez ambulans demek doğru değil. Engelli vatandaşların da hastalıkları var. Bunlar bu ambulansa bindirilecek. 112'ye haber veriliyor. Görevlilere kişinin obez olduğunu söylemeleri gerekir. Bize ulaşma noktası 112'dir. Bu ambulans diğer ambulanslar gibi tam donanımlı. Ambulans gidiyor, hastayı hastaneye naklediyor. 350 kiloya kadar hasta taşıdık. Normalde 320 kilo hasta taşınıyor. Bir tane de Eskişehir'de var."


Kamuoyunun tahmin ettiğinden çok fazla hasta olduğunu anlatan Çom, şunları söyledi: "Gizli kalmış, hastaneye gidemeyen vatandaşlar, yatalak, hareket sıkıntısı olan vakalarda yaşanan sorunlar nedeniyle ihtiyaç olduğunu anladık. İhtiyaç olursa birden fazla olacak. 8 ayda 100 hasta nakledildi. Evden hastaneye devir yapılıyor. Hastalar kendi evlerinin kapıları müsaade etmeyecek kadar darsa itfaiyenin araçları ile kullanıldı. Bakanlık buna da bir çözüm bulacak. Bu hastayı yatağından nasıl alacağımız yönünde bir çalışma yapılıyor."


Türkiye'de obez oranının yükseldiğini anlatan Çom, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'de her 10 kişiden 3'ü olması gereken kiloda. Geri kalan 7 kişi kilolu ya da aşırı kilolu. Maalesef 10 kişiden 3'ü olması gereken kiloda. Tahmin edilenden çok fazla bu rakam. Obez gelişmiş ülkelerin problemi."

obezler
için
tasarlanan
özel
ambulanslar
görev
başında
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir