Medimagazin logo

Kongre Başkanı: İşte benim istediğim kongre buydu diyeceksiniz!

Ulusal Akciğer Sağlığı Kongresi (UASK) 2016 Kongre Başkanı ve Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneğinin (ASYOD) Genel Sekreteri Prof. Dr. Akın KAYA ile UASK 2016’yı görüştük.
Kongre Başkanı: İşte benim istediğim kongre buydu diyeceksiniz!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

UASK 2016’nın farkı ne olacak?

Ulusal Akciğer Sağlığı Kongresi (UASK) 2016, Antalya Belek’teki SusesiLuxuryResort Otelde, 16-20 Mart 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Öncelikle UASK-216, Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği (ASYOD) ile Akciğer Kanserleri Derneğinin (AKAD) işbirliğiyle hayata geçiriliyor. Yani kolektif bir organizasyon. Bunun daha geniş katılımlı kolektif kongreler için bir başlangıç olmasını diliyoruz.

Kongre sürecini farklı bir anlayışla yürüttük. Mutfakta pişeni servis etmek yerine; hep birlikte pişirip, hep birlikte yiyelim, UASK-2016 ortak aklın, ortak vicdanın sesi, soluğu olsun istedik. Bütün üyelerimize ve tüm meslektaşlarımıza çağrı yaparak isteklerini, görüşlerini, önerilerini bize iletmelerini istedik. Bu çağrıyı yaparken sadece kongrede tartışılmasını istedikleri konu başlıkları açısından değil; kongre süreciyle alakalı her konuda görüş istedik. Daha önceki kongre deneyimlerinde yaşadıkları sorunları, kongre merkezi ve otel alt yapısı, organizasyon, sosyal programlar, zamanlama, ekipman, tasarım, program akışı gibi bir kongre süreciyle alakalı her konuda aklınıza gelen her düşünceyi, öneriyi bize yazın dedik. Siz söyleyin biz –imkanlarımız ölçüsünde- yapalım dedik. “SİZİN NEFESİNİZi arkamıza alarak, SİZİN KONGRENİZi yapacağız” dedik. Gerçekten de çok güzel görüşler, katkılar ve orjinal öneriler geldi. Süreç içinde bize görüş ve önerilerini ileten tüm meslektaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Onlar UASK-2016’nın Kongre Organizasyon Komitesi üyeleri oldular ve bu güzel organizasyonu onlara borçluyuz. UASK 2016’ya gelen katılımcılarımızın içinize sinen, “işte benim istediğim kongre buydu!” diyeceği bir kongreyi yapmanın heyecanını duyuyoruz. Kongremizde hepinizin “bunu ben önermiştim, bu benim fikrimdi” diyeceği bir şeyler olsun istedik. Tüm katılımcılarımızın en üst düzeyde memnuniyetini amaçladık. Tüm paydaşlarımızın kongreye ayırdığı zamanın, emeğin ve harcadığı kaynakların karşılığını tam olarak alabilmesini hedefliyoruz.

Akciğer hastalıkları, hem Dünya’da hem de ülkemizde en sık görülen, en  çok öldüren, en fazla kısıtlayan, en yüksek tedavi maliyetlerine yol açan, önemli ve öncelikli halk sağlığı sorunlarının başında yer almaktadır. Bu hastalıkların tanısı, tedavisi ve izleminde erişkin ve pediatrik göğüs hastalıkları ve göğüs cerrahisi uzmanları; tıbbi ve radyasyon onkolojisi uzmanları; yoğun bakım, alerji, çevre ve meslek hastalıkları uzmanları; moleküler biyoloji, enfeksiyon, mikrobiyoloji, patoloji, radyoloji ve nükleer tıp uzmanları; psikiyatristler; hemşire, diyetisyen, fizyoterapist ve psikolog gibi farklı uzmanlık alanlarından profesyonellerin bir ekip anlayışıyla birlikte çalışmaları gerekmektedir. Tüm bu profesyonellerin katılımıyla gerçekleştireceğimiz UASK-2016’da akciğer sağlığı alanında küresel bilgi ve gelişmeler yanında, ulusal deneyim ve birikimi birinci ağızdan dinleme fırsatını bulacağız.

Kongre programımızı akciğer hastalıklarının tanı, tedavi ve izleminde bize rehberlik edecek, günlük pratiğimizi yönlendirecek en güncel gelişmelerin interaktif olarak paylaşılacağı kurs, panel, sempozyum, karşıt görüş, workshop, uygulama odaları, olgu tartışmaları ve uzman seminerleri gibi çeşitli interaktif oturumlarla, katılımcıların ihtiyacına cevap verecek, beklentilerini karşılayacak şekilde yapılandırdık. Kongreden eve dönerken yanımızda götüreceğimiz çıktıları öngörerek bilimsel programı hazırladık.Özellikle sahadaki uzmanlarımızın, uzmanlık eğitimine devam eden asistanlarımızın ihtiyaçlarını, günlük pratiklerinde karşılaştıkları sorunları esas aldık.

Bu bağlamda kongremizde akciğer hastalıklarının tanı ve tedavisinde kullanılan bronkoskopi, EBUS, invazif ve noninvazif mekanik ventilasyon, endobronşiyal tedaviler gibi önemli girişimsel işlemler için birer uygulama odaları oluşturduk. Kongre süresince açık kalacak olan bu odalarda önceden randevu alarak katılan meslektaşlarımız deneyimli eğitimcilerimizden (Koçlar) uygulamalı eğitim alabilecekler. Asistanlarımız kendilerine tahsis edilmiş Asistan Salonumuzda akciğer hastalıklarının tanı, tedavi ve takibinde temel yaklaşımları deneyimli eğitimcilerimizden interaktif olarak dinleyebilecekler.

UASK-2016 Programı içinde, hastalarımızın tanı ve tedavisinde her zaman yanı başımızda olup, bize destek veren, güç veren hemşirelerimiz için eş zamanlı bir kongre yapıyor olmanın mutluluğunu ve gururunu da yaşıyoruz.

Bilimsel programların yorgunluğunu dengeleyecek, farklı beklentileri, tercihleri karşılayacak, abartıya kaçmayan, zengin kültürel ve sosyal programlarla, UASK-2016’nın, zihinlerinizde unutulmaz bir anı olarak kalmasını planlıyoruz.

Bu güzel bilimsel organizasyon için bize çok uygun bir alt yapı ve üst düzeyde servis sağlayabilecek ve katılımcıları rahat, konforlu, keyifli bir şekilde ağırlayabileceğimiz mekanlar olarak Antalya Belek’teki SusesiLuxuryResort ve Ela QualtyResort’u kongre otelleri olarak seçtik. Otellerimizi ve misafirlerimize sundukları imkanları, fırsatları gördüklerinde, 2016 ulusal kongre kontenjanınız için UASK-2016’yı tercih ettiğinden dolayı katılımcılarımızın çok daha mutlu olacaklarından eminiz.

Türkiye’nin her yerinden akciğer sağlğı alanında çalışan meslektaşlarımızın bu kongre için duyduğu heyecanın farkındayız. “Bu sefer UASK-2015” diyerek, Ulusal Akciğer Sağlığı Kongresine (UASK) gün sayan meslektaşlarımıza “BU SİZİN KONGRENİZ, EV SAHİBİ SİZSİNİZ” diyoruz.

kongre
ulusal akciğer sağlığı kongresi
uask
akciğer sağlığı ve yoğun bakım derneği
prof. dr. akın kaya
Yorum (1)
Frankie Bellevan
AÜTF'de Göğüs hastalıkları asistanlığı döneminde kendisini yakından tanıma fırsatı bulduğum , "kişilik ve karakter" bakımından çok değerli Akın Hocamıza selamlar , saygılar.. Görevlerinde kolaylıklar , başarılar ve her zaman sağlık dilerim...
10
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir