Medimagazin logo

'Kürtaj uygulaması engellendi'

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği'nden yapılan açıklamada; kamu hastanelerinde sosyal güvence kapsamında 10 haftaya kadar ücretsiz uygulanması gereken kürtajın hiç bir yasal dayanak olmaksızın sona erdirildiği ileri sürüldü ve Sağlık Bakanlığı'ndan açıklama istendi.
'Kürtaj uygulaması engellendi'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İSTANBUL - Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, 10 haftaya kadar sosyal güvence kapsamında ücretsiz olması gereken kürtaj uygulamalarının yapılmadığı ileri sürüldü."Kürtaj uygulaması sessiz sedasız kaldırıldı" denilen TJOD açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Kamu hastanelerinde Sosyal Güvence kapsamında 10 haftaya kadar ücretsiz uygulanması gereken kürtaj uygulaması hiç yasal dayanak olmaksızın sona erdirildi. Online kayıt sisteminde kürtaj işlemi için kullanılan “tıbbi tahliye kodu” kaldırılınca bu konuda yapılan tüm tetkik ve hizmetler otomatik olarak durdurulmuş oldu. Medula Hastane sistemi olarak bilinen GSS (Genel Sağlık Sigortası) ile sağlık tesisleri arasında, hizmetlerin ödemesini gerçekleştirmek için oluşturulmuş sistemde kadın doğum doktorları kürtaj işlemi yapamamaktadır. Medula sisteminden kürtaj için gerekli “tıbbi tahliye” bölümünün silinmesi ile “Yasal olarak belirlenmiş 10 haftalık sürede kürtaj talep edenlere“ hizmet verilememektedir. Bu durum kişi hak ve özgürlüklerini ihlal ettiği gibi hekimin hasta sağlığı ile ilgili çok önemli bir konuda elini kolunu bağlamakta ve mesleki sorumluluğunu yerine getirmesini engellemektedir. Öte yandan spiral olarak da adlandırılan ve kamu hastanelerinde ücretsiz olarak uygulanması gereken rahim içi araçlar (RİA) da doktorlar tarafından yazıldığı halde hastaneler fatura edemediği için ancak ücret karşılığı takılabiliyor.

 

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği olarak hiçbir yasal dayanağı olmaksızın hastayı ve hekimi zor durumda ve karşı karşıya bırakan bu keyfi uygulamaların bir an önce düzeltilmesini ve konuyla ilgili olarak kamuoyuna bir açıklama yapılmasını Sağlık Bakanlığı’ndan talep etmekteyiz."

'kürtaj
uygulaması
engellendi'
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir