Medimagazin logo

Kayseri'ye 400 kişi kapasiteli sahra hastanesi

Sağlık Bakanlığı, doğal afetlerde daha hızlı ve daha çok yaralı ile hastaya müdahale etmek amacıyla 27 ile 400 kişi kapasiteli sahra hastaneleri gönderdi. Her biri 65 metrekarelik 8 çadırdan oluşan sahra hastanelerinde küçük çaplı cerrahi müdahale yapıldığı gibi 50 adet de yatak bulunuyor.
Kayseri'ye 400 kişi kapasiteli sahra hastanesi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kayseri İl Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara, Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye genelinde 27 il müdürlüğüne sahra hastanesi gönderdiğini açıkladı.


    Dr. Kadir Çetinkara, bu hastanelerden birisinin de Kayseri’ye geldiğini ve 112 Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) bünyesinde olası meydana gelebilecek afetlerde kullanılacağını belirtti.
  

  Çetinkara, herhangi bir doğal afetin yaşanmamasını temenni ettiklerini aktararak, “Her şeye rağmen doğal afetler yaşanıyor ve biz bunlara karşılıklı hazır olmak zorundayız. Doğal afetler sırasında ihtiyaç olarak ortaya çıkan ve yaralılara anında müdahale imkanı sağlayan sahra hastaneleri önemli yere sahip, Bakanlığımızın gönderdiği ve bu konuda eğitim alan 112 UMKE bünyesine dahil edilen sahra hastanesi 400 kişiye hizmet verebilecek kapasitede. Bu konuda UMKE’de bulunan personelimiz sahra hastanesini kurarak ilk tatbikatı yapmış oldu. Çok hızlı bir şekilde kurulan sahra hastanesinde 36 personelimiz görev yapıyor.” dedi.


    Dr. Kadir Çetinkara, Kadir Has Stadı park alanında yapılan tatbikatın, sahra hastanesinin özelliklerini tanıma ve burada yapılacak çalışmaların neler olduğunun belirlenmesi adına faydalı olduğunu söyledi.


    Çetinkara, belirlenen standartlar ve zaman içerisinde hastanenin ekip tarafından kurulduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: “Hastanenin kurulması için gerekli olan bütün malzemeler bulunuyor. Gerekli taşıma ve indirmede kullanılan araçlar düşünülmüş. Ekibimiz yapılan ilk tatbikatta her biri 65 metrekare olan 8 çadırdan oluşan sahra hastanemizi belirlenen 56 dakikalık zaman içerisinde kurdu. Hastane, 8 bölümden oluşuyor ve ilk olarak hastanın karşılandığı bölüm mevcuttur. Yine olası kimyasallara maruz kalmış insanların, kimyasaldan arındırılması adına dekontaminasyon odası bulunuyor. Burada kullanılan özel ilaçlar sayesinde insanlarımız yıkama yöntemiyle hemen kimyasaldan arındırılıyor. Ardından doktorlarımız hastaya ilk müdahaleyi yapıyor. Acil durum ve afetlerde kullanılacak olan sahra hastanemiz 50 yatak kapasitesine sahip. Burada yatarak tedavi hizmetleri sunuluyor. Aynı zamanda küçük çaplı cerrahi müdahalelerin yapılmasına da imkân sağlanmaktadır.”


    Sahra hastanesi sağladığı birçok imkânla acil durumlarda hizmet verebiliyor. Hastane 8 bölümde oluşuyor ve duruma göre, ihtiyaçlar belirlenmesinden sonra gerekli ünite tek olarak kuruluyor ve hizmet verebiliyor. Her türlü iklim şartlarının düşünülerek yapılan çadırlar ise su geçirmeme özelliğine sahip.
 

kayseri'ye
400
kişi
kapasiteli
sahra
hastanesi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir