Medimagazin logo

Mümessilden ilaç şirketine "mobbing" davası

Konyada bir ilaç firmasında çalışırken haksız yere işten çıkarıldığını öne süren ilaç mümessili 40 yaşındaki Metin Erkul, mobbing (psikolojik taciz) davası açtı.
Mümessilden ilaç şirketine "mobbing" davası
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Konya’da bir ilaç firmasında çalışırken haksız yere işten çıkarıldığını öne süren ilaç mümessili 40 yaşındaki Metin Erkul, mobbing (psikolojik taciz) davası açtı.

İlaç mümessili olarak görev yaptığı firamdan 2006’da haksız gerekçelerle çıkarıldığını ve psikolojik taciz gördüğünü öne süren Metin Erkul, bu konunun Türk Borçlar Kanunu tasarısıyla mevzuata girmesine kapı açıldığını görünce, Konya 3’üncü İş Mahkemesi’ne dava açtı. Davayı kabul eden mahkeme ilk duruşma tarihi olarak 26 Şubat’ı belirledi. Metin Erkul, yaşadıklarını şöyle anlattı: "En son ayrıldığım şirkette 1996-2006 yılları arasında çalıştım. 3 yıldır bir iş bulamadım. Eşim de çalışmıyor. 3 yıldır işyerimden aldığım tazminat, sattığım arabam ve çektiğim tüketici kredisi ile geçiniyorum. Tüm param bitti. Bu firmaya çok ciddi kariyer beklentileri ile girmiştim ve bu vaatlerle işe alınmıştım. Firmada işe girdiğim andan itibaren sürekli, farklı alanlarda farklı şekillerde insanların psikolojik ve fiziksel olarak başarısızlıklarını yüzlerine vurmak suretiyle kendilerine olan güvenlerini ve mesleğe olan ilgi ve alakalarını kaybettirmeye yönelik davranışlar vardı. Haksız ve işimin gereği olmayan nedenden dolayı sürekli eleştirilmem neticesinde 2006 Mart ayından başlayan savunmalarımın alınmasıyla, aynı yıl haziran ayında işimin sonlandırılması süreciyle tamamlandı. İşten çıkarılmama el bilgisayarı ile şirkete bağlanma sıklığımın düşük olması ve bunun şirket prosedürlerine uyumadığı gerekçe olarak gösterildi. İşimde yeterli ve başarılı olduğumu düşünmemden dolayı, işe iade davası açtım. Davayı yerel mahkemede kazandım. Kararı, Yargıtay da onadı. Yargıtay’ın onadığı işe iade davamda bilirkişi raporlarında çıkarılma gerekçemin işin ana esaslarına uymadığı ve geçersiz bir neden olduğu belirlendi."

Mobbing nedir

LATİNCE bir kavram olan ’mobbing’, psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, rahatsız etme veya sıkıntı vermek anlamına geliyor. Özellikle hiyerarşik yapılanmış grup ve kontrolün zayıf olduğu örgütlerde, gücü elinde bulunduran kişinin ya da grubun, diğerlerine psikolojik yollardan, uzun süreli sistematik baskı uygulamasına ’mobbing’ deniliyor.

hürriyet

mümessilden
ilaç
şirketine
&#8217
mobbing&#8217
davası
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir