Medimagazin logo

Kürtaja rağmen doğum davasında doktora beraat

Antalya'da, kürtaj olduğu halde doğum yaptığını iddia eden bir kadın tarafından hakkında "dolandırıcılık" suçlamasıyla dava açılan Kadın Doğum Uzmanı beraat etti
Kürtaja rağmen doğum davasında doktora beraat
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Antalya'da, kürtaj olduğu halde doğum yaptığını iddia eden bir kadın tarafından hakkında "dolandırıcılık" suçlamasıyla dava açılan Kadın Doğum Uzmanı beraat etti.


Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, davacı D. K. ile Doktor A. A. ve avukatları katıldı. Duruşmada D. K.’nın avukatı, mahkeme heyetine, doğum öncesi müvekkiline ait olduğu bildirilen yeni ultrason grafilerini sundu.

Mahkemede sunulan grafiler ve daha önce dosyaya konulan hastane raporlarıyla ilgili, Antalya Devlet Hastanesi'nde görevli kadın doğum uzmanlarına kürtaj sonrası doğum yaşanıp yaşanmayacağıyla ilgili bilgilerine başvurdu.

Cumhuriyet Savcısı Ramazan İnan da esas hakkındaki mütalaasında, Doktor A.A. hakkında kesin ve yeterli kanıtlar bulunmaması nedeniyle beraatını talep etti.

Mahkemeye ara veren başkan Süleyman Teke, daha sonra Kadın Doğum Uzmanı Dr. A.A.'nın, D.K.'ya kürtaj yapmadığı halde yapmış gibi göstererek para almaktan hakkında açılan kamu davasında, "Üzerine atılı suçu işlediğine dair kesin ve somut ve inandırıcı deliller elde edilemediği" gerekçesiyle oy birliğince beraatına karar verildiğini açıkladı.

Mahkeme sonunda gazetecilere açıklamalarda bulunan Dr. A.A.'nın, bilirkişi raporları ve Akdeniz Tıp Fakültesi Adli Tıp Kurumu raporları sonucuna göre kürtaj yaptığı ve kürtajdan sonra hastanın tekrar hamile kaldığının ortaya çıkarıldığını savundu.

A.A., "Hiçbir hekim kürtaj yapmadığı halde para almaz. Bu olayda D.K.'nın tazminat peşinde olduğu açıktır. Onurlu ve dürüst bir insanım. Onurumla oynadıkları için şimdi ben onlar hakkında tazminat davası açacağım" dedi.

D.K'nın avukatı da mahkemenin kararına saygılı olduklarını, ancak temyize gideceklerini söyledi. Avukat, D.K.'nın mağduriyetini tam olarak delillendirilemediği için böyle bir kararın çıkmış olabileceğini ileri sürdü.

Antalya'da, eşiyle ayrı yaşayan ve boşanma davası süren D.K. (28), Antalya Cumhuriyet Savcılığına başvurarak, ikinci kez hamile kaldığı ve Antalya Devlet Hastanesi'nde görevli Kadın Doğum Uzmanı Dr. A.A’ya özel muayenehanesinde kürtaj yaptırdığını belirtmişti.

D.K., ancak hamileliğinin devam ettiğini ve ardından doğum yaptığını ileri sürerek, Dr. A.A. hakkında şikayetçi olmuştu.

Antalya Cumhuriyet Savcılığı, bunun üzerine Dr. A.A. hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun 158. maddesi uyarınca "dolandırıcılık" suçunu işlediği iddiasıyla dava açmıştı.

kürtaja
rağmen
doğum
davasında
doktora
beraat
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir