Medimagazin logo

Kolesterol ilaçlarını sadece uzman doktorlar yazacak

Kolesterol ilaçları üzerinden yürüyen gerekli-gereksiz tartışmasında son sözü Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) söyleyecek. Kolesterolü düşürmek için kullanılan statin, hipertansiyon, antibiyotik ve mide ilaçları için düzenleme yapılıyor. İlaç harcamaları içinde önemli yer tutan bu ilaçları sadece uzman hekimler yazabilecek.
Kolesterol ilaçlarını sadece uzman doktorlar yazacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kolesterol için kullanılan statinlerin hekimleri ikiye bölmesi dikkatleri ödeme kurumu olan SGK’ya çevirdi. Geçen yıl 394 milyon 500 bin lira kolesterol ilacı ödemesi yapan kurum, bu yıl hastaların kullandığı 12 milyon kutu ilaç için eczanelere 520 milyon lira reçete parası ödedi. Kolesterol düşürücü statinlerle ilgili iki farklı durum yaşandığını dikkate alan SGK, hastaları mağdur etmeme yönünde karar aldı. Kolesterol ilaçları başta olmak üzere hipertansiyon, antibiyotik ve mide ilaçlarında suistimalleri ve gereksiz reçete yazımlarını önlemek için bir dizi önlem planlanıyor. Bu ilaçların kontrol altına alınması amacıyla raporların yazımında yeni şartlar getirilmesi gündemde. İlaçların sadece uzman doktorlar tarafından yazımı da en önemli takip sistemi olarak belirlendi. Buna göre kolesterol raporu bulunan hastalara pratisyen hekimlerin dahi yazabildiği ilaçlar sadece kalp damar cerrahisi ve yan dal uzmanı hekimlerce reçetelenebilecek.

TEK FİYAT UYGULAMASI
        Diğer bir önlem olarak statin, antibiyotik, mide ilaçları ve hipertansiyon grubundaki ilaçlara havuz sistemi uygulaması getirilmesi düşünülüyor. Doktorların tavsiyesi üzerine pahalı ve ucuz ilaçların ortalamasını alacak kurum, tek fiyat belirleyecek. Hastaların aldığı ilaçlar bu fiyat üzerinden ödenecek. SGK, bu fiyatın üzerindeki ilaçların farkını ödemeyecek. Söz konusu düzenlemenin gereksiz ilaç yazımını önlemesini amaçlayan SGK yetkilileri, hastayı mağdur etmemek için bilimsel incelemelerini sürdürüyor. Kurum, son kararını hekimlerle birlikte verecek.

kolesterol
ilaçlarını
sadece
uzman
doktorlar
yazacak
Yorum (17)
M.K
Bu konuda çok gereksiz bir tartışma yürütülüyor. Kimse lüzumsuz yere kolesterol ilacı yazdırmaya çalışmaz. Kullanmamaya çalışanı gördümde lüzumsuz yere kullanmak istemeyeni görmedim. Bu karar özel hastanelerin kardiyoloji kalp cerrahisi kliniklerinin gelirlerinin arttırılması için alınmış bir karardır.
0
Cevapla
metin şahin
Şu ifadeye bakın,''Pratisyen Hekimlerin dahi yazabildiği''ne kadar seviyesiz bir ifade.
0
Cevapla
osman koyuncu
Konu başlığı insanı yanıltiyor.zaten şimdi de bazı uzmanlar yazabiliyor.Buna benzer uygulama SARTAN lar için de katılaştırılmalı.bu iki grup ilaçta tahminlerin cok üstünde bir rant sözkonusu.Dr lar ilaç yazarken daha milli düşünmeli.
0
Cevapla
gölgelice
Uzman dr sanki başka bir şeye bakıyor da. bence hastalara ilaç yazmadan önce diyetine uyup uymadığı, eksersiz parıp yapmadığına bakmalı hastaları bu yönde teşvik etmelidir.
0
Cevapla
S.DOĞAN
bu yazıda pratisyenler dahi terimini kullanan zavallı yazara yazıklar olsun.doktorluğu iyice hiç ettiniz.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir