Medimagazin logo

Kilolu kanser hastaları daha mı fazla risk altında?

Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları, obez veya aşırı kilolu hastalarda etkinliğini yitiriyor olabilir. İşte nedeni...
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Kilolu kanser hastaları daha mı fazla risk altında?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİNüObezitenin birçok kanser türü için daha kötü sonuçlar alınmasına neden olduğu çeşitli araştırmalarda belirtiliyor. Yeni yapılan bir çalışmada ise bilim insanları, ilk defa birikmiş yağ dokuları ile kemoterapi ilaçlarının etkinliği arasında bir ilişki buldu. Molecular Cancer Research’de “Adipocytes Sequester and Metabolize the Chemotherapeutic Daunorubicin” başlığıyla yayımlanan çalışmada, yağ dokularının kemoterapi ilaçlarının etkinliğini azaltabildiği ve tedavilerden kötü sonuç alınabildiği söylendi.

 

Yağ dokuları kemoterapi ilacını kanserli hücrelerden uzaklaştırıyor

 

Los Angeles Çocuk Hastanesi Pediatrik Endokrinoloji bölümünde klinik şef olan ve çalışmaya liderlik eden Doç. Dr. Steven Mittelman, antrasiklin ailesine mensup bir kemoterapik olan ve lösemi de dahil birçok kanserin tedavisinde kullanılan daunorubisinin etkinliğinin, adiposit yağ doku birikimi fazla olan bütün hücrelerde azaldığını ifade etti.

 

Araştırmaya göre, adiposit yağ dokuları kemoterapik daunorubisin’i emiyor ve kanserli çevrelerden uzaklaşmasına neden oluyor. Ayrıca adiposit yağ dokularında bulunan enzimler, kemoterapi molekül yapısında değişikliklere yol açarak kanserli hücrelere karşı daha az toksik olmasına yol açıyor.

 

Obezler için yağ hücrelerine karşı daha dirençli ilaçlar üretilebilir

 

Araştırmacılar çalışmayla ilgili, “Sonuçlar insandaki yağ hücrelerinin kemoterapi ilaçlarında moleküler düzeyde değişikliklere yol açabileceğini ve hatta tamamıyla etkisiz hale getirebileceğini gösteriyor. Bu bulgular, omentum, göğüs ve kemik iliği gibi adiposit yağ dokusu açısından zengin kanser bölgeleri için oldukça önemli.” ifadelerine yer veriyor, obeziteli insanlarda standart kemoterapi ilaçlarına duyarlı enzimlere karşı daha dirençli olan ilaçların geliştirilebileceğini söylüyor.  

 

Yağ dokularındaki kemoterapi ilaçlarına duyarlı enzimlerin daha detaylı incelemesinin gelecekteki tedaviler açısından oldukça önemli olduğunu söyleyen araştırmacılar, bu enzimlere karşı daha dirençli ilaçların üretilebileceğini ifade ediyor.

obezite
kemoterapi
kanser
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir