Medimagazin logo

Kendi geliştirdiği glokom valfine patent alacak

Uludağ Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Baykara ve ekibi, göz tansiyonunu düşüren “glokom valfi” geliştirdi ve bunun için patent başvurusunda bulundu.
Kendi geliştirdiği glokom valfine patent alacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

BURSA-Daha önce göz cerrahisinde uyguladığı, göze dikiş atma tekniği ve geliştirdiği suni merceğe patent alan Prof. Dr. Mehmet Baykara, bu kez de göz tansiyonunu düşüren valf geliştirdi. Baykara geliştirdiği “glokom valfi” için patent başvurusunda bulundu.


Halk arasında göz tansiyonu ve karasu adlarıyla bilinen glokomun dünyada on milyonlarca insanı etkilediğini belirten Prof. Dr. Mehmet Baykara, “Glokom günümüzde 20 milyon insanın görme kaybına sebep olmuş yaygın bir göz hastalığı olup, 40 yaşın üzerinde 100 kişide 1 sıklıkta görülüyor, 20 kişiden 1’inde de kalıcı görme kaybına sebebiyet veriyor” dedi.


Göz sinirindeki hasarın ilerlediği hastalara ameliyat yaptıklarını belirten Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Baykara, “Bu ameliyatların birçoğunda göz içindeki sıvıyı dışarı boşaltacak bir sistem yapıyoruz. Bazı hastalarda sıvıyı boşaltacak valf denen özel tüp sistemleri gerekiyor. Halen kullanılan yerli üretim bir ürünün piyasada olmadığı bu durumda, tüp sisteminin yeni ve yerli bir tipini geliştirerek patent başvurusunda bulunduk” dedi.


Geliştirilen “Baykara glokom valfi”nin hekim ve hastalar için maliyet ve ulaşılabilirlik açısından büyük kolaylık sağlayacağını belirten Baykara, “Daha ileri çalışmalarla daha etkili sonuçlar elde edeceğimiz başka yeni ürünler de tasarlayacağız” dedi.

prof. dr. mehmet baykara
glokom valfi
baykara glokom valfi
patent
inavasyon
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir