Medimagazin logo

Mali Sorumluluk Sigortasında limitler 2 katına çıktı

Mali Sorumluluk Sigortası'na ilişkin yapılan yeni düzenlemeyle, vaka başına 400 bin TL olan üst tazminat limiti, riski yüksek cerrahi branşlarda 600 bin TL ve 800 bin TL'ye çıkartıldı
Mali Sorumluluk Sigortasında limitler 2 katına çıktı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı, Mali Sorumluluk Sigortası'na ilişkin yapılan yeni düzenlemeyle, vaka başına 400 bin TL olan üst tazminat limitinin, özellikle riski yüksek cerrahi branşlarda 600 bin TL ve 800 bin TL'ye çıkartıldığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, hekimlerin tıbbi uygulamalar sırasında yaşadıkları çeşitli mesleki hatalar nedeniyle, haklarında açılan tazminat davalarında karşılaştıkları çok yüksek tutardaki mali riskler için 2010 yılında Mali Sorumluluk Sigortası uygulaması getirildiği anımsatıldı.

Söz konusu sigorta ile primlerin yüzde 50'sinin hekimler, kalan yüzde 50'sinin de kamu ya da özel işveren tarafından ödendiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Mali Sorumluluk Sigortasına ilişkin yeni bir takım düzenlemeler yapılarak, Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. Yayımlanan tebliğe göre, vaka başına olan 400 bin TL üst tazminat limiti, özellikle riski yüksek cerrahi branşlarda 600 bin TL ve 800 bin TL'ye çıkarılmıştır. Böylelikle hekimlerimizin 400 bin TL'yi aşan tazminat ödemelerinde limitler yüzde 50 ve yüzde 100 arttırılarak, mesleki mali sorumluluk sigorta güvencelerinin koruma düzeyi yükseltilmiştir.

Ayrıca, yıllık limit olan 1 milyon 800 bin TL de aynı şekilde üst limit olarak uygulanmaya devam edilecektir. Düzenlemede, ödenmekte olan primlere yönelik herhangi bir artış söz konusu değildir."

mali sorumluluk sigortası
limit
sağlık bakanlığı
malpraktis
tazminat
mesleki hata
Yorum (5)
ayt12
Limitler yükseltildi, sorun çözüldü. Bu, nem alan duvarı sadece boyayarak düzelebileceğini zanneden bir uygulama. Belirtiyi değil nedeni kaldırmak gerekir. En başta bu mevcut ucube malpraktis yasası ülkemize UYGUN şekilde düzeltilmeli. Makyaj değil, ilgili meslek kuruluşları dahil ederek gerçek reform yapılmalı.
0
Cevapla
drA
doktorlara acılan dava sayısını arttırmak için bir adım daha atıldı. primin artmayışı ise sigortacıların tazminat ödemesini iyice imkânsızlaştıracak.
0
Cevapla
Atilla Arıncı
eskiden 400,400,400,400,200 şeklinde 5 malpraktis tazminat davasını kapsıyordu şimdi, 800,800,200 şeklinde 3 malpraktis davasını kapsıyor yani bir dönem içinde 3 den fazla dava açılır ise 4. ve diğerleri koruma altında değil, hekimler için en doğru olanı, 1.800.000 olan üst tazminat sınırını günün koşulları ve yargıtayın onadığı tazminat miktarları da göz önüne alınarak arttırılmasıdır.Bir dava için maksimum miktar olan 800.000 TL son dönemlere bazı branşlarda hükmedilen yüksek tazminat miktarlarni karşılamak için yetesiz kalmakta.
0
Cevapla
m. murat
Acillerdeki yığılmayı aile hekimlerine acil nöbeti getirmeyle çözeceğini sanan çarpık bir zihniyetin ürünü...
0
Cevapla
Elif
Artik davalar da, odedigimiz sigorta primleri de iki katina cikar
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir