Medimagazin logo

Nöbet dayatmaya ne gerek vardı; daha mantıklı bir yol varken?

Nöbet dayatmaya ne gerek vardı; daha mantıklı bir yol varken?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Fazla mesai yapılacaksa bu gönüllülük esasına göre yapılmalıdır. 28.01.2010 tarih ve 3524 sayılı genelge uygulanırsa Aile Hekimlerine sıra bile gelmeyecektir. Gelse de gönüllü çalışmak isteyenler olacaktır. İstek dışı nöbete hiç gerek kalmayacaktır.

    Dünya çalışma örgütlerinin belirlemiş olduğu haftalık 40 saatlik çalışma saatinin üstü bir çalışma saatini gerektiren uygulamalar, gönüllü olmadığı sürece insan haklarına aykırıdır.
   
   Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Elemanlarına nöbet kanunda değişik yapılması gerçekten gerekli miydi? Gerçekten Aile Hekimliği uygulamasının ruhunu sabote edecek bir dayatma yapılmak zorunda mıydı? Bu dayatmadan önce tüm çözüm yolları denenmiş miydi?
 
   Personel açığı meydana geldiğini farz edelim. Bu halde aklımıza ilk gelen soru şudur: Mevcut personel optimum verim alınacak şekilde kullanılıyor mu? İşte anahtar cümle budur; “mevcut personelin optimum verim  sağlaması”.
 
   Sağlık Bakanlığı aslında personel açığına ilaç olsun diye 28.01.2010 tarih ve 3524 sayılı genelge yayınlamıştı. Bu genelgeden Pratisyen Hekimlerin kaçının haberi var, acaba?
   
   Bu genelge incelendiğinde mevcut personelin optimum verimde çalışması amaçlanmıştır. Genelgede asli unsur hastane içi ve il içi pratisyen hekim kadroları iken, tek bir pratisyen hekime davet gönderilmeden doğrudan uzman hekimlere altın tepsi içinde sunulmuştur. Şu an da uzman hekimlerimiz bu genelgeye göre gönüllü olarak mesai dışı poliklinik yapıyorlar. Neden yapmasınlar ki, ayda 5-6 gün mesai dışı poliklinik yapan uzman hekim,  yaklaşık 1500-2000 tl ye kadar ek mesai ücreti almaktadır.
 
   Bu genelgeden düne kadar bizimde haberimiz yoktu. Hastane veya hastane dışında çalışan pratisyen hekimlerin de haberi olduğunu zannetmiyoruz. Bu genelgeden haberi olan hekim arkadaşlarımızın da, çalışma taleplerine yanıt alamadıklarını da biliyoruz. Acaba bu güne kadar kaç pratisyen hekime bu genelgeye göre çalışma ve ödeme teklifi yapılmıştır. Biz Gaziantep Aile Hekimleri Derneği (GAHEDER) olarak Kamu Hastaneleri Başhekimlerinin ihtiyaçları var idiyse, kaç pratisyen hekime davetiye gönderdiklerini ve kaçından olumsuz cevap aldıklarını kamuoyu ile paylaşmalarını ve belgeleri ibraz etmelerini istiyoruz.
           
   Acaba, Sağlık Bakanlığı ısrarla personel açığı için baskı yapan yöneticilere, bu genelge hükümlerini pratisyen hekimler için uygulayıp uygulamadığını sormuş mudur?  Zannetmiyoruz, Şayet sorulmuş olsaydı, uygulanmadığı görülecekti. Zaten yöneticiler eğer il içindeki pratisyen hekimleri davet etselerdi, kamu hastanelerinin acillerinde gönüllü hekimler sayesinde açık kalmamış olacaktı. 28.01.2010 tarih ve 3524 sayılı genelge hükümleri uygulansaydı böyle bir kanun değişikliğine belki hiç ihtiyaç duyulmayacaktı.                                     
          
   Sonuç olarak; Fazla mesai yapılacaksa bu gönüllülük esasına göre yapılmalıdır. 28.01.2010 tarih ve 3524 sayılı genelge uygulanırsa Aile Hekimlerine sıra bile gelmeyecektir. Gelse de gönüllü çalışmak isteyenler olacaktır. İstek dışı nöbete hiç gerek kalmayacaktır.
 
   Kamuoyuna, saygıyla duyurulur…
 GAZİANTEP AİLE HEKİMLERİ DERNEĞİ
  (GAHEDER)

nöbet
dayatmaya
ne
gerek
vardı
daha
mantıklı
bir
yol
varken?
Yorum (1)
ailem.dr.
il sağlık müdürlüğündeki müdür yardımcıları,şube müdürleri ve bu şubelerde bulunan binlerce doktor,yıllardır ne nöbet tutar ne de doktorluk yapar.çözüm belli bu doktorları acilen boş doktor kadrolarına,acillere tayin edin olsun bitsin.kamu hastaneleri birliği 3 gün sonra gelince zaten bu doktorlar boşa çıkıyor.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir