Medimagazin logo

Mecburi hizmetini tamamlamış doktora sözleşmeli çalışma imkanı neden verilmiyor?

Mecburi hizmetini tamamlamış doktora sözleşmeli çalışma imkanı neden verilmiyor?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bilindiği üzere Doğuda eleman temininde güçlük çekilen yerlerde 4924 sayılı yasa ile ve yüksek ücretle sözleşmeli sağlık personeli çalıştırılmaktadır. Yasanın amacı sağlık personelini yüksek ücretle teşvik ederek çalıştıkları yerde uzun süre kalmalarını sağlamaktır.

Oysa mevcut uygulamada Yasanın amacı ile çelişen bir durum söz konusudur. Devlet hizmet yükümlülüğünü tamamlamış hekimler gönüllü olarak çalışmak istedikleri halde sözleşmeli hakkı verilmemektedir. Sadece mecburi hizmettekilere sözleşmeli hakkı tanınmaktadır. Halbuki onlar zaten çakılı personel, isteseler de çalıştıkları yerden ayrılamazlar. Mecburi hizmetini tamamlayanlar branşlarında boş kadro olmasına rağmen ve kadro boş durmasına rağmen bu haktan yararlandırılmamaktadır.

 

Bu uygulama ile aynı kurumda çalışan, hatta aynı branştaki hekimler arasında huzursuzluk olmakta, iş barışı ciddi şekilde etkilenmektedir.
 

Bu durumun düzeltilmesini ve aynı kurumda çalışan, hatta aynı branştaki hekimler arasındaki bu abartılı ücret farkının giderilmesini sayın yetkililerden bekliyoruz.      

 

Saygılar.
Dr.İ.E.

 

Bu yazının tüm hakları Medimagazin'e aittir. "www.medimagazin.com.tr" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

mecburi
hizmetini
tamamlamış
doktora
sözleşmeli
çalışma
imkanı
neden
verilmiyor?
Yorum (15)
metin erden
şu an 5 ve 6 bölgelerde mecburi hizmetini bitiren hekimler ilk kurum içi atamada batıya tayin istiyorlar. bu da bu bölgelerde ciddi hekim ihtiyacına neden oluyor. bu yılın mart ayında eski tkhk başkanı ali ihsan dokucu 5 ve 6 bölgelerin tamamına sözleşmeli kadrosu getireceklerini, 1-1.5 ay içinde de ilan edileceğini ifade eden bir açıklama yapmıştı. kurum başkanı görevden alındıktan sonra bu konu ile ilgili hiçbir açıklama yapılmadı
0
Cevapla
uz dr
4924 için maliye bakanlığı fazladan vize verdiği halde DHY harici geçiş mümkün olmadığından kadrolar boş bekliyor. Şanlıurfa'da görevli bir hekim olarak geçiş imkanı bizlere verilmedi. PDC dolulukta Türkiye 80.'si olan Şanlıurfa ilinden batıya göç devam ediyor. 4924 imkanı verilse bu ilin doktor ihtiyacı büyük ölçüde çözülecektir. Yetkililere duyurulur. Birde bu uygulamanın mantığını açıklasalar iyi olur.
0
Cevapla
BAHRİ YILDIZ
DHY HİZMETİMİ BİTRDİĞİM DEN DOLAYI SÖZLEŞMELİ KADROYA GEÇME HAKKIMIZ YOK BEN DE BU DURUM İÇİN İDARİ MAHKEMEYE DAVA AÇTIM SONUÇ BEKLİYORUM UMARIM ADALET YERİNİ BULUR EN KISA SÜREDE DHY HİZMETİNİ BİTİRMİŞ OLANLARA SÖZLEŞMELİYE GEÇME HAKKININ VERİLMESİ DİLEĞİ İLE AYRICA İSTEYEN ARKADAŞLARA DAVA AÇMALARI İÇİN DAVA DİLEKÇE ÖRNEĞİ GÖNDERMEYE HAZIRIM SAYGILARIMLA
0
Cevapla
sedat sayılır
BAHRİ YILDIZ BEY DİLEKÇE ÖRNEĞİNİ sayilirs@hotmail.com adresine göderebilir misiniz? Ben de konu ile ilgili dilekçemi KHK'na gönderdim.
0
Cevapla
hemşire
Nasıl olur da aynı hastanede çalışan dahiliyeciden biri diğerinin 2-3 katı fazla maaş alır, üstelik fazla maaş alan mecburen orada olan kişi.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir